• Announcements

• Cosu

Noul RGC.ro   21/04/17

RGC.ro ruleaza acum cea mai noua versiune a Invision Power Board. Versiunea anterioara a Invision Power Board nu mai primeste actualizari de scuritate, acesta fiind motivul principal pentru care am facut upgrade-ul. Functionalitatile cu care sunteti obisnuit ( chatul, sistemul de feedback/rating pentru tranzactii) sunt in continuare functionale dar e posibil ca modul prin care pot fi accesate sa fie usor diferit.   O parte din datele stocate in baza de date trebuie reprocesate si este posbil ca unele informatii sa nu fie imediat disponibile (ratinguri, mesaje private, semnaturi). Reprocesarea va dura aproximativ o zi.   Va rugam sa ne semnalati daca intampinati probleme in a utiliza siteul aici: Cateva modificari/noutati La adaugarea de feedback pentru o tranzactie este necesar sa mentionati un topic. Topicul introduce tastand in casuta aferenta titlul si apo selectand topicul respectiv. In postari se poate folosi caracterul @ urmat de numele unui utilizator pentru a atrage atentia utilizatorului respectiv. In functie de setari, utilizatorul va primi o notificare sau un email. Functia Activity Stream (https://forums.rgc.ro/discover/?do=create) permite crearea de cautari personalizate (topicuri create, postari recente etc).   Va multumim pentru intelegere!   RGC.ro  
mike_KidLazy

<Mike_Kidlazy>

492 posts in this topic

Ultimul cover pe care il postez anul asta - tot o piesa rap fara chitara pe original. Coverul a fost facut undeva in noiembrie, pe cand ma recuperam dupa o extractie de masea. Mai mult de-atat n-am putut sa fac atunci, nu e la fel de spectaculos ca si cel de mai sus, dar parca nici varza rau nu suna...

Enjoy (or not)! Si la multi ani 2017!

Edited by mike_KidLazy

Hai si cu prima portie de galagie publicata anul asta, chit ca l-am tras pe 31 decembrie :P - "What You Want" de la Evanescence. De data asta am avut norocul sa gasesc multitrack-urile originale si sa-mi fac singura backing trackul. Initial, dat fiind ca am avut tot spatiul din mix la dipozitie sa ma joc cu chitarele, am vrut sa fac quad-tracking, dar in final am renuntat si am lasat numai 2 trackuri de chitara, insa la partea video am pastrat toate cele 4 cadre trase.

Enjoy (or not)!

4 people like this

Inca una bucata vechitura de pe la inceputul lui decembrie anul trecut - un cover la unica piesa Linkin Park de pe cel mai recent album care (chit ca e o piesa pop) did strike a chord. Restul, din pacate, sunt niste mizerii. Si cred ca si urmatorul album va fi la fel de mizerabil, daca nu chiar mai rau... astia-s genul ala de trupa care si-a trait de mult momentul de glorie, insa si-a pierdut simtul masurii si in loc sa iasa la pensie, ii baga acolo in disperare...

In fine, sa n-o dau in offtopic... enjoy (or not)!

1 person likes this

Dupa 5 kile de overtime si o entorsa la picior, revin in sfarsit cu un video nou, la o "ruseasca" de-a celor de la Louna. Enjoy (or not)!

4 people like this

Hai cu galagia! Enjoy (or not)!

1 person likes this

No hai cu niste galagie si cu niste new shit... si cu un Schecter Omen Extreme 6 la inaintare...

Enjoy (or not)! :rock::rock:

2 people like this

Posted (edited)

Si hai si cu oleaca de liniste acuma, insa nu pentru prea mult timp. Si cu doua solo-uri wannabe improvizate si foarte nereusite. Rezultatul: am mai stricat cu brio inca o piesa.

Enjoy (or not)!

Edited by mike_KidLazy
2 people like this

La o saptamana si ceva dupa ce s-a intamplat, inca mi-e greu sa-mi revin... pana saptamana trecuta aruncam de zor cu rahat in ei si faceam misto de ultimele lor albume (si mai ales de ultimul) in toate felurile posibile si imposibile. Initial, in semn de protest, nici n-am vrut sa-l ascult, nici n-am vrut sa aud. Ma durea sufletul sa vad cum se alegea praful de trupa care a fost preferata mea ani de zile... insa ceea ce s-a intamplat saptamana trecuta goes beyond everything else... indiferent de circumstante, povestea asta nu trebuia sa se termine asa... it's the worst way it could have ever ended.

