www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Telecaster


OttyMezin
 Share

Recommended Posts

Am un Blacktop Telecaster din 2011 MIM, cu Dual Humbuckers, volume control, tone control si 3-way switch...Tone-ul nu functioneaza din fabrica si ma intreb daca nu cumva este din cauza wiring-ului...Postez 2 poze care sper sa ajute...Am mare nevoie de ajutor...chitara functioneaza insa intre valorile 1-2 la tone trece brusc ca de la 1 la 10...dupa 2-3 nu se mai observa nicio diferenta...In rest, chitara e grozava, sunetul e ireprosabil...Sper sa fie cineva mai destept decat mine ca eu chiar nu stiu ce sa fac...:(

 

post-15324-0-76586400-1334841276_thumb.jpg

 

2 fire de la switch si 4 fire de la doze sunt conectate la impamantare pe baza pot-ului...

 

post-15324-0-03617600-1334841311_thumb.jpg

 

Capacitorul conecteaza piciorusul 1 de pe volum cu piciorusul 2 de pe tone...

1 fir conecteaza piciorusul 3 de pe volum cu piciorusul 3 de pe tone...

 

Asta e tot...Control plate-ul e invers fata de Tele-urile clasice, adica Switch, Tone, Volum (dinspre bridge inspre neck)...:)

 

Daca are cineva ceva idei, va rog sa le exprimati! :D

Link to comment
Share on other sites

E complet diferit fata de ce am eu in chitara mea...

1. Capacitorul meu e legat intre vol-tone, cel din diagrama e legat de piciorul 2 de la tone pe pozitia de ground tot pe tone...

2. piciorul 3 de volum e liber, si lipit de ground pe volum, la mine nu e asa...

3. Cele 4 cabluri de la doze sunt lipite de volum in ground position, si nu de tone ca la mine...

 

Oare astea-s problemele? :confused:

Link to comment
Share on other sites

E complet diferit fata de ce am eu in chitara mea...

1. Capacitorul meu e legat intre vol-tone, cel din diagrama e legat de piciorul 2 de la tone pe pozitia de ground tot pe tone...

2. piciorul 3 de volum e liber, si lipit de ground pe volum, la mine nu e asa...

3. Cele 4 cabluri de la doze sunt lipite de volum in ground position, si nu de tone ca la mine...

 

Oare astea-s problemele? :confused:

 

Diferentele de care zici nu au nicio semnificatie dpdv electronic. Este aceeasi schema, doar ca la tine condensatorul este lipit pe carcasa potentiometrului de volum in loc de cel de ton. Amandoua sunt legate la masa asa ca electroniceste este aceeasi chestie.

La fel faptul ca si celelalte "diferente" - difera locul fizic, insa dpdv electronic e acelasi circuit.

 

Asa cum zice si Draykor, pare sa fie intr-adevar felul in care variaza rezistenta in functie de pozitia butonului. Poti citi ce valoare are potentiometrul de ton si ce caracteristica are? De ex. A250k inseamna un potentiometru cu valoarea nominala de 250 kiloohmi si caracteristica logaritmica.

Condensatorul ce valoare are?

 

LE: Iar pozele sunt bune sa te uiti la ele cand fumezi iarba ^_^. Fa-le mai de departe si sprijina mana de ceva.

Edited by ggedamed
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

500K la pot, 0.05mF la condersator (capacitor)...

 

Poti citi ce valoare are potentiometrul de ton si ce caracteristica are? De ex. A250k inseamna un potentiometru cu valoarea nominala de 250 kiloohmi si caracteristica logaritmica.

Condensatorul ce valoare are?

 

Pe pot scrie B500KO iar pe condersator ic503Z...:)

 

LE: Iar pozele sunt bune sa te uiti la ele cand fumezi iarba ^_^. Fa-le mai de departe si sprijina mana de ceva.

 

Le-am facut cu telefonul, doar ca sa va formati o idee...:D

Link to comment
Share on other sites

Am verificat pe chitarile mele. Asta e problema, la chitara cu A500k (logaritmic) modificarea tonului este progresiva, la cea cu B500k se modifica brusc aproape de minim. Nici nu am bagat de seama pana acum :lol:.

Solutia e simpla - inlocuieste potentiometrul de ton cu unul cu caracteristica logaritmica.

Link to comment
Share on other sites

Am verificat pe chitarile mele. Asta e problema, la chitara cu A500k (logaritmic) modificarea tonului este progresiva, la cea cu B500k se modifica brusc aproape de minim. Nici nu am bagat de seama pana acum :lol:.

Solutia e simpla - inlocuieste potentiometrul de ton cu unul cu caracteristica logaritmica.

Subscriu, du-te la Dumarex (da, si eu sunt din braila ;) ) si cumpara un potentiometru A500k. Daca la volum ai tot B500k, ia 2 A500k si inlocuieste si volumul. Ar trebui sa rezolve problema :)

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Daca la 1-2 trece direct ca si cum ar fi 10 inseamna ca este potentiometrul de vina! Are caracteristica prea liniara

Filmuletul asta e tot ce ai nevoie ca sa intelegi

 

Deci o trecere brusca de la 0 la 10 se cheama "prea liniaritate " hehehe , hai ca-i nostima treaba .

 

Acest mod de functionare se cheama "switch" si nu potmetru ..

 

Cum poate fi o caracteristica liniara "mai liniara" pana la "prea liniara" este o enigma.

 

Mai mult sau mai putin gravida sau prea gravida .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

post-19280-0-46461900-1334962939.gif

Tehnic vorbind, variatia rezistentei unui potentiometru este o aproximatie a unei dependente liniare (in functie de cum s-a depus carbonul). In contextul asta, daca iei mai multe potentiometre si le pui masuratorile pe un grafic, vei vedea ca unele chiar sunt mai liniare decat altele.

Link to comment
Share on other sites

Am inlocuit pot-ul de tone cu unul de la fender (nu stiu daca e liniar sau logaritmic, nu am verificat inainte sa-l lipesc, si cand l-am lipit, nu se mai vede scrisul)...

 

Important este ca functioneaza...:) Multumesc mult pentru tot ajutorul...se pare ca pana la urma pot-ul vechi chiar a fost defect, tot ce a trebuit sa fac a fost sa il schimb...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.