www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

(Intrebare)Doza Sau Microfon Pentru Instrumente Acustice


Guest kyuslauten

Recommended Posts

Guest kyuslauten

Salut intelepciunea colectiva de pe forum,

Intrucat detin mai multe instrumente acustice gen chitara...sunt in cautari de modalitati de a amplifica aceste instrumente.

Pana acuma am incercat cu un microfon no-name dar nu am avut mare succes si este foarte complicat intrucat nu pot sa ma misc si nu-mi place. O alta incercare a fost cu o doza (cred ca se numea COXX sau ceva de genul acesta) care suna mizerabil si intra in microfonie de parca era posedata de ceva legiune de draci...oricum daca o apasam pe placa de rezonanta suna mai tare iar daca o lasam doar lipita, nu prea se auzea bine.

Am nevoie de o doza pe care sa o lipesc pe placa de rezonanta sau sa o montez in interiorul instrumentului si care sa-mi capteze sunetul cat mai curat si fidel posibil fara distorsiuni fasaieli si alte microfonii.

Orice sfat sau recomandare ar fi de mare ajutor.

Multumesc anticipat,

Caius

Edited by kyuslauten
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Cea mai buna solutie contra feedback-ului este cu doza piezo undersaddle. Toti marii producatori de chitari acustice folosesc cu succes acest sistem. Nu vreau sa sune a reclama, dar te poti uita si la anuntul meu, in cazul in care vrei un sistem complet care sa sune foarte bine si cu posibilitati multiple de control.

 

http://forums.rgc.ro/topic/73118-fishman-aero-preamp-pickup/page__fromsearch__1

 

Am avut experiente foarte placute si cu LR Baggs Element si Fishman Matrix Infinity, ton bun si feedback foarte putin.

Link to comment
Share on other sites

Salut intelepciunea colectiva de pe forum,

Intrucat detin mai multe instrumente acustice gen chitara...sunt in cautari de modalitati de a amplifica aceste instrumente.

Pana acuma am incercat cu un microfon no-name dar nu am avut mare succes si este foarte complicat intrucat nu pot sa ma misc si nu-mi place. O alta incercare a fost cu o doza (cred ca se numea COXX sau ceva de genul acesta) care suna mizerabil si intra in microfonie de parca era posedata de ceva legiune de draci...oricum daca o apasam pe placa de rezonanta suna mai tare iar daca o lasam doar lipita, nu prea se auzea bine.

Am nevoie de o doza pe care sa o lipesc pe placa de rezonanta sau sa o montez in interiorul instrumentului si care sa-mi capteze sunetul cat mai curat si fidel posibil fara distorsiuni fasaieli si alte microfonii.

Orice sfat sau recomandare ar fi de mare ajutor.

Multumesc anticipat,

Caius

Pe ce amplif ?

 

Ca sa canti vocal intr-o locatie mica ai nevoie de statie cu putere MARE ...deoarece nu poti da Gain ( sensibilitate /) mare caci incepe sa fluiere microfonul.

 

Deci sa zicem vrei 20W intr-o locatie mica poate ai nevoie de o statie ce duce 200W plus difuzoare mai multe amplasate in asa fel ca sa nu ajunga semnal inapoi in microfon cu peste 6dB .

daca stai in fata unui amplif de mica putere si dai Gain mare ca sa ai puterea de 20W o sa ai sensibilitate foarte mare si intra in oscilatie sistemul .

Intra in oscilatie pana si dozele de chitara electrica dar mai un microfon sau un piezo .

 

Cu piezo diferenta este ca ai semnal MARE din doza deci ai nevoie de Gain mai mic asa ca poti sa ai sa zicem ceio 20 W fara sensibilitatea mare a sistemului .Deci esti sub nivelul de autooscilatie .

 

Instrument cu cutie de rezonanta va intra in oscilatie mai usor si cu doza electromagnetica fata de chitarele "scandura" ceare au frecventa de rezonanta corpului mai sus si mai "proasta "[Q mai prost /mai mic =(calitatea rezonatorului )] mai redusa fata de sistemele Helmholtz ale o cutiei ) ...

 

Din aceasta cauza este inventata chitara electrica cu corp "scandura".( un fel de "antirezonanta")

 

Si in cazul dozelor piezo se vede cum obtureaza baietii "soundhole"-ul ca sa mute rezonanta mai sus ..caci energia mare este in joase la care intra usor in rezonanta o cutie...

 

In afara de acest lucru au baietii circuite complexe adaptoare , Adaptor impedanta cu FET ..EQ ..compresor multiband .preamplif special , exciter , harmoniser , noisegate etc..etc ..

in caz ca este necesar ca sa ai bas se monteaza prin tatonari ( in diferite pozitii) doua trei traductoare piezo ..pe corpul contrabasului in astfel ca sa aiba sound bun dar sa nu intre in oscilatie ...etc etc ..fiecare cu canalul ei de EQ parametric compresor ,inversor de Faza etc etc ...ce vor fi insumate in asa fel ca rezonantele nedorite sa fie reduse.

 

 

 

 

Am vazut la MC Music ..o statie micuta dar facuta exact ptr un microfon si o chitara acustica cu doza piezo ...

 

Un CUB mic aprox 45x45x45 cm , dar suna foarte bine ..au cantat la ea vocal si cu chitara acustica ce avea piezo chiar in incinta magazinului ..suna excelent !!Nu mai stiu ce marca era . am vazut prea multe scule si am uitat .trebuie intrebat la magazin prin telefon sau mail ..Ptr. un club mic un local mic este suficient.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna solutie contra feedback-ului este cu doza piezo undersaddle. Toti marii producatori de chitari acustice folosesc cu succes acest sistem. Nu vreau sa sune a reclama, dar te poti uita si la anuntul meu, in cazul in care vrei un sistem complet care sa sune foarte bine si cu posibilitati multiple de control. http://forums.rgc.ro/topic/73118-fishman-aero-preamp-pickup/page__fromsearch__1 Am avut experiente foarte placute si cu LR Baggs Element si Fishman Matrix Infinity, ton bun si feedback foarte putin.

