www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Chitara Electrica Pt Proiect Sustainer


Rush Chord
 Share

Recommended Posts

Caut o chitara electrica pentru dezvoltarea unui circuit de sustain infinit. gen e-bow dar integrat in chitara. alimentare la 9 v prin phantom power.

daca e cine suficient de genros sa faca o donatie as fi f. recunoscator si as posta proiectul aici pe forum. daca nu si una ceva mia ieftina ...si probabil tot as posta proiectul aici pe forum.

 

 

Astept oferte/donatii. :yay:

 

Am studiat de ceva vreme cu un prieten problema si avem suficiente informatii pentru a demara proiectul. Eu am o chitara Bass dar nu m-as baga sa o modific fara sa stiu cum merge...si ne-am gandit sa facem pt chitara electrica si apoi sa putem modifica pt bass. Orice parere e binevenita.

Link to comment
Share on other sites

ceva in genul ala. am vazut ca si Vai foloseste asa ceva. Si am vazut si e-bow ; dar integrat ca la fernandes sau sustainiac e mult mai util.

Inteleg ca tu vrei sa faci un test, ca sa nu-ti strici bass-ul corect? In acest caz, in urma implementarii dispozitivului, chitara modificata, va reveni donatorului, nu???

NU neaparat. desi as putea sa nu integrez sutainerul in chitara si sa o folosesc doar pentru teste. Oricum daca cineva vine cu o oferta putem negocia o suma...modesta.

Link to comment
Share on other sites

ceva in genul ala. am vazut ca si Vai foloseste asa ceva. Si am vazut si e-bow ; dar integrat ca la fernandes sau sustainiac e mult mai util.

 

NU neaparat. desi as putea sa nu integrez sutainerul in chitara si sa o folosesc doar pentru teste. Oricum daca cineva vine cu o oferta putem negocia o suma...modesta.

 

Fii putin mai clar te rog ...

Deci eu inteleg asa: tu vrei ca cineva sa-ti ofere o chitara, GRATIS, careia tu sa-i aduci anumite modificari, de al caror rezultat nu esti foarte sigur, (pentru ca daca ai fi fost, ai fi folosit direct bass-ul tau), corect? In schimb, pentru modificarile in cauza, tu ai intentia sa percepi de la potentialul donator un pret "modest", pentru un un proiect netestat! Corect?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tu cam ce crezi ca-i face la chitara? o taie cu securea si ii da gauri cu picameru? uita-te la chitara mea din anunt, e o doza si o baterie wow mare realizare.

 

Toata realizarea ii sa fac el doza , ca in aia consta tot , ca wiring /bateria/ si schimbatul unei doze nu -i mare scofala. Important e sa o faca sa mearga si aia o poate face si fara o chitara ,deci nu prea are sens anuntul asta.

 

 

 

Nu stiu ce li se pare unora asa cool sustaniacul, e un PARTZ de doza care nu suna asa bine , si scoate un sunet infinit (pana te lasa bateria de 9V) care nu suna prea bine sincer, vezi pe youtube, daca nu-l controlezi cu floyd-ul suna ca naiba.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Fii putin mai clar te rog ...

Deci eu inteleg asa: tu vrei ca cineva sa-ti ofere o chitara, GRATIS, careia tu sa-i aduci anumite modificari, de al caror rezultat nu esti foarte sigur, (pentru ca daca ai fi fost, ai fi folosit direct bass-ul tau), corect? In schimb, pentru modificarile in cauza, tu ai intentia sa percepi de la potentialul donator un pret "modest", pentru un un proiect netestat! Corect?

ideea era sa gasesc o chitara ieftina...nu sa cer bani. As vrea sa cumpar o chitara sa pot testa circuitul, dar bani nu prea sunt si am incercat sa apelez la cineva care ma poate ajuta...nu vreau sa scot nici un ban din chestia asta...ba chiar, eventual, pot posta pasii aici pe forum.

 

Nu stiu ce li se pare unora asa cool sustaniacul, e un PARTZ de doza care nu suna asa bine , si scoate un sunet infinit (pana te lasa bateria de 9V) care nu suna prea bine sincer, vezi pe youtube, daca nu-l controlezi cu floyd-ul suna ca naiba.

intradevar e o doza dar... doza aia nu face altceva decat sa-ti induca o vibratie in corzi in functie de frecventa citita de la coarda respectiva prin cealalta doza....deci nu cred ca e corect spus ca nu suna bine...daca nu suna bine e din cauza celelalte doze. in plus pentru partea electronica ar trebuie decupat in chitara pentru integrare si acoperit cu un capac, dar cu smd-uri cred ca iese destul de mica. iar bateria de 9V nu te lasa daca ea nu e inclusa in circuit si pui alimentare prin cablu.

Edited by Rush Chord
Link to comment
Share on other sites

Alo nu m-am facut bine inteles? cu ce doze vrei sa o compar? seymour duncan jb - suna mult mai bine decat sustaniacul , mai pronuntat folosesc iar termeni si -mi sare 57 in cap.

 

 

Nu suna bine doza, suna steril , dejeaba dai in corzi cat de tare poti ca suna la fel, nu straluceste nici pe clean -comparata cu Fender Hot Noiseless. Iti zic din propria experienta, de ce crezi ca nu folosesc niciodata doza de neck a chitarii de prost? ca nu-mi place ce iese din ea fie clean/crunch/lead. Iar partea cu sunet nesfarsit ti-am zis, e de smecherie si nu suna natural , e un sunet endless pe care il pitigi cu floyd-ul ca sa sune a ceva.

 

 

De exemplu la video-ul postat de tine primul , tipu cu chitara alba ,cand scoate un sunet auzi ce dobitoc se aude? urca sunetul ca si cum ar face microbend , asta nu e ceva natural. Pe moment pare wow dupa ce folosesti de cateva ori sustaniacul ,nu-l mia folosesc aproape niciodata.

 

Daca treci pe la CJ te las sa-i faci o proba sa intelegi despre ce vorbesc.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Am eu o jucarie din asta. E un buffer si apoi un amp de aprox 1W cu LM386 (realizat de 57), la care e legata o bobina de aprox 12ohmi, infasurata pe un schelet de doza. Are ceva efect, mai ales pe corzile mai groase (masa mai mare, evident). Nu inteleg de ce vrei sa iti doneze cineva o chitara pentru asa ceva, cand ai putea incerca pe propriul instrument (se poate demonta sustainerul).

post-12031-0-77319400-1350413835_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...ok ... nu vreau sa mi se doneze. vreau o chitara ieftina cu pret pana in 100 ron,dar totusi functionala, cu macar o doza .

draugr , zici ca bobina e de 12 Ohm. Eu vreau sa o fac de 8 Ohm, iar circuitul nu-l voi face cu LM386 ci probabil cu un amp de clasa D. vreau sa testez diferite setup'uri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.