www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intonatie + Blocare Tremolo


mike_KidLazy
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Stiu ca s-a mai deschis subiectul de mai multe ori, m-am tot documentat pana acum in privinta asta, dar am ramas totusi cu niste nelamuriri, si de aceea va cer ajutorul.

 

Ideea e ca vreau sa-mi blochez complet tremolo-ul de la chitara (Squier Bullet Strat), bridge-ul fiind pe 6 suruburi. Stiu ca se poate pune o bucata de lemn sau o guma de sters, am vazut pe cineva folosind chiar si fise, in fine. Ma intereseaza sa stiu daca si cam cat trebuie sa slabesc sau sa strang vreun surub din bridge si/sau din interiorul chitarei, acolo unde sunt arcurile.

 

Si inca o mica intrebare: faptul ca bridge-ul meu este mobil in momentul de fata afecteaza ajustarea intonatiei din bridge? Sau doar asa mi se pare mie ca imediat ce intonez o coarda, dupa ce o intonez pe urmatoarea si revin la cea anterioara, ea deja nu mai este intonata cum trebuie...

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Incearca asta:

 

Dezacordeaza chitara cat de cat, (cat sa traga arcurile brige-ul pana jos) apoi, apasand maneta de tremolo, baga o bucata de lemn groasa cam de 2 cm (cred, nu stiu cum e exact la chitara ta) astfel incat bridge-ul sa stea paralel cu corpul. Odata ce ai reusit asta, masoara exact partea din spate intre blocul tremolo si corpul chitarii si confectioneaza-ti o bucata de lemn (de esenta tare de preferat), astfel incat sa incapa in spatiul ramas.

 

Acordeaza si voila, tremolo-ul e blocat.

 

In ceea ce priveste intonatia, luam de exemplu, coarda D (re). O acordezi in D si apesi pe tasta 12 sa scoti re la octava. In cazul in care nota da spre Re diez, cu o surubelnita strangi surubul din spatele saddle-ului astfel incat sa lungesti distanta intre tasta 12 si bridge. Nu invarti prea mult, ca practic aplici tensiune corzii acum.

Dupa un sfert/jumatate de tura de surubelnita, reacordeaza in D. Verifica 12, and so on and so forth...

 

Cand vorbeai de ajustarea intonatiei cred ca te refereai la acordaj, si la o setare incorecta a tensiunii din spatele arcurilor de la tremolo. Cand tensionezi o coarda, le slabesti pe celelalte 5.

 

E un proces minutios, dar cu rabdarea treci marea.

 

Spor!

Link to comment
Share on other sites

@stratman: ah.. da...

 

Scuzele mele, acum am vazut ca e vorba de tremolo in 6 puncte. Faceam confuzie cu tremolo in 2 puncte (pivotant dinala care poate fi setat ca floating...)

iertare :)

 

In caz de apare fretbuzz, verifica curbura neck-ului si ridica (de e necesar) fiecare saddle in parte.

Link to comment
Share on other sites

@comanel: prin reglarea intonatiei ma refeream la acordatul unei corzi + reglarea saddle-ului exact cum ai descris tu :).

 

Pai si daca e in 6 puncte nu se poate cu bucata de lemn? M-am uitat si la faza cu arcurile, pe care a propus-o StratMan, dar nu m-as fi aruncat din prima chiar la asta, preferam faza cu lemnul... plus ca vad ca am numai 3 arcuri, si citisem pe undeva ca ar trebui 5 ca sa strang suruburile alea...

 

In fine, totusi nu se poate cu lemnul? :D

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Deci, nu merge cu lemnul si la 6 puncte?

 

Apropo, n-am inteles o chestie: bucata de lemn care trebuie bagata pentru a face bridge-ul paralel cu corpul trebuie sa fie groasa de 2 cm? Nu e cam mult, nu ar trebui 2 mm - sau ma rog, cat imi trebuie mie sa fac bridge-ul paralel cu corpul chitarii? Sau fac eu confuzie?... scuzati de nestiinta...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

cand ajung acas' fac niste poze sa-ti arat cum ar trebui sa mearga treaba...

daca ai chef de o plimbare (si esti din bucuresti), ia 2 cutii de bere si da o fuga pan la mine sa o rezolvam inginereste :)

 

 

Later edit:

 

Am gasit o poza... vezi mai jos cum ar trebui rezolvata situatia. (2cm am zis asa, ochiometric, bazandu-ma pe un strat pe care il am acasa cu tremolo-ul blocat).

post-651-0-90725500-1328537961_thumb.jpg

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Deci, nu merge cu lemnul si la 6 puncte?