Pe chitara mea, doza piezo face microfonie mult mai mult decit cea magnetica, asa ca nu as generaliza :) Cred oricum ca sunetul scos din doza piezo e mai aproape de "adevar" decit cel magnetic (cu exceptia poate a celor high-end) si un sistem piezo+preamp Fishman va suna mai bine decit o doza magnetica la aceiasi bani.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Pe chitara mea, doza piezo face microfonie mult mai mult decit cea magnetica, asa ca nu as generaliza -esti o exceptie iesita din "general' :)Cred oricum ca sunetul scos din doza piezo e mai aproape de "adevar" decit cel magnetic (cu exceptia poate a celor high-end - care sunt mai departe de adevar ? ) si un sistem piezo+preamp Fishman va suna mai bine decit o doza magnetica la aceiasi bani. Dozele NU suna nicicum ele doar capteaza sunetul ...unele mai scump altele mai ieftin .

 

 

 

"...sunetul este mai aproape de adevar... decat cel magnetic "..probabil din cauza ca nu auzim magnetul

 

"...Cred oricum ca sunetul scos din doza piezo.. si un sistem piezo+preamp Fishman va suna mai bine decit o doza magnetica la aceiasi bani " -normal sunetul +sistemul e mai scump..poate sistem fara sunet e mai ieftin.

 

sau :

 

Pana "si un sistem piezo+preamp Fishman va suna mai bine decit o doza magnetica la aceiasi bani " -atunci cautam neaparat la alti bani

 

Text interesant poti sa-l intelegi cum vrei tu .....eu cred ca doza de adevar nu se cauta in acest fel empirico religios...

 

LOL ..

 

Incearca sa delimitezi clar ideile .ca sa intelega incepatorii ,noi astia mai batrani intelegem unde bati dar un newby se uita ca si motanul in calendar.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest kyuslauten

Pe ce amplif ?

 

Ca sa canti vocal intr-o locatie mica ai nevoie de statie cu putere MARE ...deoarece nu poti da Gain ( sensibilitate /) mare caci incepe sa fluiere microfonul.

 

Deci sa zicem vrei 20W intr-o locatie mica poate ai nevoie de o statie ce duce 200W plus difuzoare mai multe amplasate in asa fel ca sa nu ajunga semnal inapoi in microfon cu peste 6dB .

daca stai in fata unui amplif de mica putere si dai Gain mare ca sa ai puterea de 20W o sa ai sensibilitate foarte mare si intra in oscilatie sistemul .

Intra in oscilatie pana si dozele de chitara electrica dar mai un microfon sau un piezo .

 

Cu piezo diferenta este ca ai semnal MARE din doza deci ai nevoie de Gain mai mic asa ca poti sa ai sa zicem ceio 20 W fara sensibilitatea mare a sistemului .Deci esti sub nivelul de autooscilatie .

 

Instrument cu cutie de rezonanta va intra in oscilatie mai usor si cu doza electromagnetica fata de chitarele "scandura" ceare au frecventa de rezonanta corpului mai sus si mai "proasta "[Q mai prost /mai mic =(calitatea rezonatorului )] mai redusa fata de sistemele Helmholtz ale o cutiei ) ...

 

Din aceasta cauza este inventata chitara electrica cu corp "scandura".( un fel de "antirezonanta")

 

Si in cazul dozelor piezo se vede cum obtureaza baietii "soundhole"-ul ca sa mute rezonanta mai sus ..caci energia mare este in joase la care intra usor in rezonanta o cutie...

 

In afara de acest lucru au baietii circuite complexe adaptoare , Adaptor impedanta cu FET ..EQ ..compresor multiband .preamplif special , exciter , harmoniser , noisegate etc..etc ..

in caz ca este necesar ca sa ai bas se monteaza prin tatonari ( in diferite pozitii) doua trei traductoare piezo ..pe corpul contrabasului in astfel ca sa aiba sound bun dar sa nu intre in oscilatie ...etc etc ..fiecare cu canalul ei de EQ parametric compresor ,inversor de Faza etc etc ...ce vor fi insumate in asa fel ca rezonantele nedorite sa fie reduse.

 

 

 

 

Am vazut la MC Music ..o statie micuta dar facuta exact ptr un microfon si o chitara acustica cu doza piezo ...

 

Un CUB mic aprox 45x45x45 cm , dar suna foarte bine ..au cantat la ea vocal si cu chitara acustica ce avea piezo chiar in incinta magazinului ..suna excelent !!Nu mai stiu ce marca era . am vazut prea multe scule si am uitat .trebuie intrebat la magazin prin telefon sau mail ..Ptr. un club mic un local mic este suficient.

Folosesc un Roland AC60 in combinatie cu un microfon SHURE BETA 98AC (conceput initial pentru percutii dar care face fata excelent la instrumente acustice cu coarde. Doza piezo are acum un alt corp de lemn facut de mine si a fost aplicata pe unul din instrumentele mele cu arcus cu foarte mare succes pin acelasi Roland chiar si la volum maxim nu intra in microfonie(deci era o chestie de carcasa dozei). Multumesc pentru raspunsuri, astept cu placere orice sugestii intrucat imi place sa experimentez cu asta si sa invat pe cat posibil si din experientele altora care folosesc tot felul de instrumente acustice si vor sa le amplifice sau inregistreze.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.