www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zoom G1U Usb Sau Digitech Rp155 ?


DanielMusic
 Share

Recommended Posts

Salut! Caut un procesor pe USB in jur de 100 euro, am gasit aceste 2 modele care mi se par mai ok insa nu stiu care din ele ar fi mai bun pentru genul de muzica abordat. In general e vorba de doom/black metal, deci heavy distortion uneori insa si acustica. Motivul pentru care caut anume pe USB este de a putea inregistra sunetul de chitara in software gen Cubase, pun accent pe calitatea sunetului. Astept recomandari, mersi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ludwig Horst Alin

Zoom fara nici o discutie, am avut un procesor zoom si am fost extrem de multumit de el (acum plang ca nu-l mai am...) ca idee e foarte versatil si tind sa cred ca e mult mai ok calitatea sound-ului decat cea a digitech Rp155... parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Amandoua sunt foarte OK .

 

Zoom pare mai convenabil prin softul cu licenta atasat la pachet .

 

Included ZFX Tools Software

Included Ableton Live Lite 7

 

http://www.zzounds.com/item--ZOMG1U

 

Ce tine de Software chiar putin ma intereseaza, oricum o sa folosesc probabil Guitar Rig, apropo chiar acu caut un Vst bun pentru distortion si bag in Cubase tot, ma intereseaza calitatea sunetului dar si cabinetele pe care le are...

Link to comment
Share on other sites

Ce tine de Software chiar putin ma intereseaza, oricum o sa folosesc probabil Guitar Rig, apropo chiar acu caut un Vst bun pentru distortion si bag in Cubase tot, ma intereseaza calitatea sunetului dar si cabinetele pe care le are...

Stai puțin. Ce "Vst bun pentru distortion" vrei să folosești după cabsim?! Și dacă folosești Guitar Rig la ce-ți mai trebuie procesor? Cabsim-urile ce le poți rula pe PC oricum nu se compară cu cele din procesoare; și poți mixa 2 (stereo), 4, 20, câte vrei.

Dacă tot ce te interesează e o interfață audio pe USB există variante mai practice.

Link to comment
Share on other sites

Stai puțin. Ce "Vst bun pentru distortion" vrei să folosești după cabsim?! Și dacă folosești Guitar Rig la ce-ți mai trebuie procesor? Cabsim-urile ce le poți rula pe PC oricum nu se compară cu cele din procesoare; și poți mixa 2 (stereo), 4, 20, câte vrei.

Dacă tot ce te interesează e o interfață audio pe USB există variante mai practice.

 

 

 

Pai fara procesor sunetul e pur si simplu foarte prost, si nici nu e amplificat, incearca sa bagi in intrarea mic (input nu am) la laptop si ai sa vezi, nu ai cum sa cinti, nu cred ca un procesor de 100 euro o sa imi ofere toate efectele de care am nevoie de aia oricum se va intimpla sa folosesc si VST.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.