 

Apropo, n-am inteles o chestie: bucata de lemn care trebuie bagata pentru a face bridge-ul paralel cu corpul trebuie sa fie groasa de 2 cm? Nu e cam mult, nu ar trebui 2 mm - sau ma rog, cat imi trebuie mie sa fac bridge-ul paralel cu corpul chitarii? Sau fac eu confuzie?... scuzati de nestiinta...

 

Nu poate sa-ti spuna mai nimeni exact cat trebuie sa aiba bucata de lemn, trebuie sa o masori. Ca or fi 2, ca or fi 3 cm, e irelevant. Ideea care e. Tu slabesti suruburile din spate, cele care iti tin bara de care se prind arcurile. Ideea este ca blocul sistemului sa ti se opreasca in bucata de lemn, insa sistemul sa stea paralel si lipit de corpul chitarei. Eu unul am taiat o bucata mai mare si am luat-o pe urma la taiat si eventual smilgheruit, astfel incat a intrat oleaca fortata. Eu dupa aceea am lasat un arc acolo, mai mult ca sa nu faca zgomot placuta de care erau prinse arcurile si pentru ca aveam masa chitarei pe ea.

 

 

Cel mai bine te apuci si-ti faci bucata de lemn si vezi ce iese. Nu iese, vezi ce n-a mers in regula si o iei de la capat... N-ai ce sa strici.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt de principiu cat mai mute arcuri, deci toate. se transmite altfel vibratia corzilor. in functie de cat strangi suruburile ai sa vezi de ce bucata de lemn ai nevoie. nu inteleg ce e asa mare teorie. te uiti care si cat e cursa tremblock-ului si pui o bucata de lemn acolo, doar sa ai grija sa ramana bridge-ul paralel cu corpul.

Link to comment
Share on other sites

Ce paralelisme visati ?

 

NU conteaza dace e paralel sau nu corpul vibratorului in cazul ca il folosesti ca si vibrator.

 

In cazul cand blochezi complet vibratorul este lipit de suprafata corpului .

 

Daca bucata de adaos ptr blocare este mai subtire cu un milimetrui de ex ..vibratorul poate sa se ridice 1-2 mm acest lucru nu conteaza ...doar daca actiunea nu-i corespunzatoare vei regla un pic din inaltimea calusurilor pana ls inaltimea convenabila.

( actiune joasa fara frettbuzz _)

 

Ca si exemplu corpul vibratorului se rabateaza ca si sa zicem o fereastra . Distantorul/opritorul introdus in spatele piesei de sustain sub tensiunea corzilor acordate va fi presat de corpul chitarei astfel ai bridge fix .Daca are un mic joc inainte de acordare /tensionarea corzilor nu conteaza ..cand tensionezi corzile se preseaza distantorul/opritor de corp si este OK.

 

Daca nu vrei sa aiba joc se strang suruburile pe care pivota corpul vibratorului apoi in spatele piesei de sustain se introduce o piesa care intra "fortat" .Asa nu mai ai nici un joc ( dar nu conteaza acel joc ce apare fara corzile montate ) .

 

Nu stiu de unde tot scoateti paralelismele ....

 

In cazul vibratoarelor tip Floyd Rose mai ales cele "joase" unghiul in pozitia de "repaos " este bine sa fie acelasi dupa schimbarea corzilor deoarece usor se schimba si "actiunea" .

Cu inclinarea vibratorului catre neck usor se ridica bridge-ul deci actiunea va fi mai mare cu o idee.

 

Asa ca cel mai convenabil reper pentru a realiza actiunea anterioara schimbarii corzilor este "paralelismul " dintre corpul chitarei si planul vibratorului . Mici difernete nu conteaza , mici diferente de tensiune pot sa apara intre diferite combinatii de corzilor ,daca pui tot aceiasi tip de corzi nu ai probleme,

 

In rest nu are nici o importanta .

Deci nu mai fiti PARALELI mai folositi-va si logica.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si scuze pt absenta, deh, examene, sesiune etc etc etc.

 

Pana la urma n-am mai rezistat, am reusit sa bag niste monede lipite cu scotch cat sa incapa in gaura aia, sa-mi tina cat de cat blocat tremolo-ul. Asta va fi numai tranzitoriu, pana fac rost de niste lemn :).

 

@comanel: multumesc mult pt amabilitate, da, sunt din Bucuresti, dar deocamdata sunt blocat cu facultatea si nici nu prea am in ce sa car chitara dupa mine, mai ales ca-s -x grade afara si mi-e mila de ea s-o scot la "congelator"...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.