www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Basarabia-Pamant Romanesc


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest TimeRobber

Eu nu sunt prozelitul lui Gigi Becali dar daca imi plac oamenii care sustzin ideea natzionala.

Eu nu doresc decat ca sa recapatam ce e al nostru.Shi va veni shi ziua aceea.Nimic nu se face dintr-o data.Dar cu un pic de perseverentza se poate.

 

 

FA CEVA ! sau viseaza in continuare . :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Facetzi shi voi ceva.Pana la urma suntetzi shi voi romani.Sau nu va mai revendicatzi ca apartzinand spatziului acesta(asha cum e el bun sau rau)?Eu nu am cum sa fac singur nimic.

 

Oricum ma ashtept sa mi se inchida topicul pt. ca sunt persoane pe care le deranjeaza ceea ce spun eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Shi mai e ceva.Ce e asha neclar in faza cu autonomia:maghiarii de acolo vor autonomie TERITORIALA.S-au exprimat clar in privintza asta.

Oricum eu am observa ca pe R.G.C. sunt multzi chitarishti din zona Transilvaniei iar unii dintre ei sunt deranjatzi de ceea ce spun eu.

Intotdeauna maghiarii,rushii,sarbii sau bulgarii nu au renuntzat la ideile lor agresive.Idei sustzinute puternic de conducerile lor politice.Dar dintre totzi mai ales maghiarii shi rushii au fost(shi sunt inca) cei mai vehementzi.Ceea ce spun eu este doar o reactzie la agresivitatea lor.Eu nu doresc razboi sau confruntari cu statele sau etniile respective ci doar recunoashterea unor DREPTURI LEGITIME ALE NATZIUNII ROMANE.Nu noi am fost cei care am atacat pe parcursul istoriei.

Shi nu tot cee ce este in (M)U.E. ESTE DE CALITATE.VA FI DOAR UN ALT IMPERIU CARE VA INCERCA SA DOMINE IN ACEASTA PARTE DE LUME SHI SA-SHI IMPUNA REGULILE LUI.

 

 

daca esti atat de nationalist , atunci de ce nu scrii corect si frumos asa cum se invata la scoala ? ...tz ..sh ...shi.......stii la ce ma refer

Link to comment
Share on other sites

E ceva ce eu nu inteleg in problema asta cu maghiarii :) In cate judete sunt dominanti ? Numai in Harghita si Covasna ? Daca da, judetele astea nu sunt la marginea Romaniei, sa le poti dezlipi :)

Ce fel de autonomie teritoriala ar putea avea aceste 2 judete in interiorul teritoriului romanesc ?

Singura lor sansa ar fi sa se dezlipeasca de Romania o bucata mai mare, cum ar fi intreaga Transilvanie, cu tot cu romanii de acolo. Daca ii convingi pe acesti romani sa se dezlipeasca de Romania ca Bucurestiul le mananca fondurile atunci hmda, incep sa inteleg :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

lipsa de fonduri se vede mai in toate judetele din transilvania , ia faceti o mica comparatie dintre judetul Prahova si Harghita ,uitandu-va la starea drumurilor .

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Facetzi shi voi ceva.Pana la urma suntetzi shi voi romani.Sau nu va mai revendicatzi ca apartzinand spatziului acesta(asha cum e el bun sau rau)?Eu nu am cum sa fac singur nimic.

 

Oricum ma ashtept sa mi se inchida topicul pt. ca sunt persoane pe care le deranjeaza ceea ce spun eu.

 

Da io nu ii vreau pe aia... de ce sa fac ceva ? Lasa-i in noroiu lor... ca ei nu ne mai vor.

Link to comment
Share on other sites

Facetzi shi voi ceva.Pana la urma suntetzi shi voi romani.Sau nu va mai revendicatzi ca apartzinand spatziului acesta(asha cum e el bun sau rau)?Eu nu am cum sa fac singur nimic.

 

Oricum ma ashtept sa mi se inchida topicul pt. ca sunt persoane pe care le deranjeaza ceea ce spun eu.

 

Eu te intreb de ce esti asa de sigur ca toti de aici sunt romani de nationalitate romana? Tu ai trait vreodata altundeva in afara de unde esti acum? Ai trait vreodata intr-un oras din Transilvania/Banat/Crisana cu o puternica comunitate maghiara? Ai prieteni maghiari? Ai avut vreo problema reala in relatia cu maghiarii in afara de clisee asumate?

