www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pot si fara profesor?


Guest georgeriber
 Share

Recommended Posts

Guest georgeriber

De 1 an m-am ambitionat sa invat. DAr din comoditate nu mi-am pus meditator. AM invatat cu n programe audio video pe PC. Am invatat relativ mult si binisor. Credeti ca totusi se merita sa imi pun meditator? Pot continua asa?

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

De 1 an m-am ambitionat sa invat. DAr din comoditate nu mi-am pus meditator. AM invatat cu n programe audio video pe PC. Am invatat relativ mult si binisor. Credeti ca totusi se merita sa imi pun meditator? Pot continua asa?

 

Fara discutie ca poti invata si singur. Faza e ca daca ai pe cineva care sa te ajute, sa iti arate una alta, avansezi mult mai repede. Cand e vorba de anumite tehnici e mult mai simplu sa iti zica un tip si sa iti arate mai ales cum se face decat sa te chinui tu singur sa intelegi ce vrea sa zica ala in carte sau in tutorial. Mai bine e sa vorbesti cu un prieten sau cunostinta care stie sa cante bine si il rogi frumos sa va vedeti de cateva ori. Si stie el ce smekerii sa-ti arate. Ma refer la tufaje, acute, flagioletzi, cum sa faci vibrato, benduri, tremolo etc

 

In concluzie cu cineva langa tine care sa iti arate una alta avansezi mult mai rapid :)

 

Spor la treaba !!!

Link to comment
Share on other sites

in calitate de incepator eu zic ca e mai bine cu profesor, stii ca ai pe cine sa te bazezi, stii ca e cineva langa tine care sa te corecteze daca faci greseli, care altfel s-ar agrava.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De o saptamana am inceput singura... azi am invatat sa cant "Andri Popa" dar deocamdata incet. Poti sa inveti si fara meditator daca vrei cu adevarat... cel putin asta cred eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb

De o saptamana am inceput singura... azi am invatat sa cant "Andri Popa" dar deocamdata incet. Poti sa inveti si fara meditator daca vrei cu adevarat... cel putin asta cred eu.

Dap, Andri Popa e genul de piesa care se invata acasa ..la fel si ...aaaa ...Hearts of Gold (Neil Young) ...insa nu te astepta sa-l ajungi pe Satriani foarte curand :)

Studiatul cu profesor iti "boost"-eaza considerabil dexteritatea ...insa la noi in ro ...nici profesorii nu-si fac treaba ok, nici elevii nu studiaza acasa ce li se da :) concluzia, fa cum crezi de cuviinta ...dar daca vrei sa faci cariera din asta, parerea mea e ca e bine sa vezi un profesor...

 

PS: astept pozele alea :)

Edited by packardb
Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Dudes... se poate si fara profesor. Am fost si eu la prima mea ora cu profesor si am renuntat (cu toate ca am invatat cateva chestii utile). Ideea e ca la inceput cineva sa invete ceva relativ usor ca sa nu le piara cheful de chitare si sa poata dovedi cuiva ca efectiv CANTA la chitara :) . Pentru inceput e bun andrii popa si incercati si ceva fingerpicking aka nothing else matters. Dar dupa putin timp trebuie sa va apucati umpic serios de teorie muzicala daca vrei sa reusiti sa cantati bine la chitara... (ce bine mi-ar fi prins daca eram atent la orele de muzica unde s-au predat gamele, arpegiile si intervalele... :( ). Search the net! Sigur sunt multe situri cu teorie muzicala. Va trebuie numai chitara, corzi acordate si rabdare :) .

 

Si @mc.chiken ai dreptate... old habits die very hard. Obisnuiti-va din timp sa faceti acorduri/ciupiti/panati corect! Altfel va va fi foarte greu la piesele doar umpic dificile.

 

PS: John Petrucci was primarily self-taught :) .

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Dudes... se poate si fara profesor. Am fost si eu la prima mea ora cu profesor si am renuntat (cu toate ca am invatat cateva chestii utile). Ideea e ca la inceput cineva sa invete ceva relativ usor ca sa nu le piara cheful de chitare si sa poata dovedi cuiva ca efectiv CANTA la chitara :) . Pentru inceput e bun andrii popa si incercati si ceva fingerpicking aka nothing else matters. Dar dupa putin timp trebuie sa va apucati umpic serios de teorie muzicala daca vrei sa reusiti sa cantati bine la chitara... (ce bine mi-ar fi prins daca eram atent la orele de muzica unde s-au predat gamele, arpegiile si intervalele... :( ). Search the net! Sigur sunt multe situri cu teorie muzicala. Va trebuie numai chitara, corzi acordate si rabdare :) .

 

Si @mc.chiken ai dreptate... old habits die very hard. Obisnuiti-va din timp sa faceti acorduri/ciupiti/panati corect! Altfel va va fi foarte greu la piesele doar umpic dificile.

 

PS: John Petrucci was primarily self-taught :) .

 

Django Reinhart ? unde a invatat ? Hank Marvin a invatat chitara de la ???? Clapton ???? dar acestia sunt genii,,,, acestia au cam inventat cum se canta...

 

Clapton , Jeff Beck , Steve Winwood , la 16- 17 ani erau VEDETE , instrumentisti compozitori ...!!!! SI MAI SUNT SI ALTI ,,,,

 

HENDRIX a murit la varsta cand alti incep sa invete sa cante .....

 

daca nu esti super talent mergi la profesor ca sa ajungi sa canti de domne ajuta " inca in mileniul acesta ". altfel pana redescoperi roata trece moda si se va canta numai la fluier sau ocarina.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.