www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez GAX 30 - TR


Guest Joey
 Share

Recommended Posts

Ok dupa multe plimbari prin tot felul de magazine am dat de un Ibanez GAX 30 -TR...si l-am si cumparat...chitara are 22 de taste, 2 humbuckere(nu stiu exact ce doze, care stie sa-mi spuna?:)), switch de doze cu 3 "pozitii", un buton de ton si unu' de volum. Cand am intrat in magazin parca scria pe chitara "PICK ME! ME! ME!"...am luat-o am testato, mi-a placut cum suna...si uite asa m-am facut cu prima mea chitara electrica...cine a mai testat aceasta chitara?vre-un tip cu mai multa experienta...vreau o parere!

Mai multe detalii: aici

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ai testato?...si da, are forma asemanatoare cu sg-ul...dar nu e...in fine...eu stiam ca ibanez-urile sunt bune, decat sa-mi iau o sapa gen reghin, stagg sau behringer...zic ca un ibanez e mai bun, nu?

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

vektor...sincer sa fiu am o ureche muzicala de tot rahatu' deabia reusesc sa acordez o chitara...am doar 2-3 luni de cand m-am apucat...dar imi place cum suna chitara(ibanezu) adica am testato pe loc...si jur adica nu stiu cum sa zic dar mi se pare superioara unui stagg...de exemplu un stagg la 8 milioane avea un barait in doze...si era nou...e adevarat nu se auzea tare ...da cu timpu' cred ca se "amplifica" bazaitu'...ibanezu nu avea nici un bazait like c'mon statie de 40W data la maxim si suna bine...nici un barait/bazait nimic...

 

CulBoji si tu crezi ca e la nivelul unu-i stagg?...adica atunci cand am zis ca vreau electrica multi mi-au zis ca sa nu iau un stagg, un reghin sau un behringer...sper ca n-am dat banii degeaba ca-mi dau glontu :)(

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

Pai cam la nivelu de Stagg ii, dar Stagg nu is chitari proaste pt incepatori. Numa daca te uitai la pret puteai sa vezi la ce nivel ii :) Stagg SG 8mil, GAX 6mil

 

Oricum zic ca ii mai buna ca Reghin sau Behringer, nu ai probleme cu intonatia, distanta mare dintre grif shi corzi ca la Reghin si suna mai a chitara fata de Behringer.

 

Era bine daca puneai intrebarea inainte sa o iei, la fel am mai patzit si io pt ca m-am grabit :)

Link to comment
Share on other sites

Aici am pus intrebarea...cam ce chitara sa-mi iau...si tipii mi-au reomandat pana al urma un grosmann telecaster cu 550...de atunci am mai strans ceva bani si mi-am luat un ibane gax 30-tr...e mai bun decat un telecaster de la grosmann?(i mean...macar e modelul original de la firma respectiva nu o copie dupa fender sau alta firma mare, nu?)...totusi e mai buna ca un grosmann telecaster? :|. Sa stii ca nu m-am prea grabit cu alesu chitarii... Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca nu ai dat banii degeaba.cat despre treaba cu stagg sau reghin sau mai stiu eu ce, problema sta in felul urmator:

atata timp cat abia inveti sa canti la chitara nu ai nevoie de gibson.poti sa suni bine pe orice instrument ,important este sa sti sa canti la el .nici fender nici gibson si nici alta chitara scumpa nu te invata sa canti.daca ibanezul ala iti place cum suna ,cum arata si poti canta fara sa iti rupi degetele inseamna ca este o chitara potrivita pentru tine in acest moment .am si eu de vreo 4 ani un ibanez gax70 asa ca stiu cam despre ce fel de chitara este vorba.

