www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine poate sa ma ajute la cablurile din spate?


Guest Enthroll
 Share

Recommended Posts

Guest Enthroll

salutari!

 

am avut o problema cu un fir din spate care lega jack-ul la "hot" in volum (pinul din mijloc) in sensul ca era lipit pe la mijloc cu banda izolanta. se tot misca si imi slabea semnalul sau il intrerupea de tot. am curatat lipitura, am pus cositor+banda si atat. nu am mai umblat la alte fire. acum nu se mai aude deloc. in nici o pozitie...

:)

ma poate ajuta cineva? mi-a trimis un prieten o schema cum ar trebui sa fie firele, i-am explicat cum sunt... totul e ca la carte.

se pricepe cineva la cablaraie? poate isi da cineva care are experienta care e problema. sau macar unde sa o duc?

thanks !

Link to comment
Share on other sites

Guest Enthroll

o sa-l schimb azi (sper sa gasesc sa-mi iau un fir). sa vad cum se comporta.

lipituri reci... te referi la lipituri fara cositor? legaturi, adica?

Link to comment
Share on other sites

cositorul nu atinge chiar punctul de topire si ramane in stare amorfa,scazandu-i drastic conductivitatea electrica.Daca firele nu au fost decapate corespunzator,atunci s-ar putea sa ai mai multi atomi de oxigen decat de metal :) ,ADECA NU FACE CONTACT

Link to comment
Share on other sites

Guest Enthroll

ok, am inteles acum. eh, o sa schimb firul, o sa fiu atent sa nu existe oxigen (ce funny suna). :)

merci mult. am sa scriu aici dupa operatie.

Link to comment
Share on other sites

salutari!

 

am avut o problema cu un fir din spate care lega jack-ul la "hot" in volum (pinul din mijloc) in sensul ca era lipit pe la mijloc cu banda izolanta. se tot misca si imi slabea semnalul sau il intrerupea de tot. am curatat lipitura, am pus cositor+banda si atat. nu am mai umblat la alte fire. acum nu se mai aude deloc. in nici o pozitie...

:)

ma poate ajuta cineva? mi-a trimis un prieten o schema cum ar trebui sa fie firele, i-am explicat cum sunt... totul e ca la carte.

se pricepe cineva la cablaraie? poate isi da cineva care are experienta care e problema. sau macar unde sa o duc?

thanks !

 

in spate de la ce ? fara misto . Descrie si tu despre ce este vorba .Pedala, TV ,DVD,Radio,procesor,orga etc.

 

Un test ptr cablu , daca e vorba de conexiunea intre o "scula" de orice fel si un amplif , ar fi :

 

introduci mufa (jackul) in intrarea amplifului ( sau mixer etc) dai volum aprox 30% si atingi firul "cald" ( cel in centrul cablului , varful Jack-ului , FARA a atinge in acelasi timp "masa" ) tresa de ecranaj al cablului sau alta parte metalica ce este in contact cu masa .Se va auzi BRUMM ,un barait pe prox 50 Hz .Daca faci scurt circuit intre varful ( hot) jackului si corpul sau (masa ) trebuie sa "dispara " orice zgomot .In acest mod se poate "verifica" simplu daca cablul este OK .

 

Si tot asa sr poate verifica pas cu pas instalatia , doar ca se va reduce nivelul zgomotului( brum) in momentul cuplari instalatiei .Impedamta mica a susrei de semnal ( doza )

"sunteaza brumul " , dar daca functioneaza sursa de semnal continui testul cu semnalul dat d acesta .

 

Ideal ar fi un mic generator de ton (tracer).Dar se poate si asa simplu.

 

Rabdare si tutun , + cafea ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Enthroll

ok, am dezlipit firul vechi, am curatat pinii, am pus fir nou, am dat cu taisul cutitului pe fire, am imbracat in cositor, am pus cositor pe pin, am lipit.

se aude !!! :)

insa daca misc de el tot se intrerupe. lipiturile sunt tzapane. asa ca ma gandesc: ori e de la pinul de la volum, ori de la iesirea jack. am pus firul sa nu se miste, am pus capacul si e ok.

oricum as vrea sa schimb ce e pe acolo, si sa o si ecranez. aveti sugestii unde as putea sa o duc ?

 

thanks for your help! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Enthroll

nee.. ar fi fost prea frumos. am bagat-o in amp, se aude incet rau. dat gain la maxim, doze seymour duncan volum tare... se aude ca la AC/DC. :)

am banuiala ca e de la potentiometru.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.