www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Grif ?


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am o mica problema.Am un takamine Eg363SC. Chitara nu falseaza cand fac flagioleta pe tasta a 12-a, dar cand apas pe tasta 12, pe oricare din corzi, nota care rezulta este cu un semiton mai jos de nota "curata" cu coarda libera.Este normal? Nu ar trebui sa fie la fel? Pana si pe acordor imi arata ca e cu un semiton mai jos.Stiu ca e la octava, dar ar trebui macar pe acordor sa mi-o arate ca nota "intreaga", nu cu un semiton mai jos.Distanta dintre coarda 6 (Mi gros) si tastiera, la tasta 12 este de 4.5-5 mm iar la coarda 1 (Mi subtire) este de 3.5-4 mm.

Va multumesc !

 

m-am gandit sa mai strang putin truss rod-ul..ar ajuta cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Daca chitara era buna atunci cand ai cumparat-o (primit-o) se poate sa se fi deformat corpul dintr-un motiv sau altul. Incearca sa vezi daca placa de rezonanta este plana sau daca nu cumva s-a deformat sub cordar.

Problemele astea pot aparea de la umiditate, corzi necorespunzatoare, expunere la temperaturi extreme, schimbari bruste de temperatura ...

Nu cred ca si-ul si re-ul sunt perfect intonate si nici restul dar acolo probabil e mai putin sesizabil.

 

Cea mai simpla metoda ca sa "repari" (carpesti) problema este sa adaugi ceva in fata calusului sau sa il pilesti putin si sa adaugi ceva in spate. Acelasi lucru se poate face si la pragus in functie de rezultatul dorit.

Daca vrei ceva bine facut, mergi la un lutier cu experienta.

 

Uite ceva exemple:

Link to comment
Share on other sites

Pare a fi o problema de intonatie ce spui tu acolo. Insa la fel de posibila e si o deformare a corpului chitarei. Oricum, nu e in regula ca nota la tasta 12 sa fie cu un semiton mai jos decat trebuie. Nota pe fiecare coarda la tasta 12 trebuie sa fie identica cu flagioletul la fretul 12.

 

Ar mai fi o chestie, dar destul de putin probabila: corzile de pe chitara sunt foarte vechi cumva? Stiu ca si asta mai cauzeaza probleme de intonatie (pe langa actiunea necorespunzatoare si altele), desi totusi, diferenta de un semiton intre cele doua note mi se pare prea mare.

Link to comment
Share on other sites

chitara o am de 5 saptamani, deci problema cu corzile vechi nu prea cred ca e. cat despre deformarea corpului, nu pare deformata deloc..am scos-o din casa de 5 ori..e drept ca am trecut prin caldura, dar era in husa si am evitat s-o las in soare..plus ca de fiecare data cand ajungeam acasa o scoteam din husa si o lasam sa se raceasca..

 

am vorbit cu service-ul de la MC Musical si au zis sa vin cu chitara..ei au zis ca se poate sa fie o problema de setup..ma rog, o sa merg la centru cand o sa ajung prin bucuresti...sper sa se rezolve...

 

o singura data am pilit un pragus la o chitara mai veche, ca se sparsese si cel nou era prea mare...sa pilesc calusul am evitat mereu, ca mi-a zis cineva ca nu e bine..

Link to comment
Share on other sites

crezi ca se poate sa fie doar de la corzi? mai am un set de elixir, dar sunt de 0.12...cele de pe chitara sunt de 0.11...ar fi frumos sa fie doar din asta si sa nu aiba probleme gatul sau ceva..

 

conform numarului chitarii, am gasit pe ceva site ca a fost facuta in august 2011...are un sticker inauntru cu o serie si cica poti sa vezi in ce an a fost facuta, ceea ce e destul de misto :)

Link to comment
Share on other sites

Asculta ce ti-a spus 'mnezau si ce am scris mai sus. Da, e posibil sa fie doar de la corzi. Din august 2011 si pana acum e aproape un an, deci cale lunga. In plus, nu stii in ce conditii a fost tinuta chitara pana sa o cumperi tu - daca a fost expusa la variatii de temperatura, umezeala ridicata etc.

