www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BUCHAREST METAL NIGHTS


Cosu
 Share

Recommended Posts

METALHEAD & UNDERDOG

prezinta prima editie a festivalului

BUCHAREST METAL NIGHTS

 

 

TAINE - Death Metal - Bucuresti

TROOPER - Heavy Metal - Bucuresti

AVSKILD - Death Metal - Bucuresti

THUNDERSTORM - Heavy Metal - Bucuresti

L.O.S.T. - Melodic Death Metal - Bucuresti

BOLTHARD - Death/Thrash Metal - Bucuresti

LEPROSY ABSCESS - Death/Grind Metal - Brasov

9.7 RICHTER - Heavy Metal - Bucuresti

 

Locatie BAZA MILITARA

Data 1 IULIE 2005 ora 19:00

Pret Bilet 100.000 Lei / 10 lei noi

 

Program

 

14:00 - 18:00 - probe de sunet

18:00 - acces public

17:30 - 19:00 - conferinta de presa

19:00 - 02:00 - concert

 

Capacitate club : 2000 persoane !

Sunet profesional

Lumini

Dimenisuni scena : 10m x 4m

 

LOGISTICA : METALHEAD

SUNETIST : KATALA (Metalhead)

 

 

BAZA MILITARA

Str.Lanariei nr 90 ( statia de Metrou Tineretului. Autobuze 313 de la Unirii o statie. Langa Liceul Sincai )

 

Program Scena

 

19:00 - 19:25 - 9.7 Richter

19:35 - 19:50 - Leprosy Abscess

20:00 - 20:30 - Bolthard

20:40 - 21:10 - L.O.S.T.

30 min pauza de o bere

21:40 - 22:20 - Thunderstorm

22:30 - 23:10 - Avskild

23:20 - 00:20 - Trooper

00:30 - 01:30 - Taine

 

 

Parteneri media principali : METALFAN Site&Magazine,SAPTE SERI, HMM, SUNETE, HARDROCK, RADIO ORION FETESTI,LEO MEDIA STUDIO, BESTIAL RECORDS,BEAUTY OF PAIN, CITY FM, RGC, META4 Productions, RADIO NEPTUN, HEAVY METAL REINFORCEMENTS RECORDS, ANOTHER KIND OF MUSIC, KHAEOTICA, MANIAC MUSIC, ROCKCENTER MEDIA, TAINE RECORDS, AXA VALAHA MANAGEMENT,REGIE LIVE

PosterBMNmic.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest p_aciulea

eu n-am fost inca acolo, dar am inteles ca e un club pe la tineretului, pe langa sincai, care este destul de mare (aka 2000 locuri)

mai mult nu stiu.

 

apropo, banuiesc ca biletele se vor cumpara in momentul intrarii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

BUCHAREST METAL NIGHTS

editia 1 - 1 iulie 2005

Baza Militara

 

REGULI

 

ESTE STRICT INTERZIS

 

1.ADUCEREA DE BAUTURI ALCOOLICE DIN AFARA CLUBULUI

2.VIOLENTA SAU INSTIGAREA LA VIOLENTA

3.DISTRUGEREA PROPRIETATII CLUBULUI

4.STATIONAREA IN FATA CLUBULUI IN TIMPUL CONCERTULUI

5.FOLOSIREA DE EXPRESII TRIVIALE ADRESATE TRUPELOR

6.SPARGEREA STICLELOR SAU A MATERIALELOR CASABILE

 

Subpunctele 2,3,4 si 6 INTRA SUB INCIDENTA LEGII

Legea nr. 60/1991 privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice

(publicata in Monitorul Oficial nr. 192 din 25 septembrie 1991)

 

Incalcarea subpunctelor 1,3,5 si 6 va fi SANCTIONATA

de STAFF-ul de SECURITATE prin evacuarea imediata

si plata distrugerilor

 

SA FIM OAMENI !

