www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Schita A Unei Melodii


Guest nothing.matters1
 Share

Recommended Posts

Guest nothing.matters1

mama.

 

Este o schita bruta mai degraba, inregistrata pe telefon, la chitara electrica fara amplificator, iar spre sfarsit nu e nici incheiata. Insa imi place foarte mult, chiar daca ar putea suna similar cu o alta piesa.

Astept niste pareri, in afara de faptul ca e inregistrat asa cum e si ca vocea mea nu suna cum ar trebui.

Si, daca vrea cineva sa o cante, chiar cu toata trupa, sa cante. Ar fi minunat.

PS: as fi putut inregistra frumos, cu efecte, cu tobe , cu bass si toate cele, la PC, dar m-am cam saturat sa fac eu totul singur.

http://www.youtube.com/watch?v=EhlcjSxsRCg&feature=plcp

Link to comment
Share on other sites

:lol: e mega comic cum urci asa sus si nu poti fizic din cauza lipsei de exercitiu si a corecturii sunetului din diafragma (banuiesc ca nu stapanesti metoda)

 

parca esti un fel de motan care canta la lumina lunii semibeat la fazele alea :D hihihi

 

dar...sincer sa fiu, melodia in sine e cute :)

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca, atat cat se poate, ar trebui sa lucram sa fie cat mai calitativ, nu sa ne plictisim de lucru si sa tot facem schite. Suna foarte rau ca sunet si interpretare, dar am inteles ca nu vorbim despre asta. Doar ca, pe langa asta, nici linia melodica/ melodia in sine nu mi se pare foarte reusita; plus ca mi-a fost greu sa o disting din cauza calitatii.

Poate ar trebui inregistrata cel putin decent, si daca nu are stabilitate vocea, sa cante cineva care este vocalist de profesie. Spor!

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest nothing.matters1

scoate-o repede de pe youtube sa nu ti-o fure careva sa se duca cu ea la eurovision.

Amuzant :)) Cred ca vrei sa spui ca e nasoala sau ceva de genu..

:lol: e mega comic cum urci asa sus si nu poti fizic din cauza lipsei de exercitiu si a corecturii sunetului din diafragma (banuiesc ca nu stapanesti metoda)

 

parca esti un fel de motan care canta la lumina lunii semibeat la fazele alea :D hihihi

 

dar...sincer sa fiu, melodia in sine e cute :)

:)) mi-a placut tare faza cu motanul. Eu, sincer, am inregistrat vocea mea pentru ca nu am pe cineva care sa cante. Eu nu vreau sa fiu cantaret vocal. Pasiunea mea e chitara.

Eu sunt de parere ca, atat cat se poate, ar trebui sa lucram sa fie cat mai calitativ, nu sa ne plictisim de lucru si sa tot facem schite. Suna foarte rau ca sunet si interpretare, dar am inteles ca nu vorbim despre asta. Doar ca, pe langa asta, nici linia melodica/ melodia in sine nu mi se pare foarte reusita; plus ca mi-a fost greu sa o disting din cauza calitatii.

Poate ar trebui inregistrata cel putin decent, si daca nu are stabilitate vocea, sa cante cineva care este vocalist de profesie. Spor!

Mersi de parerea sincera. Nu m-am plictisit de melodie. Ea ajunsese intr-o faza avansata si din pct de vedere calitativ , cu final etc, dar intr-o alta directie, cu pian, tobe si orchestra simfonica in loc de voce( totul facut in FlStudio cu VST-uri). Am decis sa dau inapoi la nivel de schita, sa pun doar chitara si o voce. Precum am spus, am cantat eu din lipsa cuiva cu voce buna si din cauza ca nu am cu ce sa inregistrez, de calitate buna, macar vocea mea, am ales sa inregistrez si chitara tot cu telefonul ca sa fie macar din aceeasi poveste sunetele. De obicei chitara o inregistrez direct in PC si dau efecte cu amplitube.

man daca ti fac un negativ asa cum ma pricep eu ai cu ce sa te inregistrezi ? dar iti trebuiesc cuvinte si apoi pe masura ce ai cuvintele o sa ti fie mai clar ce faci cu vocea.fa rost de cuvinte si ti fac un negativ.