 

Incearca totusi cu un set nou de corzi si vezi care-i treaba. Atentie insa, punand corzi mai groase va trebui sa mai faci ceva reglaje la grif si posibil la saddle, ca sa compensezi tensiunea mai mare din corzi, respectiv sa ajustezi intonatia. Daca nu vrei sa te complici cu asta, poti incerca sa cauti niste corzi de .11. Eventual, daca pe site-ul unde ai vazut specificatiile chitarei ai reusi sa gasesti si ce marca de corzi are, ar fi super. Am auzit ca sunt si situatii cand corzi de aceeasi grosime, dar de la firme diferite, au difera in tensiune. Poate ca nu e asta cea mai fericita exprimare, dar sper ca se intelege cat de cat ce am vrut sa zic.

 

In principiu, gatul nu prea are ce probleme sa aiba, as zice eu. Sau cel putin nu ceva ce nu s-ar putea rezolva printr-un setup ca lumea.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

corzile sunt D'Addario EXP...a avut legat de ea un cartonas pe care scria..pana la urma o las asa pana merg la bucuresti...nu ma deranjeaza pe moment, ca oricum nu fac eu solistica pe tasta a 12-a acum...ceva interesant e ca daca fac barre pe tasta a 12-a si iau un acord, Mi major de exemplu, coarda sol nu mai face figura aia...am ciupit corzile la rand, cu acordorul in fata si foarte putin dadea in jos..un sfert de ton, poate chiar mai putin..daca exista asa ceva..ciudat, nu?

Link to comment
Share on other sites

Eu schimb destul de rar corzile la chitara. Dupa vreo trei luni deja incep sa apara probleme la intonatie. Oricum, orice setari as face (intonatie, truss rod, inaltime corzi), am grija sa le fac cu set nou de corzi. Iar, tu daca treci de la corzi de 11 la 12, e posibil sa fie nevoie sa setezi truss rod. Citeste pe net despre treaba asta. Poti verifica simplu daca e setat ok. Pui un deget pe tasta 1, altul pe tasta 12 si te uiti pe la tasta 6. Daca este coarda lipita de tasta nu e bine, gatul are o curbura convexa prea accentuata, daca ai loc sa bagi mai mult de o pana subtire, iar nu e bine, gatul are o curbura concava. Citeste pe net "guitar setup", "truss rod adjustment", "guitar intonation", etc. Asa am invatat majoritatea daca n-a avut cine sa ne arate. Ideea e ca o sa vezi si tu, chiar nu are rost sa te deplasezi la magazin pentru orice nimic, mai ales daca nu esti din acelasi oras cu magazinul.

Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Hmm, pai cand prinzi un acord intinzi mai multe corzi in acelasi timp si asta dezacordeaza insesizabil toata chitara (influenteaza intonatia). Daca trusrod-ul nu este strans prinderea unui acord poate modifica intonatia mult mai tare, mai ales cand ai corzi vechi care isi pierd din proprietatile elastice.

 

corzile sunt D'Addario EXP...a avut legat de ea un cartonas pe care scria..pana la urma o las asa pana merg la bucuresti...nu ma deranjeaza pe moment, ca oricum nu fac eu solistica pe tasta a 12-a acum...ceva interesant e ca daca fac barre pe tasta a 12-a si iau un acord, Mi major de exemplu, coarda sol nu mai face figura aia...am ciupit corzile la rand, cu acordorul in fata si foarte putin dadea in jos..un sfert de ton, poate chiar mai putin..daca exista asa ceva..ciudat, nu?

