www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica Hora W12204 Asimetric


Guest Alexsso
 Share

Recommended Posts

Guest Alexsso

Salutare! ^_^

Acesta este primul meu post, asa ca am sa ma si prezint, ma numesc Alex, locuiesc in Sibiu, sunt incepator inca in ale chitarii :D , desi m-am apucat de aproape un an cu o chitara imprumutata despre care nu am auzit prea multe cuvinte de lauda, dar asta e, ma multumesc cu ceea ce am deocamdata :). Probleme grave n-am avut cu ea inca, cineva mi-a spus ca are gatul curbat, mi-a aratat diferenta de distanta intre grif si coarda la tasta 1 si 12, destul de maricica insa "mi-am bagat eu nasu" (nu stiu daca trebuia :lol: )si am scos calusul(daca gresesc corectati-ma) si am inceput "sa-l iau la pila" cu hartie abraziva iar acuma e mai ok distanta.... Gata, vorba multa saracia omului, va mai spun doar ca pana acuma mai mult "zdranganeam" la ea iar acum vreau sa ma apuc serios de treaba ^_^ .

( aaa da, sper ca n-am gresit topicul :unsure: )

18082012105.jpg18082012104.jpg

Edited by Alexsso
Link to comment
Share on other sites

Are truss rod. Am si eu o Hora si... n-ai ce sa-i faci. E o tigaie. Si la mine corzile sunt la 1 km de griff. Dar, din pacate :D, suna bine :) De-asta mai cant cateodata cu ea. Mai sus de primele 3 taste nu prea ai ce sa faci...

 

Bine ai venit, Alex! Daca vrei sa te apuci serios de chitara iti recomand sa strangi ceva banuti si sa-ti iei una buna. Vei avansa mult mai repede si fara chinuri. Si eu am inceput pe Hora.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexsso

Nu are truss rod? E destul de pronuntata curbura. Daca are truss rod, o poti regla fara probleme. Daca nu, nu prea ai ce-i face, gatul va continua sa se curbeze.

Nu prea am la cine sa o duc la mine in localitate... si eu nu m-as prea baga...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest kitaristul

Auzi si eu am o chitara acustica hora si am avut aceasi problema da era in garantie si am duso la magazin so trimita la fabrica.

Au reparato dar in privinta grifului tot hora ramane plus ca si inaltatorul este foarte inalt.chitara suna bine si ii destul de buna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.