www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amatorish


Azazica
 Share

Recommended Posts

Cam de un an am inceput sa compun in GP. Acum cateva zile am primit cadou o electrica si ma gandesc sa incep sa inregistrez "live".

Am doar linkul de la soundcloud: http://soundcloud.com/wayward-one

Dupa cum am mai spus, am lucrat numai in GP. In ultimul timp am inceput sa folosesc Reason, dupa care am trecut la Cubase si Guitar Rig.

Cand o sa ma obisnuiesc cu electrica mai mult, o sa incep sa inregistrez si asa; pana acum am cantat numai la chitara acustica, bass si voce. Tin sa precizez ca electrica se simte altfel.

As vrea sa va dati cu parerea, cat mai multe critici pentru ca am nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Si eu fac backsound de multi ani,pe reason si pe multe alte softuri gen band in a box,orion,frutty etc(avantajul este ca ultimele deschid vst).

Parerea mea la ce prezinti ,nu as critica compozitia cit mixarea,masterizarea,tomurile sunt prea tare(ai level pe fiecare instrument de toba in parte pe redrum) si la bass si toba cred ca le trebuie putin compresie si un strop de reverb,adica compresie la bass si compresie+reverb la tobe.

In rest,instrumente si efecte in functie de gust si stil,am observat ca reason suna al naibii de bine combinat armonie si solo cu ceva instrumente reale,respectiv chitara.

Eu acum folosesc roland gr 20 ca si midi controller ptr. vsturi+synturile de pe roland+chitara cu procesor si obtin niste sounduri marete,de ti se umfla pieptul,insa eu vreau sa fac muzica ambientala(a la mike oldifield) si imi fac negative pentru baruri pe reason la evergren,hituri,cafeconcert etc.cu chitara solo si...saxu de pe roland:)

Insa la rock cred ca este bine sa faci doar toba si eventual bassul pe softuri,restul pe chitara reala,altfel suna prea sintetic.

In rest ,sunt infintati de posbilitati,exista ampsimuri si efecte de itit cade fata(nu numai pe reason,am incercat poulin free recomandate de cineva pe aici,si chiar suna a lampa,ii lipseste doar ouale:)) ) si poti face ce vrea sufletul tau,daca ai pasiune si entuziasm.

Iti urez bafta in one man show,si sa stii ca este si asta o cale,verficata prin propria exp.

 

La reason gasesti refilluri suplimentare girla,iar tobele gata facute ca sampler se pot folosii si in ce faci tu,unele sunt chiar suparate.

Link to comment
Share on other sites

EZ Drummer e senzational. L-am incercat, suna super, dar m-am lovit de o problema. Atunci cand exportez tobele din GP in midi si le importez in Reason, tempo-ul nu se pastreaza. Am cautat, am rezolvat intr-o oarecare masura, dar exista insasi o problema intre tobele midi si restul instrumentelor exportate pe clean, in wav. Nu sunt sincronizate. Ma gandesc sa las tobele si bassul virtuale si sa inregistrez chitarile separat. Nu stiu cum o sa se comporte. Nu am reusit inca sa fac sa se auda chitarile in Cubase. O sa ma mai uit, sa vad ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

O noua melodie, lucrata complet in GP, efectele fiind adaugate in Reason.

Am avut parte de o intamplare nefericita zilele astea, iar melodia asta e singura de genul pe care am facut-o, cu aceasta ocazie.

http://soundcloud.com/wayward-one/grey-day

Am incercat ca totul sa sune cat mai "sad" si cat mai profund.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.