Link to comment
Share on other sites

Incearca totusi cu un set nou de corzi si vezi care-i treaba. Atentie insa, punand corzi mai groase va trebui sa mai faci ceva reglaje la grif si posibil la saddle, ca sa compensezi tensiunea mai mare din corzi, respectiv sa ajustezi intonatia. Daca nu vrei sa te complici cu asta, poti incerca sa cauti niste corzi de .11. Eventual, daca pe site-ul unde ai vazut specificatiile chitarei ai reusi sa gasesti si ce marca de corzi are, ar fi super. Am auzit ca sunt si situatii cand corzi de aceeasi grosime, dar de la firme diferite, au difera in tensiune. Poate ca nu e asta cea mai fericita exprimare, dar sper ca se intelege cat de cat ce am vrut sa zic.

 

In principiu, gatul nu prea are ce probleme sa aiba, as zice eu. Sau cel putin nu ceva ce nu s-ar putea rezolva printr-un setup ca lumea.

 

Pot sa pun un set nou de corzi..chiar daca sunt de .12..ma gandesc ca in principal ar trebui strans truss rod-ul inca putin, sa compenseze tensiunea mai mare a corzilor..la saddle nu prea m-as baga, ca am vazut ca am doza chiar sub saddle si nu prea as vrea sa o fatai, ca am inteles din ce am citit ca e destul de sensibila...pan la urma cred ca o sa trec pe la service cand ajung in bucuresti :)), doar chitara e inca in garantie si daca o strica, e treaba lor..sa mi-o faca :))

 

gatul nu are probleme..nu are diformitati/umflaturi sau altceva...am facut un test cu rigla, sa vad daca vreturile sunt egale si sunt...se poate ca un setup bun sa rezolve problema aia cu semitonul...sau doar daca schimb corzile...

Edited by Alex Daniel
Link to comment
Share on other sites

se poate ca un setup bun sa rezolve problema aia cu semitonul...sau doar daca schimb corzile...

 

Punand corzi mai groase, problema nu se va rezolva (complet). Poate ca diferenta cu noile corzi va fi mai mica de un semiton, insa chitara va falsa in continuare, cel mai probabil. E normal, datorita grosimii diferite fata de ce a avut chitara pana acum.

 

Asadar, va fi necesar un nou setup, care ar trebui sa rezolve problema. Reglarea trussrodului nu va fi suficienta. Vei reusi, prin asta, intr-adevar, sa compensezi tensiunea corzilor noi, insa vei fi nevoit sa reglezi si intonatia, lucru care se face numai din saddle.

 

Daca n-ai curaj sa intervii tu singur in acest sens, du-te la service - fiind in garantie chitara, ei ar trebui sa ti-o seteze, n-ar trebui sa ai probleme.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Vei reusi, prin asta, intr-adevar, sa compensezi tensiunea corzilor noi, insa vei fi nevoit sa reglezi si intonatia, lucru care se face numai din saddle.

 

Asta nu avem de unde sa stim. Serios acum, nu-l mai puneti sa bage surubelnita in chitara daca nu e cazul. Cateodata trebuie sa setezi intonatia, dar nu mereu. Eu unul, am avut 11-50, iar acum 10-48. Nu a fost nevoie sa ma ating de intonatie. Truss rod si atat.

 

Tu cel mai bine schimbi corzile, vezi cum iti plac. Acum hai sa nu fim nici absurzi, ma gandesc ca n-ai de inregistrat in studio profesionist in urmatoarele saptamani, unde se simte diferenta aia de intonatie de 1/4 de ton (daca exista). Ideea este daca iti plac mai mult corzile mai groase sau alea pe care le aveai inainte. Daca iti plac astea mai groase, ramai cu ele si o sa-ti faci setup cu ele, daca e cazul. Daca nu e cazul, ii dai bataie si nu-ti mai bati capul cu setup-ul. Dupa schimbarea corzilor e foarte posibil sa ai intonatia ok si nici o problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.