www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrare Auxiliara Pentru Amplificator De Bas Warwick Tubepath


George M.
 Share

Recommended Posts

Va salut!

 

De multa vreme imi doresc si am nevoie de un Aux Input.

Am incercat sa conectez semnalul Aux in paralel Returnul buclei, astfel incat sa am si FX Loop si Aux Input, dar rezultatul a fost nesatisfacator; semnalele intrau in conflict, aveam diminuari de nivel a unuia sau a ambelor semnale si nu puteam sa-mi fac treaba in felul acesta.

 

Am rugamintea la voi, sa ma ajutati cu o schema potrivita si sa imi indicati punctele unde trebuie conectata pe schema originala.

 

Aceasta este schema modulului de FX Loop, iar in atasament se gaseste intreaga documentatie a amplificatorului, schema de mai jos putand fi gasita la pagina 9.

 

Multe multumiri!! :)

 

FXLoop.jpg

TubePath_10-1_from_H22270.pdf

Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu este sa faci AUX IN direct in etajul final

monteaza un pot de 100k/log intre intrarea de AUX IN si intrarea etajului final

intrarea etajului final este C1 2,2 microF,cursorul potului se leaga la acel condensator, asa e cel mai simplu

schema este destul de greu de deslusit,e desenata ruseste pe blocuri,e destul de greu sa vezi unde duc contactele de la acei conectori notati cu X

 

ce semnal bagi iin AUX IN ? vrei sa bagi semnal cu negative??

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

-Atentie la faza, nivelul, impedanta si banda de frecventa ( C cuplaj / filtru) semnalului de mixat acestea fiind cauza neajunsurilor ce le intimpini

 

Cauza neajunsurilor a fost ca a conectat direct inca o sursa de semnal (AUX) in paralel cu RETURN, practic pe aceeasi sarma, de se bateau intre ele. Iti dai seama ce se poate intampla daca faci asta, plus ca nu avea posibilitatea de a regla independent volumele.

Treaba cu faza e mai complicata si depinde de tot lantul, nivelul se poate regla cu un potentiometru, iar cu impedanta si banda de frecventa nu e problema, orice ar conecta acolo are parametri suficienti de buni. Ma rog, aproape orice.

Link to comment
Share on other sites

ce semnal bagi in AUX IN ? vrei sa bagi semnal cu negative??

Vreau sa bag mp3, drum machine, metronom etc.

 

Ai putea sa te legi la mixerul format cu IC101a, ca in schema atasata.

 

Multumesc foarte, foarte mult pentru schema!! :)

De care potentiometru, liniar sau logaritmic?

 

Asa este perfect!

 

Va tin la curent cu rezultatele.

Link to comment
Share on other sites

E necesar ca faza sursei externe SA COINCIDA cu cea a semnalului din circuitul de baza in puncul de insertie.

Motivul ? - e cunoscut.

-Pot de volum ? - logaritmic / audio taper / indicativ B, valoarea ? - depinde de impedanta, nivelul sursei, cum raspunde la actionarea logaritmica ( intre 10K - 100 K Log)

 

Pt. raspuns OPTIM al noii intrari AUX e bine sa ai in vedere ce am scris mai sus - nu e de dorit un sound de Drum machine/MP3 Player (de ex) fara inalte sau joase NATURALE - deci TRANSFER OPTIM intre SURSA si INTRARE (frecvente/nivel/impedante/faza) - din citeva incercari vei elimina phase canceling, vei seta nivelul corect (undistorted) iar din cap. de culpaj (sau un filtru) = raspunsul optim in frecventa pt un sound natural, liniar.

-Succes !

 

PS. Aplici semnalul exterior pe un vol. pot (valoari experim. indicate), C cuplaj (unul sau 2 inparalel : unul de val. mica + un polarizat - 0,1 + 1 sau 2 micro - atentie la conectarea polaritatii) sau filtruRC pe un R serie de 100K (2x47K in schema pt a lucra corect) pe intrarea inversoare IC 101a cu mixing properties, pierderile de nivel pe filtru le compensezi din reglajul de volum al sursei externe.

logaritmic A !!!

liniar B

 

Vreau sa bag mp3, drum machine, metronom etc.

 

 

 

Multumesc foarte, foarte mult pentru schema!! :)

De care potentiometru, liniar sau logaritmic?

 

 

 

Va tin la curent cu rezultatele.

 

daca pui " putometru" liniar , nu o sa poti regla volumul,va sari destul de repede de la minim la maxim

http://en.wikipedia.org/wiki/Logarithm

Link to comment
Share on other sites

Domnilor, functioneaza perfect!! Va foarte multumesc pentru implicare!! :respect:

 

Am folosit ceea ce a specificat Gabi in schema si a functionat din prima, iar norocul a fost ca aveam tot ce imi trebuie in casa, deci am scapat de un drum pana la Dioda.

 

DSC_1005.jpg

 

DSC_1006.jpg

 

DSC_1008.jpg

 

Iata cam asa functioneaza:

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.