www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Riccardo And A Blues Improvisation


Riccardo
 Share

Recommended Posts

...de cat timp canti la chitara?... Asta e mai mult in stilu lu Van Hallen sau cum il cheama pe tipu ala care e tatic la tap... si nu numai. Am ascultat si eu ceva din erruption... Parerea mea e ca e destul de fin ceea ce ai facut tu insa pare liniar si oarecum rece... adica eu cand ascult un henrix un rev muddy ceva, pe langa ca se stramba din fata ca toti dracii reusesc sa transmita stari emotionale si etc etc (in fine stilu meu e mai degraba catre texas blues) ... E bine facuta da lipseste sufletu... Na asta-i parerea mea... don't kill me, nici eu nu-s mai breaz. Keep playin them blues tho...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hey guys. Nu am mai dat pe aici asa mult recent. Am zis sa va las si voua ultimul jam al meu. Astept ceva feedback de orice fel si sper sa va placa:)

 

Cam film de groaza ...dar nu te lasa probabil asa suna la toti la inceput .

Nu poti canta blues pana nu ai 50 de ani ...zic americanii .

Deci mai ai timp pana la "bacul" de blues .

 

PS. dar nici rock nu prea merge asa .

 

Nu te lasa .

 

Munca depusa este de apreciat mai exersezi si mai slefuiesti bend-urile ,mai rotunjesti frazele si o sa fie bine.

 

Deci exerseaza siinregistreaza .incearca sa constientizezi ce nu suna bine .Important este ca tu sa simti unde nu-i bine si sa corectezi astfel zi cu zi vei canta mai aproape de cum trebuie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor de feedback. Am 3 ani de cand cant, dar nu pot zice ca m-am tinut de treaba asa serios. Cat despre blues... Da, probabil ca guitar rig + un ibanez ieftin nu prea merg penteu blues, dar cred ca cel mai aproape suna de blues decat de alte stiluri oricum.

 

Mersi inca odata tuturor si o sa continui sa inregistrez cu siguranta :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi tuturor de feedback. Am 3 ani de cand cant, dar nu pot zice ca m-am tinut de treaba asa serios. Cat despre blues... Da, probabil ca guitar rig + un ibanez ieftin nu prea merg penteu blues, dar cred ca cel mai aproape suna de blues decat de alte stiluri oricum.

 

Mersi inca odata tuturor si o sa continui sa inregistrez cu siguranta :)

 

Nu conteaza cu ce canti ..blues-ul este blues indiferent daca e guitar rig + chiatara acustica proasta sau super buna ..nu are a face .

 

Cea ce canti nu este corect ...benduri false, timing gresit , fraze impiedecate ....

 

Dar !!! efortul este de remarcat ..trebuie sa canti si sa exersezi cat mai mult ca sa ajungi sa observi aceste greseli .Abea dupa ce rezolvi cu partea tehnica ,ritmica si muzicala ( timing si pitch) vei putea sa incepi sa vezi cam ce ar fi cu blues-ul.

Nu poti avea feeling cand ai probleme de toate felurile.

 

Deci nu conteaza nici chitara nici efectele nici statie ,,,nu au nici o treaba cu timing-ul tau si cu bendurile "ciudate" sau fraze care schioapata.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.