 

spor la studiu

Link to comment
Share on other sites

Multumesc boondak...vorba aia pana la urma muzica vine din suflet...si mie unuia mi-a placut chitara din start...desi le-am testat oamenilor juma de magazin...adica...nah testat nu prea stiu eu in ce consta...am facut ceva gen...armonicele pe 12 sa nu falseze 2 game de blues amestecate, 3 powerchords...si un cantec pe acorduri...si fiti atenti...deci cu mana pe inima va spun...am un prieten care are un epiphone les paul si chitara mea pe humbuckeru de langa bridge suna mai heavy decat les paulu...cu aceeasi firma de pedala

(boss mt-2) setat la fel...si fara overdrive din statie:P

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca nu ai dat banii degeaba.cat despre treaba cu stagg sau reghin sau mai stiu eu ce, problema sta in felul urmator:

atata timp cat abia inveti sa canti la chitara nu ai nevoie de gibson.poti sa suni bine pe orice instrument ,important este sa sti sa canti la el .nici fender nici gibson si nici alta chitara scumpa nu te invata sa canti.daca ibanezul ala iti place cum suna ,cum arata si poti canta fara sa iti rupi degetele inseamna ca este o chitara potrivita pentru tine in acest moment .am si eu de vreo 4 ani un ibanez gax70 asa ca stiu cam despre ce fel de chitara este vorba.

 

spor la studiu

 

corect.

daca tie ti-a placut si iti place, atunci ai facut alegerea potrivita.

oricum in timp ai sa descoperi ce cauti si in general numai din proprie experientza vei stii cum trebuie sa fie finisata si sa sune o chitara, asa ca bucura-te de ea pana cand pui ochii pe alta

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

chitarele din serii kre incep cu G sunt cele mai lo end de la ibz. sunt bune pt incepatori, dar km atat. majoritatea au corp din agathis

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca ai cantat pe o asemenea chitara dar daca cumva nu ai cantat ai sa fi surprins cat de bine suna o chitara facuta din agathis-ul asta atat de blamat

 

si conteaza mai mult cat de "lo end " este nivelul la care te afli ca instrumentist decat seria chitarei pe care canti

Edited by boondak
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

sincer mai tare era telecasterul ...parerea mea ai cumparat firma ..

dar daca tie iti place atunci investitia e buna

Edited by diogrey
Link to comment
Share on other sites

sincer mai tare era telecasterul ...parerea mea ai cumparat firma ..

dar daca tie iti place atunci investitia e buna

Ca sa fie clar, explica-ne si noua, la o chitara Ibanez de 6 milioane cat costa firma si cat costa obiectul! Ar fi foarte important pentru multi care doresc sa isi achizitioneze prima chitara!

Link to comment
Share on other sites

GAX30 este o chitara destul de comoda la grif,cu un sunet destul de plin,pentru un incepator mi se pare o alegere buna,un Telecaster este mai greu de stapanit,iar single coilurile ieftine sunt mai problematice decat humbuckerele ieftine. Din punctul meu de vedere comparatia cu SG stagg arata asa:GAX30 nu mi-as lua,Stagg SG mi-am luat :) ,iar Staggul este din mahon masiv,nu din cacathis,plywood,polyethylene,concrete sau alte materiale de constructii sau deseuri prelucrate. :)

Link to comment
Share on other sites

Si totusi as vrea sa inteleg si eu ceea ce vor altii...cum adica am platit mai mult firma dercat chitara...like c'mon...am cantat azi o noapte intreaga la chitara cu un boss mt-2 si o statie de 8 W si imi place cum suna...are si sustain mare(probabil pt ca n-are floyd) are un grif manevrabil(pana acum am fost obisnuit cu copi dupa stratocaster)si pot zice ca e mai manevrabil pt mine...ah si asa ca un side note...din cate stiu eu cand m-am uitat in catalogul shopului de unde am luat-o scria:

 

Corp : Mahon

Controls: 1 volume, 1 tone, 3 way pickup selection switch

Fingerboard: Rosewood

Taste: 22

Inlays: dots markers

Chei : Chrome Precision

Griff : Maple

Link to comment
Share on other sites

Guest tormentor

Daca era chitara mea, dadeam jos una din doze si zgariam vopseaua sa vad ce lemn se ascunde sub vopsea. Am vazut cu ochii mei un corp de chitara care trebuia sa fie din lemn masiv si era din placaj.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu cand m-am uitat in catalogul shopului de unde am luat-o scria:

 

Corp : Mahon

Controls: 1 volume, 1 tone, 3 way pickup selection switch

Fingerboard: Rosewood

Taste: 22

Inlays: dots markers

Chei : Chrome Precision

Griff : Maple

 

De la ce magazin ai cumparat-o?

