www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema cu un vanzator


Guest Frusciante19
 Share

Recommended Posts

Guest Frusciante19

Am comandat un combo Hughes & Kettner 60 R de la C&C AUDIO ARAD, la momentul respectivi singurii distribuitori autorizati din Romania. Asta a fost pe 18 iunie. In 20 iunie, am platit prin banca avans 500 RON pentru combo.

 

A durat asa: 3 saptamani importul, 2 saptamani a fost patronul in concediu. Acum o saptamana, am fost anuntat ca au primit combo-ul, numai ca patronul respectiv, care se ocupa cu expeditiile, nu vine decat luni din concediu(lunea trecuta).

Luni am sunat, nu am reusit sa vorbesc cu patronul, era ocupat cu o sonorizare la stadion, din cate mi-a spus secretara. Marti nu a raspuns nimeni la firma. Miercuri pe la 16:00 am reusit sa vorbesc cu patronul dupa ce in jurul amiezii, mi-a raspuns asa "Reveniti in 10 min." Dupa exact 15 minute, a ridicat telefonul din furca si l-a pus inapoi. Dupa inca 30 minute, a facut la fel. Asa...Ulterior, cand am dat de el, l-am rugat sa imi puna coletul la Fan Curier miercuri, ca sa ajunga azi, joi. Azi, surpriza!, nu a ajuns. Am sunat la 12:00, telefonul mobil al patronului a sunat in gol. Am sunat la firma...A raspuns secretara, patronul nu era acolo, sa revin. Am sunat in cursul dupa-amiezii din jumatate in jumatate de ora la secretariat si la patron. La secretariat a fost ocupat in continuu de la 13:00-16:00, iar patronul a avut telefonul inchis.

 

Dupa ora 16:00, am reusit sa vorbesc cu secretara care a spus ca maine ii va reaminti patronului sa expedieze combo-ul. Din dialogul ciudat am tras concluzia ca gagica vorbea cu cineva in timp ce vorbea cu mine.

 

Acuma, am luat teapa sau nu?

Daca da, ce pot sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Din cat am inteles eu, inca nu ai luat teapa. Parca Jambi isi comandase acelasi combo to de la C&C Audio si a venit in timp util. Nu stiu, e posibil sa fi existat ceva probleme sau pur si simplu sa ii doara-n pix de comanda ta. Mai asteapta o saptamana, poate le vine mintea la cap. Dupa aceea, cu chitanta de la banca in mana, faci ce-a zis nea Rigoletto. :):)

Link to comment
Share on other sites

Pai or fi pierdut distributia hk,si acuma-i doare in cur de produsele lor.HK nu prea mai merge nici afara,pur si simplu le-a trecut timpul.Nu cred ca e tzeapa,da oricum,urat din partea lor,asa nu te poti purta cu un client.

Link to comment
Share on other sites

acum un an de zile m-am hotarat sa -mi cumpar o scula H&K si am apelat si eu la astia din arad, avand pretul cu vreo 20E mai mic. am luat legatura cu ei telefonic si mi-a fost recomandat un cocofic, de la ei, de care a trebuit sa trag eu, in cateva randuri cu telefoanele, ca sa ma lamureasca cum facem cu banii. imi spunea sa-i transfer intr-un cont, fara sa-mi trimita factura pro forma sau sa-mi spuna cursul de schimb la care acceptau sa faca tranzactia, spunand ca nu conteaza! cum sa nu conteze daca ei trebuiau sa faca plata, ulterior, catre firma H&K in Euro? final: am vorbit cu un prieten din austria, am platit 20E in plus si mi-a adus scula intr-o saptamana, cumparata din magazin. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

Din pacate, firma asta era singura care aduce(a) "bun si ieftin". Am zis ca ii mai las pana luni sa-si adune fortele si sa cheme curierul...Sa vedem..

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat ai dovada platii nu ai cum sa iei tzeapa. Imi pare rau de situatia creata, sincer iti spun. Io am avut "norocul" sa-mi fie livrat in timp util dar problema e ca nici acum nu am primit garantia de la ei asa ca daca mi se f*** scula ...... ce fac?

Astept vesti bune de la tine Bogdane.

Link to comment
Share on other sites

Guest Frusciante19

Asa ziceam si eu, Jambi...Cred ca o sa se rezolve problema, dar ei intampina ceva dificultati pe care nu sunt destul de cinstiti sa imi impartaseasca si mie...

Link to comment
Share on other sites

Nu le am io cu geografia dar daca tu stai in Cluj, nu cred ca e o bataie de cap asa de mare sa te duci pana la Arad sa iti iei amp-ul. In loc sa dai banii pe telefon aiurea, te urcai in primul personal si probabil ca in cateva ore aveai scula. Iar alta data, nu mai apelezi la firme de genul asta si gata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.