www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Manouche


no name
 Share

Recommended Posts

Guest mark9

Sunt si pe amazon.co.uk (nu stiu daca fac livrare in .ro).

 

Am pus vreo 5 minute mana pe asa ceva (D hole) anul trecut la un festival: un instrument superb, atentie deosebita pentru detalii, finisaj impecabil, pretul: undeva la vreo €1500.

 

Din cate am inteles si observat la respectivul festival (eu am fost acolo mai mult pentru muzica), se poate invata foarte bine stilul asta de muzica si pe o chitara clasica.

Edited by mark9
Link to comment
Share on other sites

Sunt si pe amazon.co.uk (nu stiu daca fac livrare in .ro).

 

Am pus vreo 5 minute mana pe asa ceva (D hole) anul trecut la un festival: un instrument superb, atentie deosebita pentru detalii, finisaj impecabil, pretul: undeva la vreo €1500.

 

Din cate am inteles si observat la respectivul festival (eu am fost acolo mai mult pentru muzica), se poate invata foarte bine stilul asta de muzica si pe o chitara clasica.

 

Mersi.

 

Intradevar, se poate invata stilul pe clasica, insa eu nu caut sa abordez stilul (desi lucrez la el), caut instrumentul.

E un instrument cu un volum (sonor) mai mare decat clasica - desi are sunteul mai rece, merge excelent cu un contrabas.

 

Ideea e ca as pune si eu mana pe unul, inainte sa comand sau sa ies din tara.

N-as lua de pe amazon, probabil de la un lutier. Oricum alea de pe amazon sunt cam ieftine pentru cat de pizdoasa ii facuta o chitara manouche :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

Budapesta merge? :)

 

Despre ce am vazut eu: nu cred ca un necunoscator ca mine poate spune ceva interesant despre un instrument la €1500, poate ca arata foarte bine? colorat frumos? Apoi, la cat de mare avea actiunea cred ca as avea nevoie de vreo 2-3 ani de antrenament pana sa pot face un barre chord pe chitara aia :)

Link to comment
Share on other sites

Oho, sunt destule diferente mari la instrumentele acustice scumpe. Cat de frumos arata e doar cireasa de pe tort.

 

Una dintre chestii ar fi volumul (proiectia), si alta raza de frecvente (bas, medii, inalte).

 

Trage si tu cu urechea la

si apoi la asta

 

PS: Ce corzi avea ?

Edited by no name
Link to comment
Share on other sites

Am vazut la Mc Music, aveau modelul cu soundhole-ul mare.

 

Ups, acum am vazut in ce oras esti, eu am vazut in Bucuresti.

 

Cele de la MC sunt Aria,si anume:

http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=290&BrandProductID=2294

si

http://mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=290&BrandProductID=2610

Link to comment
Share on other sites

Guest mark9

PS: Ce corzi avea ?

 

Posibil sa vorbesc prostii, dar din ce imi aduc aminte parca avea corzi de naylon.

 

Eu am Richwood-ul ala de pe amazon de mult timp in wish list, dar dupa ce am fost la festivalul respectiv mi-am dat seama ca mi-ar fi foarte dificil sa invat sa cant la chitara pe o manuche, in primul rand datorita actiunii destul de inalte.

 

Ce am mai invatat de acolo? Actiunea ridicata, bridge-ul si lemul folosit (defapt, placaj) ajuta instrumentul sa rezoneze mai puternic si sa scoata tonul si volumul caracteristic. Modelele "D hole" sunt folosite in special pentru acompaniament si in multe cazuri au o scala mai mica, asta nu e insa o chestie batuta in cuie, am vazut instrumentisti facand lead pe un "D hole".

 

Cam atat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.