www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Katy Perry-Firework Metal Remix


AlchemyOfDeath
 Share

Recommended Posts

-Initial am dedicat acest cantec unei persoane dragi,dar tin sa-l impartasesc cu toti :)

-Face parte de pe albumul Era of digital,putand fi downloadat(0,3E) aici:http://alchemyofdeath.bandcamp.com/track/katy-perry-firework-remix

-Daca v-a placut si vreti sa fiti up to date cu noile release-uri,dati like aici:https://www.facebook.com/alchemyofdeath

http://www.youtube.com/watch?v=MRiDM92OwSs

Link to comment
Share on other sites

Nu merge:

- Ai distrus vocea fetei.

- Sintetizatoarele alea suna oribil

- Mixajul e de doi lei

- Nu exista masterizare

- Aranjamentul e mult prea simplist

- Nu exsita solo (chestie obligatorie pt un remix metal in opinia mea)

Sper ca restul albumului sta mai bine

 

Bafta

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Nu merge:

- Ai distrus vocea fetei.

- Sintetizatoarele alea suna oribil

- Mixajul e de doi lei

- Nu exista masterizare

- Aranjamentul e mult prea simplist

- Nu exsita solo (chestie obligatorie pt un remix metal in opinia mea)

Sper ca restul albumului sta mai bine

 

Bafta

1.Explica cum am distrus vocea fetei,deoarece am folosit varianta acapella tot a ei

2.Mixajul e de doi lei?Iti arat spectrul,nu e nicio frecventa care sa sara mai sus sau mai jos fata de cealalta,e aproape o linie

3.Exista masterizare,se numeste maximizator+stereo width+multiband compressor.Nu are solouri deoarece este electro metal,mai rar gasesti solouri acolo

O zi faina

Link to comment
Share on other sites

1. Ai distrus vocea acoperind-o cu alte frecvente si distorsionand-o cu prelucrarea

2. Echilibrarea track-urilor si pozitionarea stereo este prost facuta. Centrul de interes este sintetizatorul ala care suna a Casio de 100 lei. Eu nu sunt de ala care apreciaza mix-uri linie asa ca nu ma da gata.

3. Masterizarea daca exista asa cum spui tu este facuta prost si nu aduce nici un avantaj. Nu stiu in ce soft ai lucrat dar suna foarte prost. Poate softul e vinovat sau poate inginerul de sunet

Link to comment
Share on other sites

1.Explica cum am distrus vocea fetei,deoarece am folosit varianta acapella tot a ei

2.Mixajul e de doi lei?Iti arat spectrul,nu e nicio frecventa care sa sara mai sus sau mai jos fata de cealalta,e aproape o linie

3.Exista masterizare,se numeste maximizator+stereo width+multiband compressor.Nu are solouri deoarece este electro metal,mai rar gasesti solouri acolo

O zi faina

 

Spectrul piesei asteia e o linie? Nasol. Pune o poza. Desi eu cred ca tu te referi la altceva.

 

Edificator:

 

Edited by manbearpig
Link to comment
Share on other sites

1. Ai distrus vocea acoperind-o cu alte frecvente si distorsionand-o cu prelucrarea

2. Echilibrarea track-urilor si pozitionarea stereo este prost facuta. Centrul de interes este sintetizatorul ala care suna a Casio de 100 lei. Eu nu sunt de ala care apreciaza mix-uri linie asa ca nu ma da gata.

3. Masterizarea daca exista asa cum spui tu este facuta prost si nu aduce nici un avantaj. Nu stiu in ce soft ai lucrat dar suna foarte prost. Poate softul e vinovat sau poate inginerul de sunet

Vocea nu are cum sa fie distorsionata,pentru ca ar aparea clipping pe track.Si nu apare.

Intr-adevar,,mixul original nu a fost distribuit prea bine in spatiu si efectul de chitara avea o problema,asa ca l-am re uploadat aici:

http://soundcloud.com/alchemyofdeath/electrometal-katy-perry

Spectrul de frecvente al piesei este aici(e aproape o linie,nicio frecventa nu sare mai sus sau mai jos,deci nu exista interferente):http://imageshack.us/f/254/proofwyp.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Spectrul de frecvente al piesei este aici(e aproape o linie,nicio frecventa nu sare mai sus sau mai jos,deci nu exista interferente):http://imageshack.us...4/proofwyp.jpg/

 

Hai că ești nostim. Cu rezoluție verticală suficient de mică orice curbă devine o dreaptă. Ce vrei să înțelegi de acolo? Uită-te în fereastra egalizatorului sau cu un spectrograf în care setezi fereastra astfel încât să ai detaliu maxim unde te interesează.

