www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii amplificare ieftina


ciuci
 Share

Recommended Posts

well, pana acum amplificarea mea consta in doua boxe de calculatorpost-859-1154609848_thumb.jpgpost-859-1154609915_thumb.jpg, si cantam cu procesorul bagat in comp, dar de putin timp au inceput sa baraie mai tare ca initial la volume mari.....si oricum suna foarte prost si asa.....

in concluzie, ideal pentru mine ar fi un practice amp(personal am pus ochii pe peavey rage 158/ vox pathfinder 15r) dar este peste bugetul meu foarte redus....... iar acum am inceput sa imi indrept atentia catre suportul meu de carcasa de calculator, care este format din doua boxe de pickup Tesla.post-859-1154610204_thumb.jpgpost-859-1154610288_thumb.jpg

post-859-1154610329_thumb.jpgpost-859-1154610363_thumb.jpg

Motivul pentru care am postat atatea poze cu boxele este faptul ca nu cunosc nici o specificatie la ele, si atunci sa va dati seama macar de marimea lor in comparatie cu alte obiecte din camera.

 

si acum intrebarea propriuzisa: cum mi-ash putea face o amplifcare, cu(sau fara(desi nu cred ca la banii astia e posibil)) aceste doua boxe tinand cont ca dispun doar de 1 mil lei vechi?..... probabil trebuia sa postez acest thread la do your own, ca altfel nu vad ce amplif, fie el si hi-fi imi fac eu pt ele.......dar sunt deschis la orice sugestie, si sunt chiar dispus sa dau la schimb boxele si suma respectiva pe un practice amp desi nu cred ca are nimeni nevoie de ele....

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

well, pana acum amplificarea mea consta in doua boxe de calculator si cantam cu procesorul bagat in comp, dar de putin timp au inceput sa baraie mai tare ca initial la volume mari.....si oricum suna foarte prost si asa.....

in concluzie, ideal pentru mine ar fi un practice amp(personal am pus ochii pe peavey rage 158/ vox pathfinder 15r) dar este peste bugetul meu foarte redus....... iar acum am inceput sa imi atentia catre suportul meu de carcasa de calculator care este format din doua boxe de pickup tesla

 

acuma editez......am dat post new topic din greseala

 

 

ciuci-ule, si noi ce putem sa facem pentru tine tata? :)

adeka, de ce postashi acilea?

Link to comment
Share on other sites

ciuci-ule, si noi ce putem sa facem pentru tine tata? :)

adeka, de ce postashi acilea?

sorry .......aa nu terminasem de scris postul si dadusem deja post new topic vrand sa dau preview post :)

 

in concluzie ma astept la ceva schema de amp 2* 10w or somthing........dar e bun orice atat timp cat merge....sunt deschis la orice sugestie.....

 

ah si inca o corectie la primul post: prin volume mari inteleg suficient cat sa acopere sunetul neamplificat al chitarei :) .......stiu ca nu e volum mare, dar pt boxele astea e :(

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

eu tot asa am amplificarea :) 2 boxe tesla si un amplificator de 2x11

 

amp'ul este un kit si a costat cam 200 de mii plus un traf de 12V c.c. care il aveam prin casa, mi-am facut un amplificator destul de bun, iar dak semnalul vine de la pc...mai ai si volum digital...o sa-ti bata vecinii la usa :)

 

ete o poza post-1585-1154629735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

well, pana acum amplificarea mea consta in doua boxe de calculator..............

Pentru acasa sunt OK ..ca si amplif ...nu mai ai PickUp-ul sau magnetofonul ? de obicei acestea aveau puteri intre 2x3W si 2x10W? ? acestea aveau intrare pentru amplificare semnal exterior , ca sa amplifici alte scule .... magnetofon , radio , casetofon etc...ar fi suficient ptr acasa, chiar prea tare.

Un magnetofon Tesla B115 are amplif 2 x10W eu al folosesc pe post de amplif HiFi , Un mag Rostov are amplif 2x25W , si daca se desfiinteaza motoarele si se alimenteza cu un traf numai ampliful si preampliful ajunge la 2 x40W .Am vazut maguri cumparate de tineri cu 600.000- pana la 1.000.000 lei ca sa le foloseasca la PC pe post de amplif ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

pickupul in cauza, tesla, nu avea intrare, numai iesire, + ca se defectase si avea un fasait pe canalul R..... si pe langa toate astea, mama l-a dat cadou in urma cu 2 ani unei batranici careia i se stricase pickupul...

de aceea caut sa imi fac un amplif sau sa cumpar unul....

