www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Sg Custom Shop Standard Reissue


 guitarhero1957
 Share

Recommended Posts

nicidecum, ca tu esti...TATIC(ul), tu dai...tonul! si se pare ca-l dai al naibii de bine! :respect:

 

Dau tonul de la 8 butoane de ton: doua pe SG, doua pe LP, doua pe Fender, unul pe Hoyer si unul pe bass.

 

De ce nu, crezi ca strica un Tele la casa omului? Un Vintage Hot Rod '52 mi se pare chiar ce trebuie.

O sa vina vremea si pentru Telecaster.

Pana atunci sa fim sanatosi si sa cantam cu spor.

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

sefule, da-mi voie sa-ti spun un mic secret, asa pt. cultura matale: telecaster (nu hot rod), dar USA vintage reissue 52 a avut.

 

Stiu sefule, am mangaiat-o si eu cand l-am vizitat acum cativa ani. Stiam ca ii place subiectul, dar ma gandeam ca poate mai schimba putin reteta, mai ales ca se pare ca i-a crescut masura la preferintele de radius, cred ca la 9.5 se acomodeaza perfect.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

SG-ul este absolut superb, am avut ocazia sa o incerc si eu prin JCM-ul 800 al maestrului si ce pot sa zic... iti taie respiratia. Este setata foarte bine, este usoara ca un fulg, acces incredibil la tastele superioare, cheitele tin. Un ton de Black Sabbath incredibil. Sustainul chitarii este si el ceva special, iar chitara are un miros frumos de anticariat ce te lasa masca, probabil datorita lacului poliuretanic, ma gandesc.

Parti nasoale? Nu cred ca i-am gasit, cel putin cat am stat cu ea in brate, totusi tind sa fiu subiectiv, deoarece sunt Les Paul model lover, asa ca: in primul rand tonul e un pic cam bright dupa gustul meu, in al doilea rand, daca esti o persoana care foloseste foarte mult toggle switch-ul de doze o sa para cam peste mana (mie asa m-i s-a parut cel putin), in al treilea rand ma streseaza faptul ca are strap holder-ul pus ca naiba pe spatele corpului si iti intra in stomac, plus ca parca grifful atarna cam greu pare-se. Cam atat, in rest tot respectul, sa o stapanesti sanatos mestere!

Edited by slashlord03
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SG-ul este absolut superb, am avut ocazia sa o incerc si eu prin JCM-ul 800 al maestrului si ce pot sa zic... iti taie respiratia. Este setata foarte bine, este usoara ca un fulg, acces incredibil la tastele superioare, cheitele tin. Un ton de Black Sabbath incredibil. Sustainul chitarii este si el ceva special, iar chitara are un miros frumos de anticariat ce te lasa masca, probabil datorita lacului poliuretanic, ma gandesc.

Parti nasoale? Nu cred ca i-am gasit, cel putin cat am stat cu ea in brate, totusi tind sa fiu subiectiv, deoarece sunt Les Paul model lover, asa ca: in primul rand tonul e un pic cam bright dupa gustul meu, in al doilea rand, daca esti o persoana care foloseste foarte mult toggle switch-ul de doze o sa para cam peste mana (mie asa m-i s-a parut cel putin), in al treilea rand ma streseaza faptul ca are strap holder-ul pus ca naiba pe spatele corpului si iti intra in stomac, plus ca parca grifful atarna cam greu pare-se. Cam atat, in rest tot respectul, sa o stapanesti sanatos mestere!

Esti binevenit sa o canti cand ti se face dor de ea.

Link to comment
Share on other sites

Si ca o completare la ce a postat Octav: oricat de buna ar fi o chitara, nu exista chitara perfecta. Intotdeauna vei gasi un model care are anumite parti mai bune, sau macar un model care o completeaza foarte bine. Cea mai la indemana mi se pare combinatia Stratocaster - Les Paul.

Adevarat! :respect:

Link to comment
Share on other sites

am pus si eu mainile pe aceasta chitara si am ajuns la concluzia ca este o chitara excelenta! pe undeva, era de asteptat. nu prea ai ce obiectiuni sa-i aduci, cu exceptia set-up-ului original, care nu a fost chiar pe gustul meu. acum, este!

mihai, inca o data, sa te bucuri intens de ea!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Cica e tare chitara, azi m-a tinut Mihai jumatate de ora la telefon ca sa o laude si nu s-a repetat deloc!!! Acum trebuie sa pun si eu putin mana pe ea ca sa ma conving, nu de alta, dar SG-uri bune nu gasesti prea des.

 

In general se cumpara 3 categorii: Stratocaster, Lea Paul, superstrat-uri.

 

Cat despre SG-uri bune, singurele modele mai bune pe care le-am vazut pe forum la vanzare in ultimii ani au fost doua Gibson SG 61 Reissue si cel cumparat de Cyfer (dintre care am probat doar un 61 Reissue).

 

Totusi un Fender/Gibson Custom Shop nou e cam 2.500 Euro (chiar un pic mai mult in cazul LP-urilor), deci e normal sa nu le gasesti foarte frecvent la noi.

 

Si nu in ultimul rand, mai exista o poveste cu vulpea si cu strugurii ... Se confirma si in cazul nostru, e mai usor sa spui despre o chitara ca nu e buna, am fost sfatuit: "ba, nu-ti lua sg ca stiu eu ca nu e buna" :clown:

Edited by guitarhero1957
Link to comment
Share on other sites

S-o canti cu placere! Vazut, zdranganit, placut! Nu m-a atras SG-ul pana acum, da' cu asta mi-ar place sa ma dau! Felicitari!

De cativa ani tot zicem ca ne vedem, dar macar am reusit sa facem schimb de experienta. Primul telecaster pe care am pus mana a fost Squier-ul tau japonez de prin 1986 pe care am cantat la Bogdan Stanescu acum 5 ani...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.