www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Stratocaster vs. Fender Telecaster


Guest Joey
 Share

Recommended Posts

Nu-s eu expert in ale chitarilor, da, intradevar destui chitaristi renumiti au cantat pe Fender Stratocaster...totusi am avut ocazia sa ascult un Strat si un Tele...si mie unuia mi-a placut mai mult cum suna Telecasterul, are el o forma mai bruta, dar cand s-a cantat pe el un jazz a sunat mai jazzy ca sa zic asa, cand s-a cantat metal a sunat mai heavy, si da, ce am observat e ca un Telecaster n-a ajuns la sunetul unui Stratocaster cand a venit vorba de solo.

 

Voi pe ce ati opta?(si nu-mi veniti cu pareri de genu' Hendrix deobicei avea Strat asa ca Stratu e mai bun, daca sunteti de parere ca Strat-ul/Telecasterul e mai bun atunci aduceti si argumente cu adevarat bune si plauzibile.)

Link to comment
Share on other sites

Rezultatul e ca la fender vs.gibson:AMANDOUA,una nu are ce are cealalta.

 

de acord , si mai repet ce am mai scris

 

fiecare chitara are soundul ei unic ( chiar si acelasi tip de chitara si facuta de aceisi firma ), vrei multe sounduri trebuie sa ai mai multe chitare.

 

Fiind si electronist nu am fost convins de acest lucru , pana nu mi-a demonstrat elevul si prietenul meu Boita care lucrand in studio in germania a avut ocazia sa aprofundeze problemele.

Asa este , dupa un timp inveti de la fosti elevi .

Link to comment
Share on other sites

Rezultatul e ca la fender vs.gibson:AMANDOUA,una nu are ce are cealalta.

 

de acord , si mai repet ce am mai scris

 

fiecare chitara are soundul ei unic ( chiar si acelasi tip de chitara si facuta de aceisi firma ), vrei multe sounduri trebuie sa ai mai multe chitare.

 

Fiind si electronist nu am fost convins de acest lucru , pana nu mi-a demonstrat elevul si prietenul meu Boita care lucrand in studio in germania a avut ocazia sa aprofundeze problemele.

Asa este , dupa un timp inveti de la fosti elevi .

Acelasi tip de chitara facuta de aceeasi firma,in acelasi AN si poate avea un sound total diferit.Din punct de vedere tehnic,sunt multe variabile in constructia unei chitari

Link to comment
Share on other sites

Vreau ceva mai detaliat cu ce e mai bun Telecasteru' fata de Stratocaster si vice versa...voi pt ce gen de muzica ati alege un Strat si pe ce gen un Telecaster...etc, etc, etc, if you know what i mean!

Edited by Joey
Link to comment
Share on other sites

Vreau ceva mai detaliat cu ce e mai bun Telecasteru' fata de Stratocaster si vice versa...voi pt ce gen de muzica ati alege un Strat si pe ce gen un Telecaster...etc, etc, etc, if you know what i mean!

mosule, in primul rand nu poti sa spui ca unul "e mai bun " decat celalalt, intrebarea ta e un fel de -brusli il bate pe van dam?

sau alien vs predator...:)

ideea e ca difera si la constructie destul de mult - bridge, controale, doze, forma corpului, confort si SUNET.

trebuie sa stii cate ceva despre chitari si sa auzi bine de tot ca sa faci diferenta intre ele (evident, ma refer la sunet, asta conteaza).

ele se preteaza la stiluri diferite - muzicale, de cantat (atac, picking, etc..) sunt enshpe mii de variabile.

pe undeva, buna e aia care-ti place cum suna, instrumentul care te ajuta sa exprimi cel mai bine ce vrei...

toti marii chitaristi au schimbat cel putin doua marci grele pana sa se decida asupra unui model...mai mult, aia grei isi modifica sculele dupa cum simt nevoia ....si tu vrei sa-ti explice cineva p-aici "care e mai bun"..

e greu de explicat si nu stiu daca e util, oricum, toti suntem subiectivi.

daca vrei specificatii tehnice, ia de le googaleshte...restul e experienta, munca. bla-bla..

Link to comment
Share on other sites

N-ati inteles, 1. Ce calitati are Telecasterul ? Ce calitati are Stratocasteru?(de ce ati alege un telecaster si nu un stratocaster si vice-versa) 2. ce defecte? 3. Pt ce genuri sunt recomandate?

e mai bine daca ma exprim asa?

Link to comment
Share on other sites

N-ati inteles, 1. Ce calitati are Telecasterul ? Ce calitati are Stratocasteru?(de ce ati alege un telecaster si nu un stratocaster si vice-versa) 2. ce defecte? 3. Pt ce genuri sunt recomandate?

e mai bine daca ma exprim asa?

