www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vopsire Reconditionare Bass?


Guest Saddam El Duce
 Share

Recommended Posts

Guest Saddam El Duce

Salut,

 

De ceva timp incerc sa reconditionez un bass copie fender mai vechi si am inceput cu vopsirea lui, dupa ce i-am indepartat in prealabil vopseaua veche pana la lemn.

 

Problema e ca am dat-o in bara de 3 ori cu vopseaua pana acum...

 

Cine a mai vopsit chitari, ce vopsea trebuie sa folosesc, cum o aplic, care este procedura?

Edited by Saddam El Duce
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce vrei sa obtii, daca vrei finish de fabrica trebuie investit in scule si trebuie experienta, finishul de fabrica se obtine cu vopsea si lac poliuretanic+intaritor, trebuie dat un strat de lac pe lemn ca prim-strat, dupa care se matuieste cu smirghel fin de la 600 in sus se vopseste, din cate stiu eu e de preferat matuirea intre straturi ca sa adere mai bine urmatorul strat tot asa cu smirghel fin, dupa lacuire se matuieste iar suprafata pt a scoate defectele si se polisheaza cu pasla+pasta de polish pt vopsele poliuretanice, asta asa in mare explicat, sigur sunt mai multe "secrete" in ale vopsitului, pt asta ai nevoie de ceva bani pt ca nici vopseaua nici sculele nu sunt chiar ieftine...bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Saddam El Duce

Multumesc mult, o sa caut azi vopsea ,lac poliuretanic si intaritor, o sa revin cu pozele daca reusesc sa o vopsesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Brainwasher Vlad

mergi la o vopsitorie auto....vorbesti cu cineva de acolo si ti-o face....pe langa asta...trebuie sa stea si la cuptor o zi sau doua...rezultatul este perfect...asa am facut eu cu bass-ul...a iesit impecabil

Link to comment
Share on other sites

O alternativa, daca nu ai acces la compresor, pistol de vopsit etc, este sa aplici vopseaua si lacul cu trafaletul. Se gasesc trafaleti pentru diverse tipuri de finisaje, inclusiv pentru lac. Rezultatul este mai bun decat cu pensula.

Chitara asta:

http://forums.rgc.ro...uita-niciodata/

am lacuit-o cu trafaletul

Link to comment
Share on other sites

ai grija cu primul strat pe care il dai

daca nu ai luat vopseaua pana la lemn matuieste-o cu apa si smirgel de 600 pana ajungi la un nivel perfect dupa care tre ci la matuire uda cu smirgel de 800-1000

dupa asta se aplica primer auto(sau spritzchit)care se lasa la uscat vreo ora dupa care se matuie si asta cu 800 si apa .asta are rolul de a nivela si astupa toate imperfectiunile zgarieturile etc.procedeul se repeta pana suprafata pregatita arata perfect pt vopsit fara nici cea mai mica imperfectiune.atentie mare ca vopseaua scoate toate imperfectiunile in evidenta chiar daca ele nu se vad foarte bine la suprafata pregatita.

vopseaua iti recomand ceva pe baza de intaritor,sau daca vrei metalizata sa nu uiti sa pui intaritor in lac.

ca sa iasa perfect chitara iti recomannd sa o duci la un service auto unde se si vopseste,iar vopseaua sa fie de calitae(macar sickens)nu te arunca la policolor sau klar pt ca astea au problme mari la uscare(adica ramane moale)

 

daca ai nelamuriri da-mi pm.ceea ce am vazut scris mai sus m-a amuzat teribil,sunt solutii ieftine dar care nu au nici cea mai mica legatura cu vopsitul

 

ps:am uitat sa spun ca vopselele astea profesionale nu suporta pensule sau alte instrumente care intra in contact cu suprafata pt ca le amesteci,adica intri in straturile inferioare si iese un mare ca...t.atentie si la compatibilitate si timpii de uscare.daca nu ii respecti o sa te trezesti cu vopseaua umfalata(incaierata cum imi place mie sa spun:) )

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Saddam El Duce

O alternativa, daca nu ai acces la compresor, pistol de vopsit etc, este sa aplici vopseaua si lacul cu trafaletul. Se gasesc trafaleti pentru diverse tipuri de finisaje, inclusiv pentru lac. Rezultatul este mai bun decat cu pensula.

Chitara asta:

http://forums.rgc.ro...uita-niciodata/

am lacuit-o cu trafaletul

 

 

Foarte buna ideea deoarece nu am acces la pistol de vopsit sau compresor, cred ca o sa incerc cu trafaletii aceea mai mici, dupa ce indepartez ultimu strat de vopsea rosie (emalchid) dat cu pensula care s-a facut valuri ( am pus-o la uscat pe calorifer inclinata) :))). Am cumparat si lac pentru ea, savana cu telfon incolor, insa n-am ajuns sa-l aplic.

 

Daca nu-mi reuseste a 4-a vopsire, o sa ma duc la o vopsitorie cu ea.

 

ai grija cu primul strat pe care il dai

daca nu ai luat vopseaua pana la lemn matuieste-o cu apa si smirgel de 600 pana ajungi la un nivel perfect dupa care tre ci la matuire uda cu smirgel de 800-1000

dupa asta se aplica primer auto(sau spritzchit)care se lasa la uscat vreo ora dupa care se matuie si asta cu 800 si apa .asta are rolul de a nivela si astupa toate imperfectiunile zgarieturile etc.procedeul se repeta pana suprafata pregatita arata perfect pt vopsit fara nici cea mai mica imperfectiune.atentie mare ca vopseaua scoate toate imperfectiunile in evidenta chiar daca ele nu se vad foarte bine la suprafata pregatita.

vopseaua iti recomand ceva pe baza de intaritor,sau daca vrei metalizata sa nu uiti sa pui intaritor in lac.

ca sa iasa perfect chitara iti recomannd sa o duci la un service auto unde se si vopseste,iar vopseaua sa fie de calitae(macar sickens)nu te arunca la policolor sau klar pt ca astea au problme mari la uscare(adica ramane moale)

 

daca ai nelamuriri da-mi pm.ceea ce am vazut scris mai sus m-a amuzat teribil,sunt solutii ieftine dar care nu au nici cea mai mica legatura cu vopsitul

 

ps:am uitat sa spun ca vopselele astea profesionale nu suporta pensule sau alte instrumente care intra in contact cu suprafata pt ca le amesteci,adica intri in straturile inferioare si iese un mare ca...t.atentie si la compatibilitate si timpii de uscare.daca nu ii respecti o sa te trezesti cu vopseaua umfalata(incaierata cum imi place mie sa spun:) )

 

:)))))) uitasem de grund

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

~MAI EXISTA SI SPRAY

 

-CEI CARE FAC GRAFITTY FOLOSESC TOT FELUL DE MARIMI DE DUZE LA TUBURILE DE VOPSEA

UNELE PULVERIZEAZA FOARTE FIN-LUCRU EXTREM DE IMPORTANT!

DUPA CARE LAC CU INTARIRE CAT MAI BUNA.

INTRE STRATURI BAGI CU SMIRGHEL,ALTFEL IASA CA PORCU''...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.