Cred ca la partea cu cantatul vocal am lamurit mai sus. Cat despre negativ, nu stiu ce sa zic. Mi-ar placea un sunet de calitate buna al chitarii si, din moment ce eu nu am posibilitatea asta, cred ca propunerea ta mi se pare foarte atragatoare. Dar vocal trebuie sa o cante altcineva. Cred ca in acest caz eu devin doar un compozitor si nu un membru activ in procesul de a canta, dar imi place si ideea asta.

Link to comment
Share on other sites

Ei, mai suna. Fara schelalaieli suna mai bine. Nu te supara, dar am vazut ca esti si tu constient ca nu ai voce prea buna. Dar na, o poti lucra daca vrei.

Tinand cont de tema, eu unul as vedea un copil cantand versurile. Ceva in genul astora:

http://www.youtube.com/watch?v=yC4ufPiXy8Q&feature=fvst

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa vedeti ca nu mint, iata si versiunea despre care ziceam. Cred ca asta lamureste si linia melodica. Cineva mi-a spus odata ca e prea trista, melancolica si ca ar trebui sa compun ceva mai plin de viata. Eu cred ca e muzica.

http://www.youtube.com/watch?v=4-5t8T5uFT0&feature=plcp

 

In versiunea asta mie mi se pare ca suna mult mai misto, desi eu as pune si chitara pe langa pianul ala. Iar la voce, intr-adevar, ar suna marfa un copil (sau chiar o voce feminina, de ce nu?).

 

Asta cu "e prea trista, e prea nu stiu cum", e o porcarie, muzica o compui (si eventual o canti) exact asa cum o simti tu. Nu mi se pare atat de trista, mai degraba 'emotional'... Intr-adevar, e muzica. And it's nice!

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest nothing.matters1

Nu m-am gandit niciodata la asta. Ideea mi se pare geniala. Parca pot sa imi imaginez un copil cantand prima parte, si apoi un cor intreg de copii la partea a doua, cand urca si sus. Pff.. Cum ar putea fi...

Cred ca ar fi un pas inainte sa ma gandesc la niste versuri. Apoi sa caut un cor de copii mici..

PS: Mi-ar placea ca melodia asta sa fie pt toata lumea si a tuturor. Cred ca ar fi interesant daca ar fi o compozitie la care sa participe mai multi oameni. Eu sunt dispus sa las mai la o parte ego-ul sau cum ii zice, sa fac un mic pas inapoi si sa ii las pe altii sa o cante, in sensul de "performing". Chiar ar fi un vis implinit sa vad macar o idee de-a mea transpusa in realitate.

Link to comment
Share on other sites

Am ascultat versiunea1. Faina ideea. Cred ca imi place linia melodica de pe (ceea ce ar fi) strofa; cea de pe refren mi se pare incarcata si nu o pot retine. Parca sunt unele notele putin aruncate.

Cat despre productie, e destul de mica. Ar trebui sa iti iei niste programe mai avansate daca vrei sa sune mai bine sau sa orchestrezi mai atent. De exemplu: nu poate sa intre o toba mare singura asa, cum intra la tine; nu are niciun sens. SI altceva: sunt sigur ca gasesti un bass oarecare in fruity loops acolo; nu prea poti sa ai tobe fara chitara bass/ bass synth(si nu veniti cu contra-exemplu va rog, ca am auzit, dar nu prea tine faza :)) ).

Mai e ceva: pastreaza-ti cheful: ai scris la inceput ca te saturasei sa faci toate tobele si etc. pai, avand in vedere ca produyctia nu e chiar profesionala, nu prea vad cum sa te plictisesti, fiindca nu vad o munca supraomeneasca in asa ceva. Bine, daca ai un PC naspa, cum am si eu, pot sa inteleg.

In fine, ce vreau sa zic e sa cauti sa faci sa sune tot mai bine, incat sa nu iti dai timp sa te plictisesti/ saturi, whatever... In fine, zic si eu. Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.