www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Harley Benton


metallicu
 Share

Recommended Posts

Salut! Vroiam sa va intreb pe cei care ati avut sau ati vazut cum se comporta chitara asta http://www.magazinuldemuzica.ro/HARLEY-BENTON-FV430BK-_-49384.html. Cum se aude. Merita? E cat de cat solida. Nu ma astept la foarte mult de la o chitara la pretul ei, dar totusi. Precizez ca am un amic care are tot Harley Benton dar un V Rhoads, care se aude foarte bine si are un gat si fret action mai bun decat are Squierul meu...care este si mai scump putin...Astept pareri, pentru ca as vrea sa o cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea chitariştilor sînt de părere că Harley Benton nu face decît lemne de foc, colorate şi cu diverse brizbrizuri metalice pe ele :) Cel puţin modelele (foarte) ieftine, cum e cea în cauză.

 

Dacă ţie îţi place cum sună chitara prietenului tău, sînt şanse mari să îţi placă şi cea din link. Dar, în general, chiar dacă aparent nu au probleme serioase, chitarele Harley Benton se uzează mai repede sau începi să le descoperi probleme, cu trecerea timpului, care se tot înmulţesc şi/sau agravează. Asta din cauza materialelor de proastă calitate. Să fim serioşi, 475 de lei cît costă chitara pe care ai prezentat-o tu înseamnă o doză bună sau una mediocră + o husă de chitară, să zicem, nicidecum o chitară întreagă. Decît dacă e construită îndoielnic.

 

Repet, dacă eşti începător şi ţi-a plăcut Rhoads-ul prietenului, foarte posibil să-ţi placă şi aia. Dar, cu timpul (în maxim 1 an) ori vei vrea ceva mai bun, ori va da rateuri chitara asta. Ori amîndouă.

 

În astfel de cazuri, sfatul standard e să mai strîngi un pic bani şi să îţi iei altceva, de o firmă care face chitare ieftine cît de cît decente (Squier, Epiphone, Aria, Vintage, Cort poate). Eventual îţi iei o chitară bună şi stai o vreme fără amp, apoi strîngi şi îţi iei şi un amp etc... Aruncă o privire şi aici, la bazar (sau Mica Publicitate :) )

 

Părerea mea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu momentan am un Squier Bullet Strat, dar nu imi mai place...ma enerveaza si gatul...nu ma mai inteleg cu el....am cantat pe mai multe tipuri de chitara si aveau gaturile mai potrivite....Si inca un motiv este ca imi place ce e copie dupa Flying V ...Nu am vazut asa ceva in gama produselor de la companiile mentionate de tine...Chiar nu stiu cum sa fac...Prietenul asta al meu are Harley-ul de vreo 2 ani si inca ii merge fara probleme...as risca putin dar inca ma mai gandesc...Mi imi mai plac si explorer-urile dar cel mai ieftin pe care l-am gasit coasta 750lei...si nu am banii astia si nici rabdarea sa ii strang, mai ales ca o sa incep sa cant serios peste ceva vreme si o sa am nevoie de chitara in permanenta...

Edited by metallicu
Link to comment
Share on other sites

Eu momentan am un Squier Bullet Strat, dar nu imi mai place...ma enerveaza si gatul...nu ma mai inteleg cu el....am cantat pe mai multe tipuri de chitara si aveau gaturile mai potrivite....Si inca un motiv este ca imi place ce e copie dupa Flying V ...Nu am vazut asa ceva in gama produselor de la companiile mentionate de tine...Chiar nu stiu cum sa fac...Prietenul asta al meu are Harley-ul de vreo 2 ani si inca ii merge fara probleme...as risca putin dar inca ma mai gandesc...

 

1) Du-te în magazin şi probeaz-o. Dacă-ţi place, ia-o. Dar nu o lua neprobată şi neinspectată cu atenţie (eventual ia cu tine pe cineva mai priceput, care să se uite şi la construcţie, nu doar la sunet).

 

2) Riscul pe care ţi-l asumi, trecînd peste durabilitate şi ce am mai spus, este deprecierea de preţ. Îţi garantez că după cîteva luni de folosinţă chiar, nu vei putea lua pe ea mai mult de 300-350 RON, decît dacă găseşti vreun necunoscător. Deja după un an încă mai scade preţul...

 

3) Cred că nu e o idee bună să-ţi iei o chitară după formă. Mai ales cînd nu ai mulţi bani de dat. Îndrăznesc să afirm că, sub 2000 RON, dacă alegi o chitară după formă, te vei alege fix cu asta, cu o formă, nu cu o chitară (cu puţine excepţii). Adică, dacă nu eşti avansat la chitară şi nu ai nici mulţi bani disponibili, încearcă să nu alegi numai cu ochii, ci în primul rînd cu urechile. Desigur, trebuie să-ţi şi placă să o cînţi şi forma e primul atribut care-ţi sare în ochi, dar dacă faci un compromis şi alegi una care sună decent, n-are defecte de fabricaţie şi îţi mai stă şi bine în mînă (adică să simţi tu că e comod să o cînţi), dar forma nu e chiar preferata ta, cred că ieşi în cîştig.