1.in principal, diferenta intre telecaster si stratocaster este urmatoarea: prima are sunetul mai "bright" iar a doua mai "adanc". :)

 

2. n-au defecte si fiecare isi alege chitara care ii convine in functie de ceea ce canta. aici iti pot da un exemplu: daca ai sa te apuci sa canti piese "shadows", unde este nevoie de vibrator, normal ca ai sa alegi un strat si nu un tele. :)

 

3. ca stiluri cu ampla recomandare sunt country, rock`n roll, blues, rock, etc., peste tot unde este nevoie de un sunet clar si penetrant. :(

 

altceva? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

eu am un telecaster ( copie ) si am pus pe el Seymour Duncan Quarter Pound .......acum cant cu el de la hard'n'heavy la blues.......sa-l vezi cum latra la 20% gain comparativ cu un Squier Strat original ( al unui prieten ) la acelasi gain..........eu prefer Telecasterul unui Strat.....doar un GRETSCH m-ar putea face sa renunt la Telecaster........

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

cand am discutat despre subiectul propus, am inteles sa facem comparatia intre cele doua chitare, echipate in forma originala. normal, ca se poate schimba sau largi considerabil, domeniul de actiune al unei chitare prin schimbarea dozelor, dar nu la asta, inclin sa cred ca, s-a referit cel care a intrebat. iar treaba cu gretch-ul e mult mai complicata decat iti inchipui, mai ales daca este vorba si de o cutie de rezonanta. da-mi voie sa ma indoiesc ca vei putea inlocui un telecaster, indiferent de configuratia dozelor, cu vreun gretch, mai ales pe raza hard`n`heavy. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Izzy Waan

cand am discutat despre subiectul propus, am inteles sa facem comparatia intre cele doua chitare, echipate in forma originala. normal, ca se poate schimba sau largi considerabil, domeniul de actiune al unei chitare prin schimbarea dozelor, dar nu la asta, inclin sa cred ca, s-a referit cel care a intrebat. iar treaba cu gretch-ul e mult mai complicata decat iti inchipui, mai ales daca este vorba si de o cutie de rezonanta. da-mi voie sa ma indoiesc ca vei putea inlocui un telecaster, indiferent de configuratia dozelor, cu vreun gretch, mai ales pe raza hard`n`heavy. :)

 

 

http://www.gretsch.com/newsletter/g0203c.html

.....vezi ?!? AC\DC nu au problema asta de care zici tu ....."cu Gretsch nu se poate canta hard'n'heavy" :) si, oricum, nu stiu unde am spus eu ca o sa cant cu Gretsch hard'n'heavy..... chiar trebuie sa cantam cu totii METAL ?!?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand Tele este mai simplu:

- 2 doze

- fara trem

- corp de forma mai "clasica"

- mai putine cavitati

- trei pozitii la switch

- 2 pots (ton, volum)

 

Toate astea duc la niste avantaje:

- nu cauti prea mult tonul (adica il gasexhti mai repede)

- sustain si definitie a sunetului mai buna (mai putine cavitati, strings through body)

- stabilitate la acordaj

 

Strato mai complex:

- forma mai sofisticata

- 3 doze

- ton "personal" in pozitiile 2 si 4

etc...

In principiu avantajul este: "versatilitate" - poti chiar obtine ton apropiat de Tele cu anumite modificari ale partii electrice, dar ...

 

Amandoua sunt la fel de bune, sau mai bine spus foarte bune, nu degeaba se fabrica cu minore modificari structurale de peste 50 de ani si una si cealalta (Tele este mai batran).

Link to comment
Share on other sites

http://www.gretsch.com/newsletter/g0203c.html

.....vezi ?!? AC\DC nu au problema asta de care zici tu ....."cu Gretsch nu se poate canta hard'n'heavy" :) si, oricum, nu stiu unde am spus eu ca o sa cant cu Gretsch hard'n'heavy..... chiar trebuie sa cantam cu totii METAL ?!?

scuze, poate n-am fost destul de explicit, dar, toata lumea cand se vorbeste de Gretch, se gandeste in 99% din cazuri, la cutie de rezonanta.

Malcom Young, precum si altii care canta pe Gretch "solid bodies", se incadreaza si in categoria spusa de tine.

nu m-am referit cu precadere la METAL, mai ales ca genul nu ma prea pasioneaza. no offence! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

 

nu m-am referit cu precadere la METAL, mai ales ca genul nu ma prea pasioneaza. no offence! :)

 

nu m-am suparat, stai linistit......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.