DOAR ASA VOM PUTEA AVEA ALTE MANIFESTARI DE ACEST GEN

Va multumesc pentru atentie si intelegere,

STAFF-ul METALHEAD & Club Baza Militara

 

PROGRAM

 

OPENING DOORS - 18:00

 

19:00 - 19:35 - LEPROSY ABSCESS - Death/Grind Metal Brasov - 35 min

19:45 - 20:20 - BOLTHARD - Death Metal Bucuresti - 35 min

20:30 - 21:10 - L.O.S.T. - Death Metal Melodic Bucuresti - 40 min

 

21:30 - 22:15 - THUNDERSTORM - Heavy Metal Bucuresti - 45 min

22:25 - 23:10 - AVSKILD - Death Metal Bucuresti - 45 min

23:20 - 00:10 - TROOPER - Heavy Metal Targoviste - 50 min

00:20 - 01:20 - TAINE - Death Metal Bucuresti - 60 min

 

OTHER NEWS

- Stand Bestial Records - Reprezentant: Titus - Bestial Records

- Stand bilete Helloween - Reprezentant: Ion - Metalhead

Link to comment
Share on other sites

pentru cei ce nu stiau clubul Baza Militara este o locatie ideala(este pe stradutza din spatele liceului sincai) pentru concerte, eu am avut placerea sa evoluez acolo, este clubul meu preferat, sunetul este cel mai bun dintr-un club bucurestean(si se aproapie de open air) , doar ca trebuie sa fie ffff multa lume ca sa nu se creeze feedback.clubul este f frumos gandit, spatios, poti vedea scena din orice parte a clubului, iar capacitatea este in jur de 1000 ,2000 mi se pare mult ,nush daca ar intra atatia.f misto evenimentul , o sa fiu si eu acolo cu sigurantza.see u there metalheads. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

o sa fac eu o scurta critica la ce am apucat sa vad/aud in prezenta mea trecatoare pe acolo. de prima formatie, leprosy abcess, nu cred ca are sens sa vorbim prea mult. cuvintele care ii caracterizeaza sunt neinspiratie, neintelegere a muzicii, nu stiu exact. oricum melodii total nelegate, toba suna absolut aiurea, nimic nu avea nici o unitate, vocalul isi bora matele pe acolo, de fapt, nu cred ca reusea sa scoata vreo nota muzicala sau ceva. ideea de baza e ca oamenii astia nu au inteles ca muzica nu e un sport, e o arta. nu conteaza cat de repede iti lovesti instrumentele, ci ce sunete scot ele in final. ma rog, nu are sens sa comentez mai mult, ati inteles ideea, neinsiprati, plictisitori, monotoni, groaznic.

despre a doua formatie, ce sa povestesc. numai costumatia era de ei. cu toate ca erau mult mai tehnici ca primii, nu au reusit sa convinga, intampinand aceleasi probleme la creatia unei melodii, si anume lipsa de inspiratie, incapacitatea de a face o melodie din 2-3 riffuri pe care sa stii sa le dezvolti, ci nu din 20-30 riffuri fara pic de legatura intre ele. de asemenea, trebuie sa intelegi ca atunci cand faci muzica, nu se poate ca fiecare instrument sa cante pe limba lui. nestiind melodiile, nu stiu sa dau exemplu, dar au existat pasaje in care nu se mai tinea cont de instrument de lead, in care fiecare instrument facea fillul lui, fiecare avea lickul lui propriu si tot cantau unii peste altii de nu mai intelegeai nimic. despre bolthard nu am cuvinte de lauda, trebuie sa lucreze mult la compozitie daca doresc sa faca ceva cu calitatile lor tehnice.

am ajuns si la a treia formatie, si anume la l.o.s.t. ei sunt primii despre care am cuvinte de lauda. spre deosebire de primele 2 formatii, au cantat foarte deschis si foarte degajat pe scena. au avut destule scapari in tehnica live, dar s'a compensat prin compozitia mult mai buna pe care o aveau. melodiile erau legate, treceri dragute, riffuri bunicele. le'au interpretat foarte bine. din partea mea, tot respectul. un salt calitativ imens intre a doua si a treia formatie.

ulterior am plecat la o bila si m'am intors mai tarziu. o sa mai adresez doua cuvinte despre trooper, ceva despre taine si o sa ii zicem si tot asa, doua cuvinte pentru katala si sunetul facut in mare parte bine.

trooper am apucat sa ascult foarte putin. ei de bine de rau incercau sa faca show, se simteau destul de bine pe scena. coiotul nu era tocmai in ziua lui cea mai buna, dar a fost ok. ce sa zic, nu am stat sa ascult, dar suna destul de legat. mie mi s'a parut o formatie o.k. dar care nu a stralucit.

