www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzoare de 10"


estebe
 Share

Recommended Posts

Mi-am cules din vama acum 2 zile noul amp (Laney VC 15) care suna senzational pt ce cint eu. O singura problema are si eu cred ca vine de la diful Custom Designed Jensen de 10" care suna mult prea subtire. Asadar cine ma poate ajuta cu o recomandare pt un dif de 10? Singurul pe care l-am gasit este Celestionul Vintage, in rest mister total. Sau mai bine sa-mi iau un extension cab cu un dif de 12" sau unul cu doua difuri de 10"? Va multumesc pt sugestii si opinii...

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cules din vama acum 2 zile noul amp (Laney VC 15) care suna senzational pt ce cint eu. O singura problema are si eu cred ca vine de la diful Custom Designed Jensen de 10" care suna mult prea subtire. Asadar cine ma poate ajuta cu o recomandare pt un dif de 10? Singurul pe care l-am gasit este Celestionul Vintage, in rest mister total. Sau mai bine sa-mi iau un extension cab cu un dif de 12" sau unul cu doua difuri de 10"? Va multumesc pt sugestii si opinii...

jensen-ul de 10" este unul dintre cele mai grozave la aceasta dimensiune. un cab inchis cu un celestion de 12" mi se pare mai indicat.

Link to comment
Share on other sites

jensen-ul de 10" este unul dintre cele mai grozave la aceasta dimensiune. un cab inchis cu un celestion de 12" mi se pare mai indicat.

Sunt super dar trebuiesc ...muuulte...ca sa ai headroom si sa nu le inneci cu un bombdive .

Eu am un AA 4 x 10" ,pe langa 4x12" asa mai merge ,pe statii separate reglaje adecvate.

Eu am blocat cateva difuzoare la viata mea , in statii compact .Marshall , Mesaboogy si Dinacord stc nici nu mai stiu cate , asa ca nu mai am curaj sa cant pe scule de astea intotdeauna simt cum se rupe difuzorul.

( nu ale mele , pana acum nu am cantat pe cotete de gaini ,numai invitat de prieteni pe sculele lor , dar ami fac un compact cu un dif de 15" , poate sa nu car atatea lazi dupa mine)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am cules din vama acum 2 zile noul amp (Laney VC 15) care suna senzational pt ce cint eu. O singura problema are si eu cred ca vine de la diful Custom Designed Jensen de 10" care suna mult prea subtire. Asadar cine ma poate ajuta cu o recomandare pt un dif de 10? Singurul pe care l-am gasit este Celestionul Vintage, in rest mister total. Sau mai bine sa-mi iau un extension cab cu un dif de 12" sau unul cu doua difuri de 10"? Va multumesc pt sugestii si opinii...

Pai de ce nu ti-ai luat un amp mai ca lumea? Se pare ca nu suna senzational daca vrei sa-i schimbi difu!

Link to comment
Share on other sites

Un peavey? :)

E un punct de vedere, sa dau 100 euro pe un amp de 15W, apoi 60-70 pe un alt dif, nu cred ca e o idee senzationala. Poate ma insel!

Link to comment
Share on other sites

Eu as incerca cu un Greenback,intr-un cabinet inchis,nu e mare lucru de facut un asemenea cabinet,Weber are caracterul asemanator cu al Jensenului,si care nu se prea pupa(dupa cum ai constatat si tu)cu un amp de conceptie englezeasca,deci io zic Celestion all the way,mai ales daca nu iti place tonul intepat al Jensenului.

@Jack,vezi ca ala nu e amp de 100 de euro,ci e un full tube de 15w,costa in jur de 400-450.it makes sense sa-i puna un extension cabinet

Poate n-am fost suficient de clar,am vrut sa spun un Celestion de 12"

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

eu m-am referit la un mai modest extension cab inchis cu un dif celestion de 12" (cred ca vintage-ul este f. bun) de vreo 25-30w. este, totusi, vorba de un laney de doar 15w. :)

 

Nu am fost atent la statie , am expus numai ca si exemplu .

 

 

 

si ma gandeam la asa ceva ,scula de 700W , cele doua difuri sunt ptr cazuri exceptionale si puterea este limitata ca s nu se arda .pe scena pui pana la 800 W boxa exterioara ) la 2 Ohmi)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.