Tu ce faci acum este ca si cum as discuta eu de problemele mandarinilor in relatia cu manciurieni. Daca nu incerci sa intelegi fenomenul, las-o moarta.

 

Referitor la "spatiu" iti spun eu, cand trec de munti in sud ma simt in alta tara. Alta cultura, alt mod de comportare, alte valori. Nu inseamna ca nu le accept, sau nu le inteleg, dar totusi "spatiul" este o chestie foarte relativa si strict subiectiva. Tot in acest sens, Basarabia mi se pare alt "spatiu". Singurul lucru ce ne leaga este limba (intr-o anumita masura) dar in rest este ca si cum as merge intr-o alta tara.

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Eu te intreb de ce esti asa de sigur ca toti de aici sunt romani de nationalitate romana? Tu ai trait vreodata altundeva in afara de unde esti acum? Ai trait vreodata intr-un oras din Transilvania/Banat/Crisana cu o puternica comunitate maghiara? Ai prieteni maghiari? Ai avut vreo problema reala in relatia cu maghiarii in afara de clisee asumate?

Tu ce faci acum este ca si cum as discuta eu de problemele mandarinilor in relatia cu manciurieni. Daca nu incerci sa intelegi fenomenul, las-o moarta.

 

Referitor la "spatiu" iti spun eu, cand trec de munti in sud ma simt in alta tara. Alta cultura, alt mod de comportare, alte valori. Nu inseamna ca nu le accept, sau nu le inteleg, dar totusi "spatiul" este o chestie foarte relativa si strict subiectiva. Tot in acest sens, Basarabia mi se pare alt "spatiu". Singurul lucru ce ne leaga este limba (intr-o anumita masura) dar in rest este ca si cum as merge intr-o alta tara.

 

+1 de acord

Link to comment
Share on other sites

Oricum, aseara a venit pe la noi un cuplu care a fost in turul tarii dupa nunta si intr-adevar, mai multe persoane din zonele alea cu maghiari nu te ajuta deloc daca ceri ceva in limba romana :)

Nu e cum zic unii, falsa idee preconceputa :)

Mi se pare o chestie imputita sa faci asa ceva :( Sau exista pe acolo persoane care chiar nu stiu romaneste ? :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Facetzi shi voi ceva.Pana la urma suntetzi shi voi romani.Sau nu va mai revendicatzi ca apartzinand spatziului acesta(asha cum e el bun sau rau)?Eu nu am cum sa fac singur nimic.

 

Oricum ma ashtept sa mi se inchida topicul pt. ca sunt persoane pe care le deranjeaza ceea ce spun eu.

 

 

Nu stiu daca sa rid sau sa pling. Cit timp ma decid care din cele 2 solutii este cea mai buna tin sa-ti spun ca eu te intzeleg, astept impreuna cu tine, cu sufletul la gura, sa se inchida threadu asta...

 

Cit despre "eu nu am cum sa fac nimic singur" tot ce pot sa adaug constructiv discutiei este ca eu m-am linistit cind am citit asta. Concluziile sint la discretia ta.

 

Referitor la ultimul post, cel cu vizita celulei de baza a societatii traumatizate de zonele ocupate abuziv de unguri, nu pot decit sa adaug ca si eu am auzit ca la Bucuresti se vorbeste in propotie covirsitoare in engleza...Is it true?*

 

*partea proasta este ca ceea ce relata respectiva pereche este daca nu posibil, atunci foarte probabil; am dorit sa reliefez un aspect cliseistic al mirarii tale. Da, ai dreptate, este de un prost gust indoielnic sa procedezi asa cu tinerii casatoriti. Rusine lor!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Oricum, aseara a venit pe la noi un cuplu care a fost in turul tarii dupa nunta si intr-adevar, mai multe persoane din zonele alea cu maghiari nu te ajuta deloc daca ceri ceva in limba romana :(

Nu e cum zic unii, falsa idee preconceputa :)

Mi se pare o chestie imputita sa faci asa ceva B) Sau exista pe acolo persoane care chiar nu stiu romaneste ? :)

 

 

man ... faza ca oamenii aia nu vorbesc romaneste , din pacate e adevarata.