 

Una peste alta, la 4-500 lei, eu nu aş lua o chitară nouă. Uită-te la mîna a doua (gîndeşte-te: 4-500 lei la mîna a doua poate însemna maxim 1000 lei nouă!).

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar nu ma uit neaparat la forma...de fapt dupa cum am zis mi-ar place si un explorer sau chiar un less paul, (aici intervin banii) dar vreau sa exclud stratocaster-ele sau sg-urile...astea 2 nu imi plac deloc si decat sa am o chitara care sa nu imi faca placere cand cant...mai bine....deci conteaza si forma pentru mine. Chestia cu mana a doua nu as vrea sa o fac...ma gandesc ca poate gasesc ceva dar nu stiu cate busituri a luat sau cate ore de uzaj are si poate a costat 1000lei dar nu inseamna ca nu se uzeaza si aia, si decat sa inceapa sa arate semne de oboseala dupa ce o iau, mai bine imi iau una noua care sunt sigur ca ma tine o vreme....

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar nu ma uit neaparat la forma...de fapt dupa cum am zis mi-ar place si un explorer sau chiar un less paul, (aici intervin banii) dar vreau sa exclud stratocaster-ele sau sg-urile...astea 2 nu imi plac deloc si decat sa am o chitara care sa nu imi faca placere cand cant...mai bine....deci conteaza si forma pentru mine. Chestia cu mana a doua nu as vrea sa o fac...ma gandesc ca poate gasesc ceva dar nu stiu cate busituri a luat sau cate ore de uzaj are si poate a costat 1000lei dar nu inseamna ca nu se uzeaza si aia, si decat sa inceapa sa arate semne de oboseala dupa ce o iau, mai bine imi iau una noua care sunt sigur ca ma tine o vreme....

 

E un tip de gîndire pur şi simplu greşit, ăsta legat de mîna a doua!

 

În primul rînd, o chitară dintr-un lemn bun (un preţ peste 1000 lei, să zicem) e mai bună cu cît e mai veche - se usucă lemnul mai bine şi rezonează mai plăcut. În al doilea rînd, buşiturile şi alte probleme se pot vedea uşor. Dacă iei cu tine un cunoscător (nu cine ştie ce expert, dar unul care să fi avut de-a face cu chitarele măcar 2-3 ani), poate vedea problemele destul de uşor. E greu, în general, să ascunzi probleme grave ale unei chitare de nişte ochi cît de cît atenţi.

 

În ce priveşte forma, Explorer-ul e pretenţios, poate fi incomod, nebalansat bine. Şi oricum nu cred că sînt firme care să facă Explorer-uri decente sub 1500-2000 lei... Dacă nu excluzi Les Paul, cea mai călduroasă recomandare: Vintage V100. Găseşti cam la 8-900 RON mîna a doua, dacă ai noroc.

 

Formă de Strat zici că nu-ţi place. Dar sper că ştii că forma de Strat nu înseamnă numai Fender şi Squier. Ibanez RG, S, SA, RGD, RGA, SV, Jackson JS, DK etc sînt tot în formă de Strat.

 

Una peste alta, aş mai strînge bani, dacă vrei ceva care să te ţină şi să facă faţă şi cînd vei fi mai bun. Ştiu că e naşpa un asemenea sfat, probabil eşti nerăbdător şi entuziasmat, te înţeleg. Dar am învăţat că e mai înţelept să aştept. Între timp, poţi vizita magazine şi proba destule chitare, apoi cînd apropii mia de lei, mai discutăm.

 

Părerea mea :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi plac straturile fender-style. Am gasit aici la Mica Publicitate pe cineva care da un Dean Vendetta din Februarie luat si in stare superba cu 450lei. Mi-ar placea foarte mult chitara...dar inca nu stiu ce sa fac...

 

Cu siguranţă e o alegere mai bună decît Harley Benton.

 

Dacă te grăbeşti, studiază niţel piaţa şi du-te şi probează, examinează cu atenţie după defecte fizice şi ia-ţi ce-ţi place mai mult.

 

Dacă nu te grăbeşti, ţi-am scris mai sus... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

no offence dar te cramponezi prea mult de forma chitarei....tie iti place cum suna o chitara sau cum arata o chitara?intr'adevar flying v-urile sunt "eye candy" dar si dintr'un strat-like poti sa scoti si ce nu iti trece prin cap...daca tot ai de gand sa iti iei un V,du'te in magazin si probeaza'l...unele "pica in nas" adica nu sunt bine echilibrate si o sa trebuiasca sa sustii tu gatul in timp ce canti,lucru destul de incomod,...

pe tine defapt ce te deranjeaza cel mai tare la squierul pe care il ai acum?

in bugetul pe care il ai tu n'o sa gasesti o chitara noua care sa sune bine,poate doar pe clean...

Link to comment
Share on other sites

Trecînd peste anumite "acidităţi" de pe-acilea, întăresc ce ţi s-a mai spus. Dimavery e în aceeaşi oală cu HB!

 

Din mica mea experienţă. Firmele (mai cunoscute) care fac ceva "eftin şi bun" (sau măcar acceptabil) sînt Aria, Squier, Vintage. Apoi Cort, Epiphone...

