www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Octopus -- DEMO


Guest Izzy Waan
 Share

Recommended Posts

Guest Izzy Waan

.......asta e una dintre piesele noastre demo si este inregistrata in formula :

Izzy -- lead guitar,synth

Matici -- programare sequencer,poliseth

Eti -- guitar

Ringo -- bass

imprimarea s-a facut la mine acasa pe acelasi "dinozaur" CPU 266 MHz cu Creative 128 PCI 16\44,100 si sound in doua boxe de plastic de la o combina luata din targ..........

 

vis.jpg

 

Puteti gasi videoclipul acestei piese aici:

 

isolated-feelings.jpg

 

Octopus - Isolated Feelings

Link to comment
Share on other sites

ex-ce-le-nt! :)

ce treaba are cu chitarile distorsionate? pentru ceea ce vrea sa fie piesa e ireprosabila!

cum naiba reusesti sa faci pe dinozaurul ala de computer asa ceva.. cum poate procesa sampleuri de clapa, tobe, etc... cum poate sa sune asa curat mix-ul? masterizezi cumva? cum reusesti? prea suna bine... a.. si chitara ta e prin preamp-ul ala cu lampa, nu? :)

keep on doing the right things, man! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

nu cred ca e o chestie prea "inginereasca" sa le faci sa sune asa....se poate MULT mai bine chiar si pe calculatorul meu.......secretul meu e ca la chitara ritm am taiat joasele cu un filtru de ordinul 2 (Butterworth)

ca sa se distinga basul si tot chitara ritm nu are "centru" adica e panoramata "lateral extrem" iar unde ramane gol,adica in centru,am pus solo-ul si basul care se diferentiaza intre ele prin curba de EQ......

Chitara solo e un HARLEY BENTON prin X-VAMP si apoi ECC83 preamp(homemade,am pus schema pe forum.....)asta ca sa mai zica cineva ca alea nu-s chitari........

"Dinozaurul" ala ruleaza Fruity Loops 2.7 garantat si in el poti baga ce samples vrei in format wave.

Tobele le-am facut in Fruity Loops.........iar restul e legenda........thanks,sper si baietii de la casa de discuri sa zica la fel...........

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
Guest Izzy Waan

cu parere de rau anunt ca trupa OCTOPUS nu mai exista ......but the show must go on .....sper ca restul trupelor de debutanti sa nu pateasca la fel , chiar daca rock-ul nu se vinde ca maneaua ......

Rest in peace, OCTOPUS ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
V-ati certat de la bani?

nu man, ne-am oprit pentru ca repetam degeaba , nu ne baga nimeni in seama la nici o casa de discuri , la cantari live .....si pe deasupra a mai plecat si bateristul in Suedia.....acuma , eu nu zic ca eram din cale afara de buni ca trupa, dar la ce vad pe media romaneasca in materie de trupe rock .....sa ma ierte Dumnezeu.... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.