www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret Buzz Pe Bass Acoustic


Recommended Posts

Salut, am o mica problema cu bass-u, am mai avut probleme de genu pe acustice, cant de 2 ani, dar acum o luna si ceva mi-am luat un bass acustic si am intalnit iarasi acea problema enervanta, fret buzz-ul si nu prea stiu ce sa fac deoarece eu pana acum am cantat doar pe chitari acustice, nu pe bass. Ma poate sfatui cineva cum as putea rezolva problema? Multam!:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din umilele mele cunostinte, fretbuzz-ul e acelasi pentru toate tipurile de chitare, ca-s electrice, ca-s acustice, ca-s bassi, ca nu sunt bassi. Prin urmare, rezolvarea ar fi aceeasi - mai intai incearca sa vezi daca e vreo problema cu curbura grifului, regleaza trussrod-ul daca e nevoie. De cele mai multe ori asta e rezolvarea.

 

Daca asa nu scapi de fretbuzz, e posibil ca actiunea prea joasa, sau tastele sa nu fie la acelasi nivel. Dar cel mai bine, incearca la inceput cu trussrod-ul.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A zis bine mike KidLazy. Dar inainte sa te bagi sa invarti tu la truss-rod acolo, uita-te foarte atent daca intr-adevar e nevoie. Sa nu dai de alta belea pe urma.

Daca nu e cazul, sau daca e cazul si invarti si tot ai fretbuzz, verifica actiunea corzilor. Daca sunt prea apropiate de griff, mai ridica-le. Daca nu, atunci ar trebui sa ai fretbuzz numai la anumite taste si acolo e buba ca nu sunt tastele la acelasi nivel. Si trebuie "luate la pila" alea mai cu mot.

Link to comment
Share on other sites

Unde . cand si de ce ?

 

Chitara ieftina gat din material ieftin ce este instabil ..si sensibil la schimbat grosimea corzilor ...la schimbare de temperatura ,...anotimp , loc de depozitare ,...etc etc

 

Probabil ai pus corzi mai subtiri ca sa fie mai lejera treaba ..si tragi tare de corzi ca sa se auda ? Ridica-i actiunea . eventual controleaza curbura gatului ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, am mai citit despre fretbuzz, dar cum am mentionat si mai sus, nu eram sigur daca asa e si pe bass. Problemele nu mi le-am rezolvat singur, dar am sa merg la cineva sa o rezolve, nu vreau sa ma bag sa fac vreo boacana. Corzile sunt departate si corzile sunt ok, am sa mai interesez despre problema, totusi sper sa fie corzile, nu sunt prea priceput in legatura cu corzile la bass, deoarece sunt novice in de-ale bass-ului. Mersii mult oricum ! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.