www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putere, Spl, Volum


Recommended Posts

Este greu sa faci sinteza tuturor efectelor si fenomenelor concurente in cate un post ...este greu sa faci un studiu bine structurat ca sa intelega toata lumea care este dornica de a schimba idei si de a invata cate ceva .

Eh, dupa discutiile de aici cred ca va fi posibil sa conturam o concluzie acceptabila si inteligibila pentru majoritatea cititorilor.

Am putea sa simplificam si discutia cu eficienta difuzoarelor si SPL, iar un grafic cred ca ar fi binevenit.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.softped...t138346-25.html - alt forum cu "informatii"....

 

Haha , ...amintiri ...si acolo incercam sa explic doar fenomenele in mod mai popular pe intelesul amatorilor si nu ptr electronisti profesionist.

As ca @mister_.rf ma taxa ptr asta , si bineinteles ptr ortografie . Acest @mister_rf este un foarte bun electronist .

Figura era ca in loc sa completeze ce am scris cu eventuale precizari el mai mult facea critica la forma, la ortografie , si insista ca bag in ceata amatorii .

Cu explicatiile in plus ca si raspuns mai domol la aceste "atacuri " au aparut explicatii si precizari peste precizari asa ca precis sa ajuns la a duce in ceata amatorii .

Dar asa se intampla pe forumuri , din aceast acauza este indicat sa dai link-uri ptr precizare si aprofundare ptr cei care doresc informatii mai exacte sau mai academice.

 

COMPRESIA DE PUTERE

Este bine ca am recitit acele posturi ..

In "discutie" era vorba despre compresia "naturala" ( cum spun chitaristi ) ce o face etajul final +difuzorul .

Chiar aceasta compresie "naturala" ( adica o compresie la care nu este nevoie de o pedala compresor externa ..deci chitaristi o denumesc /considera "native" ,,sau naturala ) .Doar ca in forumul de pe softpedia era vorba de HIFI de subwoofere ..unde nu prea este OK sa pierdem putere si sa iesim din "sinus" .

 

Ca sa ajungem la acest efect este nevoie sa fortezi finalul care la randul sau forteaza blocul de alimentare semnalul va suferi o amplificare comprimata in amplitudine acest semnal de iesire la randul sau va forta difuzorul si apare acel "power dumping" ,o compresie de putere ( globala).

Acest efect duce la un ton fluid cu amplitudine aprox constanta , suna plin . la limita distorsiuni de overdrive apar si armonicele ce imbogatesc tonul ce devine playabil si maleabil ..etc

 

Efectul este bine venit ptr tonul de chitara dar este "nociv" ptr dinamica si ptr puterea maxima obtinuta .

 

In cazul unui amplif de chitara in "draiv-uire " serioasa si sustinuta ( ca sa avem TONUL ) sa presupunem o cadere de putere de 15% ramane deci 85% din puterea nominala iar difuzorul mai comprima puterea pana la 50% (-3dB scrie in catalog la unele difuzoare serioase de firma serioasa ) deci este bine daca ramanem cu 44% din puterea ce scria pe "foaia de parcurs" a statiei .

 

De aici se poate vedea ca 100W de la o firma nu intotdeauna este egal cu 100W de la alta firma .Conditiile de masurare sunt de multe ori neomologate asa ca in catalog datele pot fi aiureli caci se urmareste doar RECLAMA .

Pot fi diferente ENORME intre doua statii de "egala putere declarata" .

 

 

 

Ptr acest efect sau ptr a mai ameliora efectul a aparut cunoscutul sistem "dual rectifier" .unde iun cazul redresarii cu diode semiconductoare efectul de compresie de putere eset mai slab .Deci avem o dinamica maio buna .Dar daca vrem soundul TONUL ..comutam pe TUBE RECTIFIER pe care avem cadere de tesniune mai pronuntata in functie de cresterea puterii pe etajul final introducand efectul de compresie mai puternic .

 

In cazul unui amplif ce are SURSA DE CURENT STABILIZATA !! aceasta compresie de putere devine minima .

Dinamica statiei este mult mai buna decat la statiile fara tensiunea de alimentare stabilizata .

Dar un stabilizator de putere adaugat in plus ca si pret la un amplif de putere ridica mult cheltuielile firmei si duce la un pret de vanzare mult mai mare .

 

Rezolvarea cea mai simpla ptr o sursa tensiune de alimentare ( blocul de alimentare ..traf, redreor ,condensator de filtraj "buffer" ) este utulizarea unui condensator "buffer " cat mai mare posibil . Acesta "tine" tensiunea anodica ( de alimentare ) "constanta" pe perioadele "muzicale " de fortissimo ce sunt relativ de scurta durata. ( accentele , atacul , ..nu tonuri lungi ).

 

 

 

 

Eh, dupa discutiile de aici cred ca va fi posibil sa conturam o concluzie acceptabila si inteligibila pentru majoritatea cititorilor.

Am putea sa simplificam si discutia cu eficienta difuzoarelor si SPL, iar un grafic cred ca ar fi binevenit.

 

In timp am tot facut unele planse mai urata dar utile ptr ilustrarea grafica a unor fenomene .Trebuie sa le caut .Un PC are placa video dusa ,si are HD SATA , celalalt PC pe acre scriu acum are minim de programe instalate ( astept placa video),,ca sa caut daca mai am ilustratiile in tema.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Nu mai zice nimeni nimic? Pacat, mie mi se pare unul din cele mai bune topicuri pe care le-am citit de cand activez pe RGC, daca nu cel mai bun.

Problema este ca, zic eu, cel putin 75% dintre utilizatori nu numai ca nu stiu ce este ala semnal dreptunghiular, nu au vazut un osciloscop in viata lor. Logic ca nu inteleg mai nimic si dupa aia zic: "Sa vezi la mine la sala cum se aude ampul ala, iti sar capacele si are doar 5w, asta al meu de repet acasa, intr-o camera de 2/2, are 10w da nu m-a impresionat.".`

Asta e...epoca calculatoarelor...,problema e ca e "epoca lor" dar nu sunt folosite. Daca sa "folosesti calculatorul" inseamna sa faci ce fac eu acum, e grav. Sigur, si sa iti citesti mailul inseamna sa il folosesti intr-o oarecare masura, dar asta face oricine. Sa il folosesti cu adevara, dupa parerea mea, inseamna sa creezi ceva, fie ca e un site sau un program in C++, unde ajuti oamenii sa adune "2" cu "2".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.