 

Rămîn la ideea anterioară: strînge un pic mai mulţi bani şi alege ceva second hand şi nu mai fi atît de încăpăţînat pentru un V...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa mai faci rost de bani poti sa ti vinzi stratul pe care il ai.

Chitara dinky ( strat) care sa sune super metal se gaseste http://www.guitarsho...us.php?pid=1455 dar scump.

La bugetul tau actual,mai bine ar fi sa mai strangi(stiu cat de mult doare sa auzi asta).Cu bugetul pe care il ai acum nu poti lua o chitara considerabil mai buna decat ce ai.

Cauta second hand.

FV este asa placut deoarece iti da aspectul de metal,dar nu e asa nici pe departe.

Incearca un Epiphone Special 2 sau ceva de genul.

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

Nu mai exista nici un producator de chitare V la un pret la care as putea sa cumpar cu bugetul meu?

 

http://www.google.ro/search?client=opera&rls=en&q=%22flying+v%22+site:rgc.ro&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

 

Aparent au fost vreo doua ieftine. Acum, trebuie si vazute/ascultate.

 

Subliniez sfatul colegilor: mai strange bani SI ia second. 150-200 EUR inseamna un set de doze bune... sau doar una ... deci nu te astepta ca o chitara noua la banii astia sa fie nemaipomenita. Foarte probabil, o sa fie mai "rea" decat squierul tau. Fender are un nume de aparat, dimavery si HB mai putin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau o chitara mai de calitate din punct de vedera al sunetului decat Squierul meu. Ma intereseaza forma si gatul, care sunt mai potrivite pentru mine la FV-ul acela decat la Squier. Deci daca o sa fie la aceeasi calitate ca si Squierul si din ce am vazut Dimavery suna apropiat, atunci sunt multumit.

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as recomanda mai bine un Epiphone Les Paul Special II daca tot doresti un gat apropiat de Flying V. Crede-ma ca valoare de revanzare un Dimavery sau un HB este nul datorita materialelor in mare parte proaste. Mai bine cumperi un Epiphonache ieftin daca nu doresti sa mai rabzi si sa mai strangi niste bani pentru ceva mai scump si mai bun. Un Epiphone o sa mai ai de ce sa il upgradezi, pe cand in HB sau in Dimavery daca bagi bani, aruncati sunt...

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu este prea mare diferenta intre ele. De fapt, singura diferenta este forma :)). Pentru metal, ar trebui totusi sa le schimbi dozele in timp ca dozele ieftine au tendinta sa aiba un distors foarte fuzzy si neconcentrat. Oricum sunetul depinde si de amplificator, pedale/procesor... Pe thomann.de poti sa vezi si cam cum suna pentru metal, daca nu ma insel au demouri. :D

Link to comment
Share on other sites

Pai aproape m-am convins... cred ca iau Epiphone LP Special II...ar fii foarte misto sa nimeresc cu klillswich! La acelas pret am vazut si Epiphone Special SG...ar fii mai potrivit pentru metal?

 

1) NU exista chitara pentru metal! Mai ales sub 1000 lei sint cam toate intr-o oala! Exista iutubari care baga metale grele pe strat-uri SSS. Sigur humbucker-ul ajuta, dar tu cind zici 'chitara pt metal' sigur ai in cap prejudecati. In primul rind legat de forma, ca Les Paul-ul probabil nu l-ai vazut la multi metalisti (n-ai fost destul de atent!), pe cind SG-ul si V-urile sint la tot pasul...

 

Ti-am mai zis, stiu ca e naspa sa auzit 'mai asteapta', dar vezi si tu ca in stadiul in care esti (cu suma actuala), alegerile sint putine si deloc grozave. Deci va trebui chiar sa faci un compromis mare....

 

2) Daca tot te-ai mai 'largit' si iei in calcul SG, recomandarea mea calduroasa e Vintage. Sint unele noi la 1000 lei la M&C. Clar mai bune (dar si un pic mai scumpe) ca Epi Special.

 

3) Esti absolut sigur ca vrei V si merita sa insisti atita pt el???? Pe cite ai pus mina? Cum te-ai impacat cu forma, cum iti sta pe picior, apoi cu gitul, cu gaura de mufa care te poate restrictiona sau poate cauza probleme, daca nu e bine construit... De asemenea, unele SG-uri au gitul greu si cad in cap cind le tii in poala sau de git, cu strap-ul... LP-ul ti se poate parea butucanos. Mai ales cind treci de la Strat la el. Ti-o spun pe pielea mea: am avut SG si am probat un LP (Gibson adevarat) si am inceput sa-l injur, mai ales de la tasta 15 incolo. Dar e subiectiv, de-aia spun ca trebuie pus mina pe cit mai multe!

 

Daca nu vrei sa mai astepti, obligatoriu da o tura prin magazine si probeaza TOT ce se incadreaza in banii pe care ii ai! Aproape sigur o sa ai surprize, de ambele feluri...

 

Daca te inteleptesti si mai astepti, mai vorbim apoi :)

 

Succes!

Edited by Adi M
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.