www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Wireless


Hyper10n

Recommended Posts

Cand sunt pe clean, imi distorsioneaza sunetul si este ft neplacut (evident). Normal ca pe distortion nu se simte dar se poate remedia? Am incercat sa reglez semnalul de la emitator dar ajung aproape la volum minim.

 

Cand sunt pe clean, imi distorsioneaza sunetul

 

Cine distorsioneaza?Ce , unde ?distorsioneaza.

 

Regleaza nivelul , ar trebui sa aiba "gain" la emitator , pe iesirea receptorului trebiue sa ai un reglaj de volum .

 

La statie trebuie sa intri pe intrarea de -10dB si sa reglezi din "gain" .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

emitatorul are 2 gain-uri, unul pentru mic si unu pt instrument, cel de mic l-am pus la 0, cel de instrument l-am tot invartit incercand sa scap de distorsiune dar degeaba. Mai este un AF Level la receptor si nici un rezultat de la modificarea astuia. Ampul are doar un singur input, am un cube 80xl, ideea e cand folosesc un cablu, toate bune, cand bag wireless-ul (oricat as reduce din gain si orice as modifica, chiar si la gain mic) imi baraie sunetul, distorsioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Presupun că sistemul wireless nu are VU-metru sau indicator de clipping.

În loc de Cube conectează-l la un amplificator cu headroom mai mare sau la echipament cu care poți monitoriza și verifica nivelul de intrare: de exemplu la PC.

  • Dacă din reciever sunetul iese curat înseamnă că e prea puternic semnalul pentru Cube, și se rezolvă cu un potențiometru sau divizor fix.
  • Dacă nu, vezi dacă se rezolvă când reduci volumul chitarei. Asta ar însemna că e prea puternic semnalul pentru transmițător și iarăși soluția e simplă, dar nu ideală.
  • Dacă nu se observă o schimbare în nici una din situațiile de mai sus poate fi stricat sistemul sau poate o interferență puternică modulează semnalul. E digital? De fapt ce model e, exact? Ar fi fost util dacă menționai de la început.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro...151#entry640151

 

Digital Reference extra instrument cable.

The DRGCW instrument cable is compatible with DR3500, DR2505, DR2500, and DR1500 wireless systems. If you need further assistance, please click here to contact our technical support department.

Date Updated: 09/09/2011

 

Nu am gasit specificatii tehnice numai Bla Bla generale ...

Using headset with wireless system.

The DR8HW Headset is compatible with DR3500, DR2505, DR2500, and DR1500 wireless systems. If you need further assistance, please click here ( acest "here" se gaseste in linkul de mai sus !! ) to contact our technical support department.

 

Sper ca l-ai primit cadou ...pare ceva cam...?

.functioneaza pe la 600 MHz "neprotejat" pe frecvente folosite si de alte aparate wirelless deci te poate bruia semnal de la de toate daca "ai noroc".Dar ai 10 canale alegi un canal pe care este "liniste".

Ce ar fi Ok ca cica are raza de 300m ,,,

 

Dar sa-l pozitionezi la 1m de podea si 1 m de ziduri .....

 

Trebuie sa-ti inregistrezi produsul ...aduna gagii toate datele de la strabunici pana anul viitor ce pantofi porti ...

Poate intradevar exista firma pe undeva.

 

Incerci cum a spus @ Fiveseven.

 

Reduci volumul de la chitara sa vezi daca poti transmite semnal clean ...daca da inseamna ca trebuie un circuit adaptor buffer +limitator sau compresor inainte de emitator .( ar trebui sa aiba _)

 

Nu am gasit daca are reglaj de gain /volum ..ar trebui .

 

Tu trebuia sa cumperi

 

DR2500 Guitar Wireless system.

http://www.digital-reference.com/legacyprod/DR2500_manual.pdf

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Wireless-ul l-am primit, nu l-am cumparat. Se pare ca problema nu este de la wireless ci de la dozele active, incercand wireless-ul cu cealalta chitara cu doze pasive, nu am avut nicio problema cu gain maxim din emitator. Pana la urma si cu cele active am redus si gain-ul si din chitara si din wireless si nu mai distorsioneaza dar e cam bye-bye tone...se poate remedia cumva asta?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.