www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thrasrh Metal?


Tildiu
 Share

Recommended Posts

Salut! M-am gandit sa invat sa cant acest stil dar nu stiu prea multe despre el in afara ca este mai dur si foarte rapid!Am cautat pe internet si nu am gasit prea multe chestii interesante de aceea m-am gandit sa apelez aici!Inca ceva la thrash chitara este acordata standard sau drop?Si cu ce pot incepe sa studiez ?Multumesc!

Edited by Tildiu
Link to comment
Share on other sites

salut!

nu exista un acordaj fix pt thrash. poti sa canti thrash si in standard e la fel de bine cum poti canta si in standard d si in drop d si in alte acordaje. aici tine de preferintele personale. acum, in functie de nivelul la care esti poti incepe direct cu piese thrash/heavy/power sau poti sa inveti din clipuri de pe youtube sau din taburi diverse riffuri si tehnici specifice genului.

dar, ca un sfat: chiar daca cel mai mult iti place thrash metalul, nu te limita doar la genul asta. incearca sa explorezi cat mai multe genuri, sa "furi" cate un pic din fiecare. daca te axezi doar pe un singur stil tot ce vei reusi sa faci va fi sa te limitezi si o sa iti fie greu mai tarziu sa recuperezi. asta ti-o spun din proprie experienta. eu la inceput eram foarte croit pe metallica. ascultam foarte mult si voiam sa invat cat mai multe piese de la ei. apoi cand am inceput sa vad ca alti prieteni care canta chiar de mai putin timp decat mine sunt mai deschisi la minte si scot niste chestii foarte faine din chitara doar pt ca asculta si canta mai multe genuri de muzica mi-am dat seama ce rau mi-a facut axarea pe un singur gen.

parerea mea e ca cel mai bine e sa studiezi clipuri si taburi si sa inveti usor usor cate un riff, cate un solo, sa cauti exercitii pt ambele maini si mai ales SA TE TII DE ELE. dar in acelasi timp incearca sa abordezi si alte genuri caci avansezi mult mai cu spor. chiar daca marea ta "dragoste" va ramane thrash-ul, e bine sa stii cate putin din cate mai multe.

Edited by metal_messiah
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! M-am gandit sa invat sa cant acest stil dar nu stiu prea multe despre el in afara ca este mai dur si foarte rapid!Am cautat pe internet si nu am gasit prea multe chestii interesante de aceea m-am gandit sa apelez aici!Inca ceva la thrash chitara este acordata standard sau drop?Si cu ce pot incepe sa studiez ?Multumesc!

 

Dat fiind că şi eu, de curînd, am început să învăţ mai multe despre acest gen, pe chitară, îţi scriu aici cam care a fost abordarea mea. Voi fi contrazis, că nu e bună, poate nu ţi se va potrivi şi ţie, nu-ţi va plăcea, la fel şi multora. Dar nu spun că e bună sau rea, cu atît mai puţin cea mai bună metodă. Spun doar ce am făcut eu.

 

Aşadar, dat fiind.că nu am foarte mult timp de studiu pentru chitară, ci mai mult în weekend-uri, n-am vrut sau stau foarte mult pe partea teoretică şi am intrat direct în a învăţa cîntece. Eu am fost mereu adeptul învăţării tehnicilor prin cîntece, e mult mai antrenant şi îţi dă şi o satisfacţie mai mare la sfîrşit - decît să poţi spune "Iote ce mişto îmi iese galop-ul", mai bine "Iote că îmi iese piesa X, bazată pe galop (sau măcar o parte din ea)".

 

Deci am ales piese care să se concentreze pe tehnicile specifice thrash metal. După părerea mea, deşi nu există reţete sau şabloane (e un gen destul de liber, din mai multe puncte de vedere), ar trebui să insişti foarte mult pe partea ritmică. Coordonarea celor două mîini e esenţială şi acurateţea şi claritatea (aşa zis-ul tightness). Să se poată distinge fiecare notă, chiar şi fiecare şaisprezecime de la 250 bpm, la 99 gain, cu sau fără palm mute.

 

Eu am început cu galop-ul, după cum ziceam. Am crezut că e fundamental pentru a avansa şi mă simţeam slab la acest capitol. Desigur, poţi începe cu downpicking sau alternate picking cu palm mute, apoi galop.

 

După asta, am trecut la tremolo picking. Aici sînt acum :)

 

Ca "materiale de studiu", recomand lecţiile lui Andy James de la LL: http://www.licklibrary.com/store/andy-james/15687/metal-edge-metal-rhythm-techniques-dvd şi seria asta http://www.licklibrary.com/store/andy-james/26531/andy-james-learn-metal-rhythm-guitar-in-6-weeks-week-16-6-dvd-set.