În plus, un mix echilibrat e în general considerat să conțină mai puține înalte decât "o linie", chiar Ozone are o unealtă pentru ghidare: http://www.gearslutz.com/board/mastering-forum/672924-6db-guide-any-you-use.html

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Hai că ești nostim. Cu rezoluție verticală suficient de mică orice curbă devine o dreaptă. Ce vrei să înțelegi de acolo? Uită-te în fereastra egalizatorului sau cu un spectrograf în care setezi fereastra astfel încât să ai detaliu maxim unde te interesează.

Este per ansamblu,asa-ti dai seama daca ai locuri in care frecventele o iau razna pe parcursul melodiei :) Uite cum se face

(2:26),toata curba aia trebuie sa fie aproximativ dreapta,nu trebuie sa apara "dealuri" de-a lungul ei

 

Nu merge:

- Ai distrus vocea fetei.

- Sintetizatoarele alea suna oribil

- Mixajul e de doi lei

- Nu exista masterizare

- Aranjamentul e mult prea simplist

- Nu exsita solo (chestie obligatorie pt un remix metal in opinia mea)

Sper ca restul albumului sta mai bine

 

Bafta

Iar,in caz ca te intrebi,restu albumului suna asa: http://soundcloud.com/alchemyofdeath/metal-trance-dnb-redemption-1

Link to comment
Share on other sites

Eu cred că tu te referi la altceva :D

Anyway, mixul e aglomerat într-adevăr și nu știu dacă asta era intenția. E... un mashup... interesant? Nu știu ce s-ar putea spune despre compoziție, poate există un motiv bun pentru care aceste genuri nu se prea intersectează.

 

Da, m-am referit la altceva. Cand am citit ca spectrul ala e "aproape o linie" m-am gandit ca vorbeste de fapt de forma de unda de ti-o arata mai orice DAW cand randezi piesa (la cum suna, presupun ca ar arata cam asa http://etc.usf.edu/clipart/38600/38617/Rectangle_38617_lg.gif, si am zis ca o fi interpretat aiurea). Mea culpa.

 

In orice caz, mixul se face cu ajutorul urechilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wow, cine ar fi crezut că poți învăța o profesie dintr-un clip de 7 minute?!

 

Eu te sfătuiesc să citești mai multe cărți (care prezintă problema sistematic) și mai puține tutoriale (care descriu aplicații scoase din context).

Wow, cine ar fi crezut că poți învăța o profesie dintr-un clip de 7 minute?!

 

Eu te sfătuiesc să citești mai multe cărți (care prezintă problema sistematic) și mai puține tutoriale (care descriu aplicații scoase din context).

Inainte sa criticati,mai documentati-va si voi despre cine este vorba!!!Acel clip de 7 minute face parte dintr-o serie de clipuri (in total vro 2-3 ore),are 2 albume de metal si oricat de mult ai incerca,nu ai putea scoate un asemenea sunet numai din carti.

Relevant:

Link to comment
Share on other sites

Care este motivul din care ceri parerea altora daca crezi ca stapanesti totul atat de bine? Dupa ce primesti un raspuns defavorabil toti devin "hateri", toti sunt impotriva ta si tu un neinteles.

Cauta alte topic-uri cu inregistrari si vezi daca toti patesc ca tine. Sunt destui care primesc in marea majoritate laude.

Muzica se asculta cu urechile si judeca cu acel lucru care se afla in cutia craniana si se cheama creier. Daca nu-mi place piesa vrei sa iti spun ca e minunata. Zi saru'mana ca mi-am batut capul sa analizez si sa iti zic ce nu-mi place. Gandeste-te daca am dreptate sau nu si apoi decide-te ce vei face mai incolo. Eu parerea nu mi-o schimb chiar daca aduci tu 1000 de argumente.

Link to comment
Share on other sites

Deci: Linii drepte, dealuri,acoperit de frecvente,rezolutie verticala, frecvente care sar mai sus sau mai jos,etc... Discutii despre o ciorba de mixaj plus productie. Voi ce faceti la mixaj sau la procesul de mastering ? Trasati linii, faceti curbe si dealuri, o ardeti pe verticala, etc. Astea's anti mixaj. Probleme de gradinita. Acum despre piesa, nu imi place.

Link to comment
Share on other sites

Care este motivul din care ceri parerea altora daca crezi ca stapanesti totul atat de bine? Dupa ce primesti un raspuns defavorabil toti devin "hateri", toti sunt impotriva ta si tu un neinteles.

Cauta alte topic-uri cu inregistrari si vezi daca toti patesc ca tine. Sunt destui care primesc in marea majoritate laude.