 

...cat despre boxele de la comp ... pt acasa ERAU ok....fiindca nu stiu ce au patit dar de ceva vreme intra in breakup la volume foarte mici(la inceput le dadeam la 80% si nu baraiau...acum la 20% deja baraie....) si nu reusesc sa acopere sunetul care vine de la corzi...... in cazul efectelor clean nu e mare lucru...dar pe distors e enervant :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

amplif "buffer" de masina , (se conecteaza intre iesirea radiocas de masina si face din stereo pe doua difuri ca sa poti folosi 4 difuri fata/spate in masina asa ai putere mai mare )

 

asta ma costat 300.000 lei e 2x 7W la 12V dar are doua integrate de cate 25W !! deci daca pui un traf cu 25Volti ai puterea de 2x15W aprox dar se poate alimanta si cu 30 V si ajunge pe la 2 x20W ..

 

 

 

 

aicea se vad integratele , are si EQ pe 5 canale , sensibilitate Line In ....dar trebuiesc desfiintate doua rezitoare ( ce erau drept sarcina ptr iesirea radiocasuli ..caci se conecta direct pe iesirea de difuzoare si aceste rezistoare erau in loc de difuri circa 20-40 Ohmi , acestea se scot...etc .

Cu procesorul functioneaza fara preamplif , daca vrei sa merga si fara procesor trebuie un preamplif , doua tranzistoare sau un integrat LM 335 dual IC si 6 rezistoare si 4 comndensatoare ..etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:)

 

cutia mi-a facut-o cineva ( nu k nu puteam sa o fac io ...da mi-era lene :) )

 

amplificatorul e destul de bunicel, foloseste un singur integrat TDA 2004 sau TDA 2005 si a fost cumparat de la magazinul Radio Progres (parca).

nu am mai facut un corector de ton pt k n-am gasit o schema care sa aibe si cablajul proiectat ( nu k nu puteam sa-l proiectez eu dar iar...mi-era lene :) ) iar puntea redresoare e usor de facut, n-ai nevoie decat de 4 diode si un condensator.

 

dak esti interesat sa-ti faci si vrei sa te ajut vb p mess

Link to comment
Share on other sites

sub indrumarile lui cristache, am cumparat un kit de amp 2*10w @4ohmi, ca de atata erau boxele, + kit de preamp + traf 12v 1A + punte redresoare ;)post-859-1154814764_thumb.jpg post-859-1154814788_thumb.jpg

... pe masura ce evolueaza o sa mai postez poze. :( ... dar inca mai am de cumparat un radiator si ceva martzofele :) + ca nu prea stiu din ce am sa fac cutia :)B) .....

 

....to be continued :)

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Ia vezi, nu fac si comenzi online ? :)

am zis ca nu ma complic cu comenzi online, si am hotarat sa imi fac cutia.... voi posta mai tarziu poze ca sa vedeti la ce ma refer.... singura piesa care inca nu am gasit-o este un radiator.... orice gata facut, pana acum, este prea mic, iar pe unul de calculator nu dau asa multi bani!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest gabi-mth

Dupa ce termini de facut ampu',sa pui,pe langa poza(evident :) ),si costul total al distractiei si piesele necesare.Salut si spor la treaba!!!

offtopic:pfl nu mai stiu ce sunt,dar parca erau placi de aschii presate(sau ceva de genu :) )

 

Inca o data bafta maxima!

Link to comment
Share on other sites

momentan am ajuns la un impas, si asteptam sa vb cu un tip care se pricepe la electronica, fiindca pe integratele care le-am cumparat, iesirile, intrarile si masele is f aproape unele de altele, si undeva se atinge o masa cu un semnal, dar nu gasesc nici cum unde... :) ....

 

edit: nu ca cristache nu s-ar pricepe, doar ca, el e in alt orash :) :)

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Incearca aici

Cauta un kit de amplificator(mono) si un corector de ton, adauga pretul pentru un comutator si mufe+niste fire, si carcasa(poti sa o faci tu daca ai niste tabla de aluminiu si timp liber). Sfatul meu e sa faci carcasa metalica si sa o legi la masa(asa ecranezi toata incinta si scapi de o groaza de zgomot).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hai mai sa-ti dau o cutie mai de "doamne'ajuta"(cadou).

daca ai stii cat am umblat dupa cacatu asta de cutie ca nu se gasea material in tot cluju decat cantitati industriale, si dupaia cat m-am chinuit sa o fac....acuma numa de ciuda vreau sa il fac in porcaria asta de cutie din cauza ca m'am chinuit atata.... dar mersi mult de initiativa! apreciez :)

 

 

 

.... on second thought.... hai ca vreau cutia :( cum facem?? :) ...... name a time and place, iar in data de 24(or later) fac cinste in orash (pana atunci nu am bani ca toate fondurile mele s-au dus pe biletul la wasp)

 

 

 

... mersi mult :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.