Pe 20, cand am aflat de la frate-meu, nu mi-a venit sa cred, m-am simtit de parca ma pocnise cineva zdravan cu ceva in cap. Am vrut sa cred ca e (inca) o gluma proasta, ca stiu ca au mai existat stiri despre asta si anul trecut... insa din pacate de data asta a fost pe bune... :(

De o saptamana si ceva incoace le tot ascult muzica, si de acum, si mai din urma, si, in mod surprinzator, parca incep sa descopar sensuri noi in ea, sensuri pe care nu le prinsesem pana acum... mi-am dat seama ca, practic, Linkin Park si-au tot schimbat stilul muzical cu fiecare album pe care l-au scos de la Meteora incoace, insa in ciuda heterogenitatii pieselor lor, exista, totusi, un liant, acel ceva care le leaga pe toate - Chester si versurile lui... abia acum imi dau seama ca, de fapt, depresia, gandurile negative si in general lupta cu tine insuti sunt o tema recurenta pe toate albumele lor... iar cel putin ultimul album e infiorator de sugestiv in sensul asta, indiferent sub ce stil muzical ar incerca sa o exprime... Chester's lyrics have actually been a cry for help ever since, but no one really cared about it... until he couldn't handle it and eventually lost the battle with himself... this is the perfect proof that a person can look completely okay on the outside, but you never really know what battles he may be fighting on the inside... :(

Mi-e inca greu sa ma obisnuiesc si sa accept ca s-a intamplat ce s-a intamplat... asta e a doua oara de cand ma stiu cand moartea unei persoane pe care nu o cunosc in mod direct ma afecteaza la fel de tare ca moartea cuiva foarte apropiat... pentru ca mie trupa asta mi-a schimbat viata in mod radical incepand cu varsta de 13 ani... indiferent de evolutia lor, Linkin Park va ramane intotdeauna pentru mine TRUPA AIA datorita careia exista in prezent <mike_KidLazy>... daca n-ar fi fost piesa lor "In The End", n-as fi ajuns niciodata sa ascult muzica pe care o ascult, n-as fi ajuns niciodata sa invat sa cant la chitara, si n-as fi fost aici, ci probabil as fi facut cu totul altceva... muzica lor inseamna enorm pentru mine chiar si acum, their first two records at least have really helped me go through some really bad times in my life, and I owe them a lot for that... and Chester was, is and always will be my favorite band member of Linkin Park... l-am admirat mereu pentru cat de misto putea sa cante, si mai ales pentru ce era in stare sa faca live... fara el n-o sa mai fie nimic la fel...

Si iata ca desi ziceam ca "Final Masquerade" o sa fie ultimul meu cover la o piesa LP, ajung, din pacate, sa fac iar unul din coverurile alea in memoriam pe care, sincer, urasc sa le fac... dar pe care le fac pentru ca this is my humble way of paying tribute to those people whom I have loved or admired or, at least, respected a lot and whom, unfortunately, we've lost...

Rest in peace, Chester Bennington of Linkin Park... :( May you find the peace you've longed for on the other side...

6 people like this

Posted (edited)

Inca incerc sa ma recuperez. E greu, dar incerc. Music is what keeps me going. And I'll hold on to it until I give my last breath...

Coverul asta l-am tras acum o gramada de timp (mai exact, pe 9 ianuarie), dar for some reason n-am avut niciun chef sa ma apuc de post-productie si sa pun cap la cap toate trackurile si toate bucatelele de filmari... am tot amanat pana cand intr-un final mi-am zis ca e timpul sa ma pun pe treaba, si i-am dat bataie.

In afara de final, unde intra tobele mai in forta, piesa originala nu are absolut niciun pic de chitara in ea. Asa ca mi-am zis ca asta e terenul perfect pe care sa pot sa-mi las imaginatia sa zburde, si asa a fost. Am vrut galagie, am vrut chestii disonante, dar am vrut si ceva mai melodios. Si as indrazni sa cred ca am reusit destul de bine sa ating ce mi-am propus. Pot chiar sa zic ca nu imi displace ce a iesit. Nici partea audio, nici filmuletul in sine.

Enjoy (or not)!

Edited by mike_KidLazy
the link did not display properly
1 person likes this