Mi-am petrecut 2 saptamani din vacanta in judetul Harghita, si am avut ocazia sa vizitez pe cineva care nu prea stia romaneste. Cand m-am dus la persoana aceasta , a vrut sa ne invite in casa lui spunand "Iesi afara , iesi afara" totodata zambind si aratand spre intrare ....deci cum era sa inteleg ? :)

Link to comment
Share on other sites

man ... faza ca oamenii aia nu vorbesc romaneste , din pacate e adevarata.

Mi-am petrecut 2 saptamani din vacanta in judetul Harghita, si am avut ocazia sa vizitez pe cineva care nu prea stia romaneste. Cand m-am dus la persoana aceasta , a vrut sa ne invite in casa lui spunand "Iesi afara , iesi afara" totodata zambind si aratand spre intrare ....deci cum era sa inteleg ? :)

 

Ahaaaa, deci asa era ? Ar fi bine sa se inteleaga asta, ca oamenii aia nu stiu romaneste, altfel s-ar crede ca o fac intentionat :) Oricum, zona aia am inteles ca e frumoasa, dar nu stiu daca as merge pe acolo ca turist :(

 

Sa vedeti paradox legat de ura asta inter-regionala a romanilor... Eu sunt din Barlad - Moldova, dar am ajuns la Bucuresti cu facultatea si a trebuit sa raman aici B) La Bucuresti mi se intampla sa aud in jurul meu sintagma "moldoveni imputiti, baa moldovene..." ( asta de obicei cand am in preajma olteni sau bucuresteni cu cultura manelistica sau de cartier ). Cand am mers cu masina la Barlad, avand nr de Bucuresti mi s-a intamplat sa primesc rostit printre dinti si "bucuresteni imputiti", ca deh, masina era inregistrata la Bucuresti... Destui ardeleni de treaba folosesc de asemenea chestia cu "moldoveni imputiti", bine, stiu, nu e ceva personal, au o ura si pt bucuresteni, ma simt mai bine :)

 

A, mergeam cu masina inregistrata la Bucuresti pe langa Rasnov. Observ cu stupoare ca o dacie de Brasov care mergea lent deodata nu mai voia sa se lase deloc depasita ;) Sotia era la volan, conducea pasnic, ce putea cauza aceasta aversiune neasteptata ? ;) Din dacia plina de oameni, tanarul sofer se uita cu ura spre noi, banuind ca suntem "imputiti de bucuresteni", nu ?

 

Deci, traim cam in ura, stimati romani. Ura regionala se pare. Oare se poate schimba vreodata situatia ?

 

Basarabia - pamant romanesc ? Da :o

Link to comment
Share on other sites

Imi dau reply B) Ca nu mai pot edita... Voiam doar sa mai zic ca inaintasii nostri au luptat si au murit pt tara asta, iar noi stam la chat si ne cam doare in c...r :( Sa faca aia ce vor cu Basarabia... sa faca aia ce vor cu Ardealul... Cam asta e, pixul care ne doare :)

 

Hmmm, deci inaintasii mei ar fi cam asa (in ordine fara relevanta): romani, slovaci, maghiari, germani, greci .... oare care dintre ei se rasuce in mormant? Iti dai seama ca am pus-o daca de ex unul dintre ei lupta impotriva celuilalt. :)

 

In alta ordine de idei mai serioasa, DA exista si in Romania enclave etnice in care nu se vb romaneste. Este un soc pt unii dar asta este adevarul. Iar in Harghita-Covasna, secuii stau acolo de multicel adica 1000+ ani deci nu prea poti sa le zici, bey invatati neaparat romaneste ca aici este Romania desi in zona respectiva se aude romaneste doar cand vin turisti.

 

Aaa, si odata am fost in Turnu Severin si au fost cativa care nu au vrut sa ma ajute desi stiau romaneste. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

faza cu ura inter-regionala este adevarata si totodata prezenta peste tot in lumea asta .

De exemplu in Spania ( Barcelona- Real Madrid spune tot :) ) , sau in tarile unde sunt mai multe nationalitati recunoscute (Elvetia,Canada ) .

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Mai eu nu sunt nazist shi nici pro"hai sa-i omoram pe totzi".

