www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A aparut o problema...


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Salut!

Astazi a aparut o problema la chitara mea! Cand dau de cea de a doua coarda (prima fiind cea mai subtire) aprare un sunet ciudat. Ca si cum ar vibra ceva de pe chitara. Acest sunet apare numai cand este cantata acea coarda. Pare sa vibreze partea inferioara, chiar unde sunt prinse corzile de corpul chitarei.

Nu stit ce ar putea fi?! Sa ma duc cu chitara la garantie? :(

 

Acum...chiar in timp ce scriu am dai dat un pic la chitara si apare acelasi sunet si pe cea de a patra coarda........ajutor!

Link to comment
Share on other sites

ma, eu nu sunt expert, dar am patit si eu ceva asemanator. problema era ca zbarnaiau mai toate corzile la un moment dat, iar peste 5 minute nu se mai auzea. nu stiu de la ce era pb, dar cand am schimbat corzile am observat ca nu se mai intampla acel lucru, in concluzie erau corziel proaste. acum nu stiu vezi si u, daca inainte nu ti-a facut asa poate sa fie o pb destul de serioasa. vezi ce zic si ceilalti.

Link to comment
Share on other sites

Nu a facut asa inainte....si problema este destul de urgenta. Vreau sa plec acasa cat de curand si garantia este aici in Timisoara.

Astept sfaturi.

Later edit: Daca tin palma chiar in spatele suportului de care se prind corzile nu mai face urat chitara. Or fi corzile?! Acum face urat si a 5-a coarda. :(

Link to comment
Share on other sites

so ce ai facut? ai putea s-a schimbi corzile daca ai de unde s-a imprumuti sau chiar daca ai bani s-a cumperi unele noi. incearca si asta si daca nu du-te cu ea la garantie.

scuze e un fel de offtopic, dar stiu ca esti incepator so iti recomand sa inveti cateva acorduri de baza cum ar fi G(sol major), C(do major), Em(Mi minor) E(mi major), A(la major) Am (la minor) si F(fa major) si ultimul dar nu cel din urma D(re major) si Dm(re minor) sper sa te descurci cu pagina pe care ti-o trimit da?.

uite iti atasez o pagina cu aceste acorduri, dar si multe altele

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nimic. Sper sa ma ajute un baiat din camin...daca nu cred ca ma duc maine cu ea la garantie. Sincer nu as mai strica bani pe corzi...desi cat sunt...pana in 100.000 (cred ca sunt Belson) la pretul asta. Si daca tot baraie....ce fac? Pun la loc pe alea vechi? Cel mai nasol ar fi sa nu am chitara in vacanta!!!

Mersi de acroduri! Sper sa ma ajute. Oricum, acum mi-e sila sa pun mana pe chitara...cand aud cum baraie imi vine sa ma iau cu mainile de cap!!!

Link to comment
Share on other sites

:cool: Am fost cu chitara la garantie. Si surpriza...mi-au schimbat-o fara sa clipeasca! :) Nici macar nu s-au uitata la ea sa vada daca este intreaga sau nu SI nici macar nu s-a uitat pe garantie...acum mai trebuie doar sa o acordez (ceea ce cred ca va fi destul de dificil pentru mine) si sa invat sa cant!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest cealicu_ca

LOL... bravo... ca sa vezi...

 

P.S. alta surpriza gen "se poate si in .ro" - un restaurant pe langa MG (Bucuresti), ora 14:00 (la 18:05 aveam avion)... sa mananc (mancam) de pranz... am comandat si vine chelnarita la un moment dat si ne serveste cu o salatica de vinete... din partea casei... surprize surprize! :-D

 

a fost... hmmm, vroiam sa zic furmos... dar nu, a fost (numai atat) acasa! :-(

 

un an bun, apropo...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Si exista vreo diferenta in ceea ce priveste producerea sunetului (adica asimetrica sa sune mai sus iar simetrica bla bla bla stiti voi)?

Link to comment
Share on other sites

AJUTOOOOOR!!! Nu-mi mai merge Guitar Pro-ul :):):) . Imi aparea ca nu putea sa mearga nu stiu ce DLL asa ca l-am dezinstalat si pe urma iar l-am instalat dar tot nu mergea. Ce ma fac?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Merci dar si eu am Guitar Pro (oricum iti mutumesc din nou pentru faptul ca iti pasa). DLL-ul este acesta:MXMIDI32.DLL. Apropo cum ti-ai dat seama? (nimeni nu s-a prins pana acuma, MY TRUE IDENTITY HAS BEEN DISCOVERED!). Am fost fortat sa-mi schimb nick-urile deoarece calculatorul mi-a fost invadat de virusi o perioada si trebuia sa-l formatez; de fiecare data cand il formatam trebuia sa schimb nick-ul, homepage-ul etc. ca altfel nu puteam sa ma "registerez" la voi (nu stiu de ce dar dupa fiecare formatare deveneam guest asa ca Life sucks).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.