www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Standard Strat Vs Vintage V6 Sunburst (!ajutor!)


Guest cstml
 Share

Recommended Posts

Guest cstml

Orice ajutor este bine venit

Pe scurt, am nevoie de ajutor in a alege una dintre cele 2 :

 

Squier:

-body agathis

Neck Shape: "C" Shape Number of Frets: 22 Fret Size: Medium Jumbo Position Inlays: Dot Fretboard Radius: 9.5" (24.1 cm) Fretboard: Maple Neck Material: Maple Neck Finish: Polyurethane Nut Width: 1.650” (42 mm) Scale Length: 25.5" (64.8 cm) Headstock: Large '60s Style Neck Plate: Engraved Neckplate Pickup Configuration: S/S/S Bridge Pickup: Standard Single-Coil Strat® Bridge Pickup Middle Pickup: Standard Single-Coil Strat® Middle Pickup Neck Pickup: Standard Single-Coil Strat® Neck Pickup Pickup Switching: 5-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Middle Pickup, Position 3. Middle Pickup, Position 4. Middle and Neck Pickup, Position 5. Neck Pickup Controls: Master Volume, Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Middle Pickup)

 

Hardware: Chrome Bridge: 2-Point Synchronized Tremolo String Nut: Synthetic Bone Switch Tip: White Switch Tip Tremolo Arm/Handle: Standard Tremolo Arm

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=41

 

Vintage:

Vintage V6MSSB electric guitar specifications:

  • Body: American Alder
  • Neck: Hard Maple – Bolt On
  • Fingerboard: One Piece Maple
  • Scale: 25.5"/648mm
  • Frets: 22
  • Neck Inlays: Black dot
  • Tuners: Wilkinson® WJ55 E-Z-LOK™
  • Vibrato: Wilkinson® WVC
  • Pickups: Wilkinson® Single Coil x 3 (N) WVS (M) WVS (B) WVS
  • Hardware: Chrome
  • Controls: 1 x Volume/ 2 x Tone/ 5-Way Lever

http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=48&BrandCategsID=363&BrandProductID=2401

Link to comment
Share on other sites

Guest cstml

Multumesc frumos pentru raspunsurile de pana acum.

 

Considerentele pentru care as prefera vintage sunt : Lemnul bodyului.

 

Sa fiu sincer, nu pot avea pretentii la o chitara precum Classic Vibe deoarece e si prima mea electrica. Bugetul meu deja e mult extins iar 4 milioane in plus ar fi exagerat (consider eu). Sustineti ca se merita chiar atat de mult diferenta ?

Link to comment
Share on other sites

Am probat sau am avut aproape toate modelele de Squier si am probat mai multe Vintage. Lemnul de la Vintage e ok, dozele nu mi se par chiar ce trebuie pentru un ton de strat clasic. Ambele chitari sunt lucrate foarte bine, totusi cu un plus pentru Vintage, per global Vintaeg mi se pare mai reusita ca si chitara. La fel ca si Dl vechi iti recomand Classic Vibe, mi se par clar peste Vintage si peste toate chitarile de pe piata romaneasca la banii astia. Lemnul este bun, lucratura si finisajele foarte bune, dozele iarasi foarte ok, per global niste chitari cu un raport pret/calitate foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

Fa un mic efort si ia-ti Squier Classic Vibe, nu vei regreta ;), am avut 2 Fender Strat pana acum si am avut ocazia sa ma joc cu Classic Vibe si sunt placut impresionat de cum e lucrata chitara si cum suna...

 

Exact! Mai aduna putin si ia un Classic Vibe. Eu am stratocaster classic vibe 50`s si nu regret deloc ca l-am cumparat.

Link to comment
Share on other sites

La ambele poti avea noroc sa dai peste un exemplar reusit, insa trebuie sa ai de unde alege. Probeaza cat mai multe, si cand zic probeaza nu exclud si inspectie vizuala amanuntita pe toate partile, vezi din cate bucati este corpul, daca functioneaza truss-rodul, daca mecanicele sunt ok, daca griff-ul este insurubat in pozitia corecta, daca are noduri in structura lemnului din neck, etc...,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.