 

Sînt destul de grele, dar mi se pare o idee bună să începi cu părţile de ritm. Şi piesele de Beginner şi chiar Intermediate din primul DVD, precum şi săptămînile 1 şi 2 din al doilea sînt abordabile (chiar prima săptămînă e fix cu galop şi downpicking, iar a doua, cu drop D riffs).

 

Melodii, eu, personal, prefer Slayer... Au piese uşoare, ca structură, şi absolut emblematice pentru acest gen. Înveţi tehnici de bază de la ei, au piese care excelează ba la galop, ba la tremolo picking, ba la riff-uri melodice etc... Eu am început cu World Painted Blood, pentru galop rapid.

 

Acuma na, nu ne-ai zis la ce nivel eşti, de cît timp cînţi, dacă ştii vreo melodie de acest gen, să ne dăm seama... E posibil ca tot ce am povestit eu aici să ţi se pară prea uşor, prea greu, familiar, nefamiliar...

 

P.S. Despre solistică, nu îmi permit să vorbesc, sînt pe lîngă şi, sincer, mi se pare mult mai greu decît partea ritmică, de aceea am recomandat a se începe cu ritmul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cantat vreo 6 ani muzica clasica fara sa stiu prea multa teorie in afara de pauze note etc...si de 4 ani imediat pe electrica unde am invatat blues , si rock cand spun rock ma refer la melodii pink floyd led zeppelin...thrash ascult de foarte mult timp dar nu prea am incercat sa cant..stiu enter sandman metallica si raining blood de la slayer inceputu!Si am invatat pe partea de solo niste lickuri pentatonice rapide care merg la thrash si pe partea de ritm mi se pare destul de greu galop-ul adica nu prea inteleg cum se face din ce am vazut pe youtube si ce am citit pe google daca imi poate spune cineva cam cum se face chiar va rog! multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu am învățat gallop picking din Metal Rhythm in 6 Weeks cu Andy James (pe care ți l-am recomandat) și pe care îl susțin din nou, cu căldură. Știi cum îl găsești... ;)

 

Mi se pare esențial, ca tehnică, Week 1 din ce-am zis mai sus, pentru orice gen de metal cît de cît rapid... (modern sau clasic)

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In gama in care este scrisa piesa :)

 

O invarti si tu pe toate partile si vezi cum iti place. Poti sa iei gama "intreaga", nealterata. Poti sa iei daca-i minora varianta melodica sau armonica, poti sa iei pentatonica, poti sa iei pentatonica de blues mna... Depinde si cum vrei sa sune, ce vrei sa transmita, cum simti tu piesa la momentul respectiv. Ia gama respectiva si invarte-te in ea pana nu mai poti. Daca nu iese si nu iese inseamna ca nu ti-ai ales bine melodia pentru momentul respectiv :) Uite... mie de exemplu imi place sa ma invart foarte mult in F, G, C si mai ales in suratele lor minore (mna... is pedofil ce pot spune...).

 

Experimenteaza gama in toate variantele pe care le stii si vezi ce-ti place si ce nu-ti place.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In gama in care este scrisa piesa :)

 

O invarti si tu pe toate partile si vezi cum iti place. Poti sa iei gama "intreaga", nealterata. Poti sa iei daca-i minora varianta melodica sau armonica, poti sa iei pentatonica, poti sa iei pentatonica de blues mna... Depinde si cum vrei sa sune, ce vrei sa transmita, cum simti tu piesa la momentul respectiv. Ia gama respectiva si invarte-te in ea pana nu mai poti. Daca nu iese si nu iese inseamna ca nu ti-ai ales bine melodia pentru momentul respectiv :) Uite... mie de exemplu imi place sa ma invart foarte mult in F, G, C si mai ales in suratele lor minore (mna... is pedofil ce pot spune...).

 

Experimenteaza gama in toate variantele pe care le stii si vezi ce-ti place si ce nu-ti place.

 

Exact, de acord cuvînt cu cuvînt! :) Nu cred că există reţete pentru thrash, cum, de fapt, nu există mai pentru niciun gen. (Am auzit blues cu o tonă de distors, pe un seven string şi cu nişte idei - "metalice" - foarte moderne. Dar jur că era blues, adică transmitea fix ca un negrotei :) )

 

În orice caz, se întîmplă ca o bună parte din piesele de rock mai supărat să fie în game minore, naturale, armonice...