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

pentru curiosi

 

cine vrea sa se convinga ca una scrie pe situl oficial si alta te trezesti ca ,cumperi......

am la reparat un epiphone care ar fi trebuit sa fie din mahon dupa specificatiile sitului firmei si de fapt corpul este din placaj ordinar, frumos finisat si lucitor. Am la revopsit un ibanez RG 370 DX parca ( a fost rosu si acum va fi negru) care pe situl oficial scrie ca are corpul din basswood iar el de fapt este din agatis si decupaturile sunt facute cu dalta parca .

 

Am avut la reparat un Ibanez RG 321 al unui client din cluj care ar fi trebuit sa aibe corpul din mahon dupa specificatiile firmei ,insa corpul este din Nato ( un lemn foarte usor care imita destul de bine mahonul la fibra si culoare)

 

Exemplele ar putea continua, am vazut atatea smecherii din astea ...... una citesti ca vei cumpara si alta te trezesti ca ai cumparat......

Link to comment
Share on other sites

pentru curiosi

 

cine vrea sa se convinga ca una scrie pe situl oficial si alta te trezesti ca ,cumperi......

am la reparat un epiphone care ar fi trebuit sa fie din mahon dupa specificatiile sitului firmei si de fapt corpul este din placaj ordinar, frumos finisat si lucitor. Am la revopsit un ibanez RG 370 DX parca ( a fost rosu si acum va fi negru) care pe situl oficial scrie ca are corpul din basswood iar el de fapt este din agatis si decupaturile sunt facute cu dalta parca .

 

Am avut la reparat un Ibanez RG 321 al unui client din cluj care ar fi trebuit sa aibe corpul din mahon dupa specificatiile firmei ,insa corpul este din Nato ( un lemn foarte usor care imita destul de bine mahonul la fibra si culoare)

 

Exemplele ar putea continua, am vazut atatea smecherii din astea ...... una citesti ca vei cumpara si alta te trezesti ca ai cumparat......

Mesajul e clar, cumparati de la Grossman, el nu pacaleste! Cat despre ce a a descoperit el, eu unul am ceva dubii...

Link to comment
Share on other sites

Guest tormentor

Sunt curios care ar fi masurile legale pentru asemenea inselaciuni.

Daca suna promitator, chiar azi ma duc sa imi iau un fals ca sa am de unde scoate despagubiri :)

 

Acum serios, ce se poate face in cazul in care materialul nu corespunde specificatiilor oficiale?

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Jack eu nu am zis la nimeni sa cumpere de la mine sau din alta parte . au am spus doar ca cine este curios sa vada ceva despre care se vorbea pe theadul asta poate sa vada. daca ai dubii poti sa vi sa te convingi singur.....

eu am spus doar o constatare pe care am avut-o vizavii de ceea ce spun unele firme ca isi fac anumite modele si ce vad cand deschid o chitara din unul sau alt model pentru a fi reparata. Diferenta dintre mahon si placaj o poate vedea si un necunoscator in ale esentelor lemnoase.

Iar diferenta intre Mahon si Nato este destul de mare , la fel si dintre basswod si agatis ca sa ma pot insela atat de tare . Si cum eu lucrez zilnic cu mahon si basswood nu ma pot insela.

 

Nu se poate face nimic , cel putin in romania.....cei care le vand spun ca nu ei le-au facut ,daca trimiti email la firma cu asa ceva nu cred ca vei primii vre-un raspuns sau daca vei primii va fi unul evaziv si asa mai departe. In romania nu exista legislatie cu privire la faptul ca una scrie la producator si alta te trezesti ca ,cumperi , ma refer la materiale din care este facut produsul. Am avut o asemenea discutie cu cei de la OPC ( protectia cumparatorului pe tema asta si raspunsurile au fost clare : nu se poate face nimic atat timp cat nu avem legislatie pe tema asta.) eventual doar o intelegere cu cel care a vandut produsul respectic.... dar cam greu.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.