hehe ... taine ... se asteapta cinvea sa ii laud? ei bine, de taine am de toate, si de lauda si de critica. asadar, prietenii de la taine, nu o sa ii comentez ca instrumentisti. in mare parte bine, totusi nu mi s'au parut destul de decupati, destul de precisi. cantau cu destul de mult zgomot pentru o formatie cu vechimea lor. totusi, cu mult curaj si multa relaxare. pana la urma iesea ceva. m'am uitat dupa ce s'a terminat concertul la equalizerul de la bas, si am inteles ca poti sa suni prost chiar si cu trace elliot. n'as putea sa va descriu cat de aleatoriu era aranjate "faderele" de la graphic eq. ma rog, pe de alta parte, fiecare cu sunetul lui. oricum, taine au avut basul dat mult prea jos pe front. si tot de sunet, vocalul suna groaznic, nu ce canta, ci felul in care era mixat. prea multe inalte si un pic cam tare, nu era de acolo, de pe un loc cu formatia. parca cineva il decupase si el canta aceeasi melodie separat. dupa cum am zis, problema de mixaj.

si daca tot am ajuns la sunet, sa il criticam un pic si pe katala. cu toate ca sunetul a fost in mare parte bun, basul a fost un pic cam incet cel putin la taine (la primele 3 formatii nu am stat sa ascult). fusul era dar putin cam tare cel putin la prima formatie. prea multe inalte dar lipsit de prezenta. eterna poveste din romania, legata de toba mare. mi'as fi dorit'o mai punchy si mai seaca, fara atat bass, dar la o adica, mult mai putin infundata fata de toba mare de la concertul phoenix sa zic (ultimul, de la polivalenta), unde te ingrozeai cand o ascultai. in rest, mari probleme cu sunetul nu au fost. per total, evenimentul l'as clasifica drept mediu-mediocru. o nota de 6-7, dar avand in vedere ca e prima editie, o nota mai mare ar fi fost suriprinzatoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
... incapacitatea de a face o melodie din 2-3 riffuri pe care sa stii sa le dezvolti, ci nu din 20-30 riffuri fara pic de legatura intre ele. de asemenea, trebuie sa intelegi ca atunci cand faci muzica, nu se poate ca fiecare instrument sa cante pe limba lui.

 

Imi place cum gandesti, dar se pare ca din ce in ce mai putini in metalul romanesc (si nu numai) iti impartasesc parerea :)

Link to comment
Share on other sites

preo ti'ai luat notite in timpu concertului? :)

 

cred ca ai pierdut cam cea mai buna parte a concertului.. ma rog, e discutabil, da' daca tot ai dat o nota, puteai sa asculti toate formatiile :(

 

oki, pastez si io ce am scris pe metalfan :

 

leprosy si bolthard au sucat.. au si sunat foarte aiurea, dupa primele 2 formatii incepusera sa ma doara urechile; din fericire, treaba s-a dres pentru restul trupelor. un plus pentru bolthard pentru riffuri unpic mai bune si pentru costumatie

 

lost..cum s-a mai spus, sunt parca mai buni de fiecare data... sau poate am ajuns eu sa le invat piesele cert e ca m-am simtit bine, a fost chiar tare.

 

thunderstorm pentru mine a fost revelatia serii... basistu super-tare (a fost in lic german ), i-am prins basu cand l-a aruncat la sfarsit ..singura parte naspa era vocalul, care ma facea sa ma simt vinovat ca nu sing along-uiam ..dar o voce surprinzator de buna el avea

 

avskild au fost super, ca de fiecare data. i especially enjoyed coverul trooper chitara lui marius a sunat killer foarte misto...