Muzica se asculta cu urechile si judeca cu acel lucru care se afla in cutia craniana si se cheama creier. Daca nu-mi place piesa vrei sa iti spun ca e minunata. Zi saru'mana ca mi-am batut capul sa analizez si sa iti zic ce nu-mi place. Gandeste-te daca am dreptate sau nu si apoi decide-te ce vei face mai incolo. Eu parerea nu mi-o schimb chiar daca aduci tu 1000 de argumente.

Sa-ti zic sarumana? :)))))))) TIE?? :)) M-am uitat pe topicurile tale...trist,ce-i drept,nu stiu ce cauti pe un forum de chitaristi.I-ai zis baiatului ala cu CoB -are you dead yet ca el ''canta bine dar lipsesc niste detalii''(tu macar ai pus mana vreodata pe-o chitara in viata ta?).Sunt pline forum-urile de ''chitaristi'' de astia ca tine care nu fac decat sa critice pe altii,ei nefiind in stare sa gandeasca macar o piesa.Ce-i drept,asa-i romanul:daca el n-are,sa moara capra altuia.Credeti ca eu nu stiam ce va iesi?Credeti ca degeaba NU am cerut opinia nimanui in post-ul asta? :)) E doar o strategie de marketing,promovare prin controversa :) Mult scucces si la cat mai multe view-uri :)

Edited by AlchemyOfDeath
Link to comment
Share on other sites

Doru, sa inteleg ca tu accepti critica numai de la alde Petrucci, Di Meola, Scofield? Daca faci muzica numai pentru tine, atunci nu vad rostul de a o mai urca pe net, unde poate sa o asculte tot internautu', fie el si nea' Gigel, de profesie nemuzician. Majoritatea ascultatorilor tai nu vor fi instrumentisti, iar parerea lor despre compozitiile tale poti sa o consideri, statistic, mai importanta decat a minoritatii chitaristice.

 

In orice caz, mi se pare deplasat sa incerci sa schimbi o parere subiectiva a unui ascultator. Poti eventual, daca te roade critica in asa hal, sa explici viziunea ta cu privire la piesa, ce ai vrut sa exprimi prin compozitie, ton, mix etc.

 

On-topic: Piesa mi se pare total lipsita de dinamism, nu capteaza atentia ascultatorului. Nu are ritm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doru, sa inteleg ca tu accepti critica numai de la alde Petrucci, Di Meola, Scofield? Daca faci muzica numai pentru tine, atunci nu vad rostul de a o mai urca pe net, unde poate sa o asculte tot internautu', fie el si nea' Gigel, de profesie nemuzician. Majoritatea ascultatorilor tai nu vor fi instrumentisti, iar parerea lor despre compozitiile tale poti sa o consideri, statistic, mai importanta decat a minoritatii chitaristice.

 

In orice caz, mi se pare deplasat sa incerci sa schimbi o parere subiectiva a unui ascultator. Poti eventual, daca te roade critica in asa hal, sa explici viziunea ta cu privire la piesa, ce ai vrut sa exprimi prin compozitie, ton, mix etc.

 

On-topic: Piesa mi se pare total lipsita de dinamism, nu capteaza atentia ascultatorului. Nu are ritm.

Accept critici de la oricine,numai ca in momentul in care mi se vorbeste de sus mi se rupe filmu'.Nu incerc sa schimb parerea nimanui si nici nu ma intereseaza,pentru ca POT SA AUD SI SINGUR daca mix-ul/master-ul nu e ok.

Citez din Je:"-Initial am dedicat acest cantec unei persoane dragi,dar tin sa-l impartasesc cu toti :)

-Face parte de pe albumul Era of digital,putand fi downloadat(0,3E) aici:http://alchemyofdeat...-firework-remix

-Daca v-a placut si vreti sa fiti up to date cu noile release-uri,dati like aici:https://www.facebook.com/alchemyofdeath"

Scrie undeva de parere?Nu.Tot ce ma interesa era sa impartasesc aceasta idee muzicala cu cat mai multi oameni si ,de ce nu, sa primesc niste opinii constructive.Daca ii spui cuiva ca mix-ul e de ***** nu-l ajuti.Mai relevant ar fi ceva de genul:Scoate efectul ala de pe voce si da-o oleaca mai tare,ca nu se aude in mix,etc ...

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza cum imi masori tu parerile (referitor la COB) dar esti liber sa o faci. Nu ti-am cerut sa imi spui daca gresesc sau nu. Nu e treaba ta cat am atins chitara si nici nu cred ca trebuie sa imi masor brandul cu tine. Esti liber sa crezi ce vrei. Pana una alta tu ti-ai postat piesa si nu eu.

