www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablistica


GuitarTovaras
 Share

Recommended Posts

Feluri de cabluri care intra ies etc.

Tatal tobosarului din trupa mea are nspemii de scule ce tin de amplificare si mixer.Noi intram in mixer si cablurile care ies inra in boxe si sunt XLR uri(alea parca erau la microfoane),habar n am ce se intampla acolo asa ca va rog sa mi descrieti tipurile mai importante de cabluri

Link to comment
Share on other sites

Dar cablurile jack-jack am inteles ca pot fi balansate sau nebalansate mono sau stereo.De care iau?

Daca nu e balansat cam face figuri la mixer(la o electro-acustica trebuia sa apas pe tuner ca sa se auda)

 

Speakon sunt alea "mama si tata"?

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

Cablurile și mufele jack în sine nu sunt balansate sau nu, asta se referă la semnalul ce trece prin ele. Pot fi cu doi (TS în cazul jack-ului) sau trei (TRS) conductori/contacte. Cele din urmă pot purta și semnal balansat sau stereo. De obicei mufa jack feminină de pe chitara cu electronice active e cu trei conectori ("stereo", TRS) iar cablul care se introduce e cu doi (TS). Astfel R și S se scurtcircuitează, conectând anodul bateriei la masă și circuitul devine închis (alimentat). Dacă bagi o mufă TRS se alimentează doar dacă e din întâmplare scurtcircuitat la celălalt capăt (sau o faci manual, ca în cazul tău, apăsând pe buton).

Mai multe detalii găsești în electromagnetismul de gimnaziu. Sunt sigur că profesorii tăi pot explica mai bine și i-ar încânta interesul.

 

Toate mufele sunt masculine (cu pinii/contactele spre exterior) și feminine. Bănuiesc că n-ar fi imposibil să faci un sistem de conectori hermafrodiți dar încă n-am întâlnit așa ceva.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.