 

trooper au fost cum ii stiam, f cul.. un plus pentru instrumental, cu solo-ul popa ..coverul avskild n-a fost rau, dar parca nu s-a potrivit cu restul set-ului.. doar a mea ... pentru mine, star-ul aici a fost popa

 

la taine obosisem deja, asa ca a fost ocazia perfecta sa ma calmez si sa enjoy muzica. au cantat foarte bine, chiar daca parca au scurtat unele prin unele locuri (coverul death?) ..sau poate nu le stiu eu

 

si all-star-band-ul de la sfarsit a fost finalul perfect pentru o seara care pe mine cel putin, m-a epuizat

 

 

..din pacate pentru voi, ati pierdut smily-urile, care faceau deliciul recenziei mele :) ... nota... hmm sa fiu darnic si sa zic 8/10 ...

fara primele 2 formatii ar fi fost mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

sunt de acord cu tine, prowler. eu am dat nota pe partea care am vazut'o eu. acu imi pare si mie destul de rau ca nu am stat sa vad restul concertului, dar s'a iscat si o mica problema din cauza careia nu am putut sta la concert.

pe de alta parte, sunt convins ca chitara lui marius a sunat foarte bine, ati vazut si voi pe ce amplificator a cantat.

in rest .. nimic de zis. asteptam cu totii editia a 2-a in speranta ca o sa fie tot mai bine.

Link to comment
Share on other sites

O sa completez nitel cele ce au fost spuse deja

 

Thunderstorm - vocea tipului mi s-a parut destul de interesanta si s-a prins extrem de bine pe Helloween. Am ramas chiar surprins. Mi-a placut de asemenea ca au cantat cu o chitara acustica (mai rar vezi asa ceva pe scena la un concert de metal). Din pacate pentru ei compozitiile lor sunt destul de slabe cu refrene cam dubioase pe alocuri . Piesa care mi-a placut cel mai mult de la ei a fost Ultimul Drum(ultima piesa :) ). Chiar daca nu e hiper originala e o bucata de heavy facut ca la carte. Piesa o stiu de cand a aparut pe fosul HMM.ro si live a sunat aproape mai bine decat inregistrarea.

 

La taine si la mare parte din trooper nu am mai stat pentru ca ma simteam incredibil de rau. Asa ca nu imi pot da cu parerea despre Taine. imi pare nespus de rau ca nu i-am vazut.

 

Hainele tipilor de la bolthard au fost un element exotic si binevenit zic eu . Un artist trebuie sa stie sa se "vanda" pe scena.

 

 

Ceva despre scule & sunet:

Acum sa spargem niste mituri.Primele trupe care au cantat au prestat pe scule medii (si pe alocuri entry level).

Leprosy Abscess : chitaristul avea un washburn din seria X care suna mult prea scooped pentru gusturile mele (medii cucu si muuulte inalte)

LOST : vocalul + chitara ritm canta pe un Stagg copie de ibanez. Suna aproape decent. Lucrul asta m-a uimit.

 

Pot sa zic ca a fost un eveniment reusit (oricum departe de 1000 de oameni. cam undeva intre 400 si 500 de spectatori daca au fost si aia). Mult death metal poate exagerat de mult pentru mine si doar 2 trupe cu voce curata (trooper si thunderstorm). Anumite trupe desi nu au fost tehnice au cantat destul de curat si fara poticniri.

sa vedem ce va urma :)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

cosu, ai dreptate legat de sculele primelor 2 formatii. oricum, tonul sparcait venea si de la gluma aia de amplificator si anume marshall avt care e absolut ok pentru o repetitie si o cantare mica da nu se ridica la nivelul unui concert intr-un fesitval cu pretentii cum a fost asta. cat despre critica mea, nu tinea de sunet ca oricum multi dintre cei pe care i'am vazut nu au habar ce e aia, tinea de compozitie.

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate preo in legatura cu ampul Marshall, am stat de vorba cu una dintre formatii si chitaristul mi-a zis ca apartinea celor de la avskild, parca, si ca suna cu totul altfel decat ar fi vrut el sa se auda chitara.

Mari probleme de sonorizare au fost la aproape toate formatiile, la leprosy abscess de exemplu nu se auzea aproape deloc bass-ul, la bolthard chitara avea prea multi basi in ea si il bruia pe basist etc.

Totusi am observat ca formatiile deth au sunat mai bine decat cele heavy, iar Trooper, merg la concertele lor de vreo 4-5 ani, nu reusesc neam sa treaca de un anumit nivel, si suna tot nelegat si dezorganizat, parca fiecare din formatia aia vrea sa iasa in fata si sa arate ce poate.

Altfel a meritat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.