www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Smooth Jazz Guitar (Melodic Improvisation)


chris_27
 Share

Recommended Posts

Super, şi mie mi-a plăcut! Felicitări!

 

Am o întrebare care mă frămîntă legat de improvizat peste negative: care e abordarea ta?, adică mie îmi vin în minte doar 2 variante:

1. Asculţi mult negativul înainte şi îţi faci deja o idee în minte (sau chiar o încerci pe chitară) şi abia la urmă, cînd pui toate aceste idei la un loc (după ce le-ai testat şi ai auzit că sună bine) înregistrezi sau

2. Efectiv îţi iese totul din prima, inspiraţie de moment.

 

Mi-e clar că trebuie să ai o ureche foarte bună şi un "vocabular" de lick-uri vast, precum şi cunoştinţe teoretice, să ştii ce şi cum poţi îmbina înainte să iasă orice idei, dar eram curios cum reuşiţi să produceţi ceva aşa mişto :)

 

Mulţumesc!

Link to comment
Share on other sites

Super, şi mie mi-a plăcut! Felicitări!

 

Am o întrebare care mă frămîntă legat de improvizat peste negative: care e abordarea ta?, adică mie îmi vin în minte doar 2 variante:

1. Asculţi mult negativul înainte şi îţi faci deja o idee în minte (sau chiar o încerci pe chitară) şi abia la urmă, cînd pui toate aceste idei la un loc (după ce le-ai testat şi ai auzit că sună bine) înregistrezi sau

2. Efectiv îţi iese totul din prima, inspiraţie de moment.

 

Mi-e clar că trebuie să ai o ureche foarte bună şi un "vocabular" de lick-uri vast, precum şi cunoştinţe teoretice, să ştii ce şi cum poţi îmbina înainte să iasă orice idei, dar eram curios cum reuşiţi să produceţi ceva aşa mişto :)

 

Mulţumesc!

Salutare!!!

Eu am inregistrat cateva variante fiecare mai diferita decat cealalta .Tema a venit spontan .In general am improvizat.Daca mi-as pune putin in ordine ideile, probabil ca as canta ceva mai corect tehnic dar as pierde din feeling pentru ca m-as gandi la ce sa cant.asa risc sa am mici scapari (sau chiar mai mari) :)) ...dar pastrez feelingul.Asa functioneaza la mine...(poate ca este un defect sau o calitate)Nu am cunostinte adanci de teorie...

Ma ajuta foarte mult ca am ascultat si am cantat muzica de toate felurile .Au fost ani in care am cantat cu trupa aproape zilnic si asta la o varsta frageda.Asta se intampla si de nevoie...dar au fost ore zile ani....petrecute cu mintea la muzica.Conteaza sa canti cu instrumentisti buni de la care sa ai ce invata.

 

Nu trebe sa te framante nimic....canta cat poti de mult ,cu suflet si lucrurile vin asa cum vrei tu.

Multumesc de comment!

:respect:

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.