 

Dacă te uiţi cu şi mai multă atenţie la clipurile de care vorbeam, o să vezi că Andy vorbeşte şi foloseşte destul de mult modul frigian dominant... Nu-mi cere detalii teoretice, dar dacă urmăreşti acolo (cred că din chiar săptămîna 2, unde introduce acordajul Drop D), o să vezi că propune idei în această gamă/mod. De asemenea, şi cîntecele din săptămînile 4-5-6 parcă folosesc idei tot de acolo.

 

Acuma na, să nu crezi că e ceva exclusiv, sau vreo regulă. Pur şi simplu în acel DVD Andy propune idei în frigian dominant. Dar, cum a zis şi @metal_messiah, ideea, în general, e să foloseşti gamele sugerate de (acordurile sau riffurile din) ritm. Asta e reţeta sigură ca să sune bine (consonant, adică). Dacă vrei şi să transmiţi ceva anume, atunci ţii cont de sonorităţile ("personalităţile") anumitor game. Dar pentru asta, trebuie să ştii cît mai multe game şi moduri, ca îţi faci o idee despre "personalităţile" lor.

 

Succes!

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ahhhh de cand astept un topic ca asta,si eu am nevoie da am zis ca deschid subiectu si n am deschis.

In primul rand multam de topic ;)

Si gama de thrash,pai cum au spus colegii mai sus nu e gama fixa pentru nimic,ce te reprezinta pe tine mai bine ca si chitarist,dar asa daca vrei o mica recomandare ar fi modul locruian ( sau cel putin asa a zis nenea mr fast finger pe covor din guitar shred show)Nu prea m am luat mult dupa el da...na

http://www.guitarshredshow.com/carpet/

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag si eu peste topicul tau sa pun o intrebare , dar n-are rost sa deschid unul nou pentru intrebarea mea si m am gandit ca al tau e destul de potrivit,si poate mai sunt altii in situatia mea si asa se vor informa mai usor :D

Cand fac down picking,la sfarsit simt o durere in partea dintre biceps si antebrat,nu stiu cum as putea tine partea aia relaxata,daca o tin relaxata scad FOARTE MULT in viteza la downpicking.Durerea nu persista mult,in maxim 30 de secunde trece.Cum fac sau ce fac sa nu ma mai doara?Mai exersez si o sa ma obisnuiesc?

Edited by GuitarTovaras
Link to comment
Share on other sites

Cand fac down picking,la sfarsit simt o durere in partea dintre biceps si antebrat,nu stiu cum as putea tine partea aia relaxata,daca o tin relaxata scad FOARTE MULT in viteza la downpicking.Durerea nu persista mult,in maxim 30 de secunde trece.Cum fac sau ce fac sa nu ma mai doara?Mai exersez si o sa ma obisnuiesc?

 

Durerea se datoreaza faptului ca de la o anumita viteza in sus nu mai poti sta la fel de relaxat cand canti si incordezi si muschi care nu sunt necesari. Poti face asa: iei frumos un metronom, il pui la o viteza la care poti executa lejer optimea numa cu downstroke, canti la viteza aia 30 secunde-1 minut, apoi cresti tempoul cu inca 5-10 bpm. si tot asa pana cand vezi ca ajungi sa faci chestia aia destul de f****a. Adica nu iti mai iese clar fiecare nota, nu mai tii ca lumea timpul, etc. apoi scazi tot asa cu 5-10 bpmuri pana la o viteza la care poti executa chestia respectiva nu cu ochii inchisi, dar nici scrasnind din dinti. Cu un pic de efort dar nu foarte mult. Eh mai repeti la tempoul ala inca vreo 2-3 serii si iei pauza. Poate te-ar ajuta foarte mult si pt mana dreapta si pt mana stanga Guitar Speed Trainer. E un programel care face cam ce ti-am spus eu. La inceput e un pic cam "time-consumming" pentru ca trebuie sa iei fiecare exercitiu in parte sa ajustezi " the speed curve". Apoi el singur o sa iti aranjeze exercitiile. Tu doar o sa dai play, o sa auzi si metronomul si midiul cu exercitiul corespunzator si o sa iti treaca singur prin toate tempourile, urmand cam aceeasi pasi pe care ti i-am spus eu. Si e destul de util sa citesti si sectiunea de Help a programului. Sau FAQ. Nu mai stiu exact unde era. Erau scrise o gramada de chestii interesante, pe care le poti gasi folositoare.

 

Dar in niciun caz nu exersa in continuare la acel tempo daca durerea persista. Durerea aceea nu va mai aparea atunci cand vei progresa si vei putea canta relaxat pasajul respectiv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.