www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Edge Iii Bridge Sau Edge Pro Ii ?


David777
 Share

Recommended Posts

Dupa multe multe zile de cautat chitari cred ca o sa imi iau un Jem 555 dar inca nu sunt sigur 100%, deci da, sa cumpar. Jem 555 WH are Edge III la fel are si ibanezul meu grg250dx (care a suferit multe modificari de-a lungul timpului) cu care ma inteleg foarte bine, Jem 555 BK are Edge pro II si imi pare cam "teapan" in poze. Care tremolo ar fi mai bun?

Edited by David777
Link to comment
Share on other sites

Nu o iau pt ca e signature Steve Vai pt ca are doze DiMarzio evolution si e o chitara foarte buna dar daca tot ai pomenit de el ce chitara este aia din a doua poza? Si totusi poti raspunde la intrebarea care am pus-o? mi-ar fi de ajutor. Ahhh si covoarea de-alea am si eu acasa :))

Edited by David777
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi, sa iei un floyd la care se pot schimba cutitele.

 

Da, dar deja ma costa prea mult oricum eu chitara asta nu o sa o iau prea curand, va dati seama si de ce :) , am studiat multe chitare si asta ar fi ideala si inca odata nu o iau pt ca e SV Signature. Am vazut Floyd-uri la magazinul de muzica foarte scumpe pe la 1500 lei :o

Edited by David777
Link to comment
Share on other sites

De ce? Mie mi se pare cam teapan, eu am Edge III pe chitara care o am acum si daca lucrezi la el putin e un tremolo extraordinar. Cu ce e mai bun Edge Pro II de pe BK ?

 

Ca asta ar fi ideea sa fie teapan.

Si mie imi place si Edge III mai ales ca poti pune corszile fara sa tai ball-end, dar edge Pro cred ca este din material mai bun, Made in Japan (daca nu ma-nsel) si proiectat mai cu raspundere.

Vezi aici o comparatie:

http://www.jemsite.com/forums/f21/edge-3-to-edge-pro-2-swapping-94835.html

 

Bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest adrian18

prietene, edge III nu e chiar asa stralucit. nu stiu cat de bine te impaci tu cu el, dar dupa cateva dive-uri s-a cam dus acordajul. daca vrei o chitara cu un floyd bun, incearca ZPS (zero point sistem) de la ibanez. eu il am pe s420 si nu se dezacordeaza nici in draci. partea nasoala e ca nu prea exceleaza la capitolul flutter, dar eu am strans putin din din surubul de reglare a puntii si obtin un flutter decent:D

Link to comment
Share on other sites

prietene, edge III nu e chiar asa stralucit. nu stiu cat de bine te impaci tu cu el, dar dupa cateva dive-uri s-a cam dus acordajul. daca vrei o chitara cu un floyd bun, incearca ZPS (zero point sistem) de la ibanez. eu il am pe s420 si nu se dezacordeaza nici in draci. partea nasoala e ca nu prea exceleaza la capitolul flutter, dar eu am strans putin din din surubul de reglare a puntii si obtin un flutter decent:D

 

 

ZPS este sistemul acela din interiorul cavitatii care face ca tremolo-ul sa se intoarca in acelasi punct de fiecare data (teoretic chitara nu ar trebui sa mai aiba probleme de acordaj); bridge-ul de care pomenesti tu se numeste de fapt ZR (zero resistance) - sistem care functioneaza cu rulmenti, diferit fata de cele tip Floyd-Rose (Edge / Edge Pro).

 

Exista si Edge Zero care e un sistem inspirat dupa Floyd-Rose (cu "cutite") dar care are si ZPS. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.