www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Convertor Pitch To Midi Realtime


Recommended Posts

Salut !

 

Caut un plugin vst sau rtas care sa fie capabil sa converteasca un track de instrument in impuls midi care va fi routat mai tarziu intr-un instrument virtual.

 

Ideea e ca un fel de alternativa la o doza midi, doar ca sa fie software.

 

Mentionez ca am gasit pana acum widi si midifier pro, insa au latenta de 400ms si au mari probleme cu polifonia, cum era si de asteptat.

Am incercat sa bag in lantul de pluginuri un pitch corrector (antares) in fata lui midifier asta, dar rezultatele sunt complet nesatisfacatoare.

 

As vrea sa ma orientez pe varianta

, doar ca nu vreau sa dau nici un banut inca :)

 

Voi doar dati titluri, ca ma descurc eu sa dau de ele :)

 

Sau in ultim caz, alternative hardware.

 

Va salut !

Link to comment
Share on other sites

Nu există "doză MIDI", doar doză hexafonică. Adică trimite semnalele separate pentru fiecare coardă (plus semnale de control de la potențiometru și butoane). Toată procesarea (inclusiv conversia pitch-MIDI) se face în modulul GR-xxx sau VG-xxx.

 

The GK-3 is for sending individual signals from each guitar string to GK compatible devices.

http://www.roland.co...oducts/en/GK-3/

 

Teoretic o poți folosi și cu alt procesor, e.g. un PC cu o interfață audio, cu 6 intrări și 6 instanțe ale convertorului dar e... impractic. Totuși dacă cel din videoclip a reușit cu o chitară acustică, tu nu poți cu aceleași soft-uri?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Caut un plugin vst sau rtas care sa fie capabil sa converteasca un track de instrument in impuls midi care va fi routat mai tarziu intr-un instrument virtual.

 

Ideea e ca un fel de alternativa la o doza midi, doar ca sa fie software.

 

Mentionez ca am gasit pana acum widi si midifier pro, insa au latenta de 400ms si au mari probleme cu polifonia, cum era si de asteptat.

Am incercat sa bag in lantul de pluginuri un pitch corrector (antares) in fata lui midifier asta, dar rezultatele sunt complet nesatisfacatoare.

 

As vrea sa ma orientez pe varianta

, doar ca nu vreau sa dau nici un banut inca :)

 

Voi doar dati titluri, ca ma descurc eu sa dau de ele :)

 

Sau in ultim caz, alternative hardware.

 

Va salut !

 

Acoustic Ear , Digital composer ...asa ceva era denumirea ...Wave to MIDI converter ,

 

Daca cauti pe net cu aceste cuvinte cheie precis gasesti mai multe ....

 

Trebuia sa canti un singur sunet cat mai clean...apoi avea diferite "filtre" ca sa limitezi si mai strict convertirea doar la notele ce le vroiai ..( pe o claviatura grafica puteai sa bifezi ce note sa nu apara si plaja notelor in acest fel zgomotele ,armonicele ce pot sa produca semnale "false" erau cumva ocolite .....etc) ..apoi se convertea in MIDI ..dupa care puneai ce instrument vroiai.Deci erau convertoare post recording non realtime ,

 

Aveam demo soft nu puteam sa salvez ,,dar puteam inregistra in daw pe canal audio prin mixerul placii de sunet ..

 

Cel din video pare ceva mai nou si mai bun ...demonstratia este cam slabuta ..

 

Am incercat un efect MIDI Shynt ..este super ! Poate trebuie sa o cumpar ??? mai bine nu... .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.