www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Saddle Fier


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

Este ok ca un saddle sa fie facut din fier pentru chitara?

 

Ce fel de " fier " ?

.

Daca este semi-acustica probabi; ca placa de rezonanta ce rezista la presiune mai mare si se poate pune calus din metal ce se rezema doar pe doua "picioare" la fel si la tipurile archtop .

Daca este o chitara acustica clasica si are placa de rezoananta din brad/molid subtire trebuie un picior de calus ce disperseaza presiunea pe o suprafata mai mare ...se vede la chitarele acustice cum sunt realizate.

Am vazut o Yamaha ce avea calus "tunomatic" ce era montat in acel |"picior" lat din lemn de trandafir ...

Link to comment
Share on other sites

 

Daca ai calus tip Schaller ptr chitara archtop cred ca ar merge dar depinde de cat de inalt este calusul actual ,sau de reglabilitatea gatului . adica sa poti regla unghiul de atasare ca sa poti pune un calus ce este mai inalt cu cativa milimetri.

 

De altfel cred ca este OK calusul pe care il are chitara , pur si simplu in caz de reglat "intonatia" schimbi unghiul si muti mai in fata sau mai in spate tot calusul.

 

Sau nu mai ai calusul ? Faci din lemn de esenta tare unul de vre-o 12 mm lat apoi cu un firiz subtire tai in el de-a lungul 4 santuri ptr taste .Pui bucati de taste cu lungimea de 8mm la fiecare coarda .In caz de reglat intonatia poti sa muti in alt "sant" bucata de tasta .asa era rezolvat la unele chitare ca sa aibe calus cu intonatia regtlabila.

 

Ca si inaltime poti sa -l faci fix, odata reglat din inclinatia gatului eset OK...daca gatul nu-i reglabil trebuie sa faci calusul din doua bucati si reglaj prin surub...este mai greu de facut acasa pe coltul mesei din buicatarie ..dar la nevoie se poate ...

 

Un calus Schaller era pe undeva la 40 Euro .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.