www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala De Volum - Loc Si Impendanta


Recommended Posts

Chitara mea electrica are dozele active si am inteles ca asta schimba un pic treaba cu impendanta pedalei de volum (cand este pusa imediat dupa chitara, cred). Eu am urmatorul circuit:

LP -> (rack) wireless -> tuner -> EQ -> (pedale) pedala volum? -> wah -> amp.

Ampul n-are fx loop si ca wireless-ul sa nu fie degeaba, as vrea sa folosesc pedalele dupa rack. E ok unde as vrea sa pun pedala? De ce impendanta ar fi nevoie? S-ar schimba ceva daca as trece pe doze pasive? Pe net am gasit tot felul de pareri contradictorii si m-ar ajuta foarte mult opiniile voastre. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Dacă o pui direct după chitară, impedanța pedalei de volum va fi în paralel cu cea a potențiometrului de volum. Exemple:

pot 500 K și pedală 500 K => 250 K total

pot 1 M și pedală 1 M => 500 K total

pot 500 K și pedală 1 M => 333 K total

pot 500 K și pedală 10 K => 9,8 K total

Iar dacă pedala e pasivă, în ecuație intră și impedanța de intrare a unității de după. Pentru doze active e în mare irelevant. Pentru cele pasive e ca și cum ai avea un potențiometru de volum de 250, 500, 333 respectiv 9,8 K în cazurile de mai sus. Dacă nu știi care e efectul sonor, sunt thread-uri în care s-a discutat, și poți găsi și aici o descriere: (v. Fig. 14) .

Link to comment
Share on other sites

Dar in cazul in care pedala vine imediat dupa chitara, cum afecteaza tipul dozelor asta? Pasive - impendanta mare, active - impendanta mica?

 

Afecteaza banda de trecere .Nu observi mare lucru dar ptr unele sounduri simti scadere in basii si in inalte in functie si de pozitia cursorului potmetrului .

 

O pedala de volum cu rezistenta de 10KOhm se foloseste numai pe o iesire Line-out de impedanta "mica".

 

Daca se foloseste imediat dupa chitara pedala de volum cu 10 K , va aduce o mica scadere a volumului "maxim" si usoare pierderi de joase si inalte.

Daca nu ai nevoie de acele joase si inalte nu te deranjeaza ...dar daca ai nevoie sa zicem ca poate te incurca ..

 

Pedala "vine" dupa cablu si la randul ei este inainte de un cablu .

Intre chitara si cablu trebuie sa pui un buffer ...un adaptor de impedanta de preferinta cu un FET si ai rezolvat problmele.

 

Z doza ,Z potmetru,Z cablu ,Z in preamp acestea toate impreuna raspund de probleme..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.