Eu vreau doar ce e al nostru shi sa nu ajung sa merg cu pashaport la rudele mele din Baia Mare shi cand merg in Covasna sau Harghita shi cer o paine sa nu mi se zica"nem todom romanio".In casa lor,in cercurile lor de prieteni pot vorbi cat vor in maghiara dar cand vorbeshte un roman cu ei sa aiba macar bunul simtz sa shtie notziunile de baza ale limbii romane shi sa nu arboreze drapelul ungariei ostentativ.Ei nu sunt atat de tolerantzi ca noi.Noi suntem o natzie prea tolernata shi shtitzi vorba(proverbul,zicala)"cand ii dai nas lui ivan(apropos shi de rushi)el se suie pe divan"

Shi mai vrea ca Basarabia sa se uneasca cu Romania pt. ca sunt sigur ca majoritatea romanilor de acolo vor asta dar li s-a bagat pumnul in gura atatzia zeci de ani.

Shi mai vreau ca TOATE TZARILE CARE AU MINORITATE ROMANEASCA SA-I RESPECTE DRERPTURILE ASHA CUM RESPECTAM SHI NOI TOATE DREPTURILE TUTUROR MINORITATZILOR.

Nu vreau mult ci doar ceea ce e al nostru.Nu vreau razboaie de cucerire,nu vreau o situatzie ca in Yugoslavia ci vreau doar ceea ce se poate.Shi tot ce am zis se poate.

Mai vreau ca roamanii sa nu mai fie asha indolentzi in privintza drepturilor lor.

Mai vreau ca romanii sa nu se mai lase atata calcatzi in picioare(sau macar sa nu se lase mai mult decat e cazul).

 

Anton Crihan a absolvit liceul în 1914, în 1917 Facultatea de Agronomie din Odessa, Facultatea de Drept din Bucuresti (1924), cu doctoratul în drept la Paris (1934). A fost profesor de economie agrara la Facultatea de Agronomie din Iasi si la Politehnica din Iasi, ca titular al Catedrei de Economie Politica. A dezvoltat o intensa activitate pe tarîm social începînd din anul 1917, fiind mare luptator pentru drepturile taranimii. A fost presedinte al Comisiei Agrare, în cadrul Sfatului Tarii, întocmind proiectul de reforma agrara pentru Basarabia în octombrie si noiembrie 1918, si tot el a fost raportorul acestei legi în martie 1920, cînd a fost votata de Adunarea Deputatilor. Tot lui i se datoreaza, în cea mai mare parte, conceptiile foarte îndraznete pentru vremurile de atunci, înscrise în aceasta lege, potrivit careia nu s-au lasat proprietarilor decît 100 ha. Cînd Sfatul Tarii a hotarît despartirea Basarabiei de Rusia (24.I.1918) si formarea Republicii Moldovenesti independente, a fost însarcinat cu conducerea Ministerului Agriculturii. Dupa Unire, a prezidat Comisia Agrara si a formulat Proiectul de Lege Agrara pe care l-a aparat atît în Sfatul Tarii, cît si în Constituanta din 1919. A fost deputat în 5 legislaturi (1919, 1920, 1922, 1932, 1937). În 1932-1933 a fost subsecretar de Stat la Agricultura, înzestrînd Basarabia cu o Facultate de Agronomie. A fost printre fondatorii Partidului Taranesc Basarabean (1918), înainte de a exista un partid asemanator în tara. În 1947, a fost scos din învatamînt, iar la propunerea de a adera la Partidul Comunist în vederea revenirii în învatamînt, a refuzat.

 

În noiembrie 1944 era delegat de Comitetul Basarabenilor pentru a pleca în strainatate în vederea apararii Basarabiei, ceea ce a si facut, începînd din 1948, ajungînd la Paris în iulie 1949 si în SUA în octombrie 1951. A facut parte din Comitetul National Român, pîna în iulie 1964, cînd a demisionat. A pastrat pîna la moarte cetatenia româna, domiciliind în SUA (în orasul Saint Louis - Missouri) împreuna cu sotia sa, Olivia. Anton Crihan (mos Anton) a fost ultimul luptator pentru Unirea Basarabiei cu Patria Mama, întreaga lui viata avînd acest ideal.

 

 

 

 

 

Intratzi shi voi pe www.romanism.net shi vetzi vedea ce sustzinere are ideea.