"Persoana draga" poate aprecia piesa si tu ai ajuns sa crezi ca e buna la fel ca miile de afoni care merg pe la American Idol si cred ca stiu sa cante. Asta dovedeste faptul ca esti cazut din luna la propriu. Vino cu picioarele pe pamant si poate mai ai o sansa. Nimeni de pe forum nu a comentat de bine pana acum.

Sa zici saru'mana ca mi-am pirdut timpul si ti-am dat niste raspunsuri cat am putut eu de clare. Cuvintele sunt dure dar asta am simtit eu cand am ascultat. Daca nu poti face fata la critici, tine compozitiile pt tine (Daca mi-as fi inchipuit faptul ca tu ai mixat poate eram mai cu manusi dar realitatea ramane aceeasi).

Acum pe incheiere iti spun ca am ajuns la concluzia ca nu am motive sa-mi mai pierd timpul sa ascult si albumul pentru ca esti unul dintre multii putoi din Romania care au iluzia ca sunt talentati. Senzatia mea cand am acultat piesa a fost intr-un singur cuvant - piesa e penibila - si apoi am incercat sa comentez incercand sa ocolesc parerea mea jignitoare. Acum cand vad comentariul cu " promovarea prin controversa" am ajuns sa gandesc acelasi lucur pe care l-am gandit despre piesa si despre tine. Daca tot mi-ai citit posturile probabil ai vazut ca nu critic gratuit ... poate asta te pune pe ganduri.

 

Sa traduc putin ce reiese din dpusele tale ... fac o piesa de KKO si apoi o postez pe RGC ca sa sara oamenii sa critice si eu sa ma promovez prin controversa ... Penibil ... Nu puteai sa faci direct o piesa buna care sa fie promovata prin placerea de a o asculta? Probabil ca nu ...

 

Poti sa dormi linistit. Este ultimul meu comentariu legat de melodia asta sau de persoana ta. Poti sa si injuri sau sa jignesti linistit ca e pe gratis.

Edited by serby
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza cum imi masori tu parerile (referitor la COB) dar esti liber sa o faci. Nu ti-am cerut sa imi spui daca gresesc sau nu. Nu e treaba ta cat am atins chitara si nici nu cred ca trebuie sa imi masor brandul cu tine. Esti liber sa crezi ce vrei. Pana una alta tu ti-ai postat piesa si nu eu.

"Persoana draga" poate aprecia piesa si tu ai ajuns sa crezi ca e buna la fel ca miile de afoni care merg pe la American Idol si cred ca stiu sa cante. Asta dovedeste faptul ca esti cazut din luna la propriu. Vino cu picioarele pe pamant si poate mai ai o sansa. Nimeni de pe forum nu a comentat de bine pana acum.

Sa zici saru'mana ca mi-am pirdut timpul si ti-am dat niste raspunsuri cat am putut eu de clare. Cuvintele sunt dure dar asta am simtit eu cand am ascultat. Daca nu poti face fata la critici, tine compozitiile pt tine (Daca mi-as fi inchipuit faptul ca tu ai mixat poate eram mai cu manusi dar realitatea ramane aceeasi).

Acum pe incheiere iti spun ca am ajuns la concluzia ca nu am motive sa-mi mai pierd timpul sa ascult si albumul pentru ca esti unul dintre multii putoi din Romania care au iluzia ca sunt talentati. Senzatia mea cand am acultat piesa a fost intr-un singur cuvant - piesa e penibila - si apoi am incercat sa comentez incercand sa ocolesc parerea mea jignitoare. Acum cand vad comentariul cu " promovarea prin controversa" am ajuns sa gandesc acelasi lucur pe care l-am gandit despre piesa si despre tine. Daca tot mi-ai citit posturile probabil ai vazut ca nu critic gratuit ... poate asta te pune pe ganduri.

 

Sa traduc putin ce reiese din dpusele tale ... fac o piesa de KKO si apoi o postez pe RGC ca sa sara oamenii sa critice si eu sa ma promovez prin controversa ... Penibil ... Nu puteai sa faci direct o piesa buna care sa fie promovata prin placerea de a o asculta? Probabil ca nu ...

 

Poti sa dormi linistit. Este ultimul meu comentariu legat de melodia asta sau de persoana ta. Poti sa si injuri sau sa jignesti linistit ca e pe gratis.

Am ceva diplome de la concursuri de chitara,deci nu poti spune ca sunt afon.In legatura cu talentul ai dreptate,e doar munca,de 5-6 ani incoace :).Si vezi c-o dai in smechereala si nu-mi place,hai JET!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.