 

Asociaţia "21 Decembrie 1989"

Grupul Independent pentru Democraţie

Civic Media

Institutul Fraţii Golescu

Grupul de iniţiativă "Noii Golani"

Mind Bomb

YMCA Valahia

Asociatia Rost

Forumul Civic al Românilor din Harghita şi Covasna

Consiliul Mondial Român ( petiţie pentru reunificare )

Asociatia Altermedia

Publicaţia ALTERNATIVA, Toronto, Canada

Biserica Ortodoxă Română"Sf. Andrei" din Chicago

Alianta Civicã

Link to comment
Share on other sites

Eugen g,n-ai vrea sa deversezi aceste idei nationaliste pe alte forumuri?caci acesta este un forum (inca) neinvrajbit etnic,si nu cred ca e cazul sa o faci tu,chiar acum.Pot eventual sa iti fac rost de nr.de telefon al lui Gheorghe Funar,sa te consulti cu el. :)

Shi stai linishtit,de la anu nu mai mergi cu pashaport nici la Budapesta,o sa fie suficient buletinul de identitate.

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Eugen g,n-ai vrea sa deversezi aceste idei nationaliste pe alte forumuri?caci acesta este un forum (inca) neinvrajbit etnic,si nu cred ca e cazul sa o faci tu,chiar acum.Pot eventual sa iti fac rost de nr.de telefon al lui Gheorghe Funar,sa te consulti cu el. :)

Shi stai linishtit,de la anu nu mai mergi cu pashaport nici la Budapesta,o sa fie suficient buletinul de identitate.

 

Hehe, cooorect.

 

YMCA Valahia ... cea mai tare duma care am auzit-o in ultimul timp :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Se pare ca nu sunt criticat cu argumente la ceea ce am spus eu ci doar mi se aduc acuze de tot felul.

Imi pare rau dar se pare ca nu s-a intzeles nimic din ce am spus.

Cei care m-au criticat au dat doar pe alaturi.

Incercatzi sa ma crticatzi pe ceea ce am zis.

 

Asociaţia "21 Decembrie 1989"

Grupul Independent pentru Democraţie

Civic Media

Institutul Fraţii Golescu

 

 

Consiliul Mondial Român ( petiţie pentru reunificare )

Asociatia Altermedia

Publicaţia ALTERNATIVA, Toronto, Canada

Biserica Ortodoxă Română"Sf. Andrei" din Chicago

Alianta Civicã

 

 

Nci sustzinerea acestor organizatzii nu vi se pare serioasa?

Aliantza Civica.Hai zicetzi ceva shi de ea.Daca nici Aliantza Civica sau Asociatzia "21 Decembrie" nu sunt serioase atunci inseamna ca totzi cei care m-au criticat sunt filomaghiari shi filorushi.

Oricum nici nu ma ashtept la altceva de la voi de vreme ce shi concursurile de chitara pe care le organizatzi sunt doar pe interese shi nu pe valoare adevarata.

Shi ceea ce face R.G.C. nu slujeshte cu adevarat promovarii muzicii rock ci doar promovarii propriilor interese ceea ce n-ar fi rau daca nu ar dauna muzicii pe care va laudatzi ca o promovatzi.

Am observat ce e in aceasta comunitate.FOARTE MULTA FALSITATE.

Link to comment
Share on other sites

... daca-as fi mai tanar as emigra la capatul pamantului.... Noua Zeelanda, spre exemplu...

eu unul m-am saturat de poporul asta de cretini, tziganizatzi si impertinenti

exceptiile confirma regula

 

Eugene, uneste tu mizeria asta care se cheama azi popor rroman

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Am catziva amici care sunt pe R.G.C(NU DAU NUME CA SA NU LE FAC RAU),unii au shi participat la concursul din iarna,shi au cam fost dezavantajatzi de "protejatzii" anumitor persoane.Sper sa-shi dea seama mai multzi membri R.G.C DE ANUMITE MASHINATZIUNI PE CARE LA ORCHESTREAZA UNII PE AICI.SE SHTIU EI CARE SUNT.

BASARABIA E PAMANT ROMANESC.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca de fapt tu n-ai inteles. Si anume ca din punctul meu de vedere cel putin, tu esti tolerat pe acest forum. Nu ai absolut nici o contributie in "domeniul de activitate" al forumului, mai mult, nu esti decit un agitator de doi lei. Pari a avea totusi ceva bun simt, asa ca sper ca il vei folosi si te vei retrage singur.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

cum am ajuns de la alianta civica la concursul rgc si grupurile de interese conspirative de pe forum.. n-am inteles exact.

asta a deviat. imi pare rau, dar protesteaza pe alt thread daca vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.