www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantece Chitara Clasica.


Guest Sebby16698
 Share

Recommended Posts

Guest Sebby16698

Salut! Ati putea sa imi spuneti ce cantece as putea sa cant? Am chitara clasica. Am auzit la un prieten niste cantece spaniole, dar nu le gasesc.

Link to comment
Share on other sites

Am putea să îţi spunem, dacă ne spui şi nivelul la care eşti (de cît timp cînţi, dacă te apreciezi ca începător, mediu, avansat etc.). De asemenea şi ce genuri te-ar interesa: muzică clasică, blues, acoustic rock, flamenco, jazz etc...

 

Cererea ta e prea vagă. Pentru mine, cel puţin.

Link to comment
Share on other sites

Mă gîndesc ceva cam aşa:

- Aş începe cu exerciţii simple în care să prind acordurile cele mai populare (Do major, la minor, Sol major etc), ca în folk, pe care să le arpegiez cu atenţie, trecînd cu degetele care trebuie peste coarda care trebuie

- Apoi poţi căuta http://www.licklibrary.com/store/danny-gill/15969/effortless-guitar-classical-guitar-techniques, de exemplu.

- Piese uşoare din muzica clasică, de pildă, ar fi Fur Elise sau Oda bucuriei ale lui Beethoven (dar asigură-te că găseşti variantele simplificate! :) ), Greensleeves...

 

Multă lume recomandă cîntecele-exerciţii de la Matteo Carcassi sau Ferdinando Carrulli. Nu mă pronunţ, nu le-am încercat, doar ştiu că sînt populare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incepator. Si orice tip de muzica

 

...Realizezi că orice tip de muzică înseamnă de la manele la Pink Floyd, trecând prin clasică. Mai întâi ascultă. Mulți dintre noi (aș îndrăzni să zic cei mai mulți, dar nu vreau să indignez vreun orgoliu) s-au apucat pentru că voiau să cânte ANUMITE piese, un ANUMIT gen - chiar dacă după aia ne-am răzgândit.

 

Încearcă să asculți mai întâi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sebby16698

Mă gîndesc ceva cam aşa:

- Aş începe cu exerciţii simple în care să prind acordurile cele mai populare (Do major, la minor, Sol major etc), ca în folk, pe care să le arpegiez cu atenţie, trecînd cu degetele care trebuie peste coarda care trebuie

- Apoi poţi căuta http://www.licklibra...itar-techniques, de exemplu.

- Piese uşoare din muzica clasică, de pildă, ar fi Fur Elise sau Oda bucuriei ale lui Beethoven (dar asigură-te că găseşti variantele simplificate! :) ), Greensleeves...

 

Multă lume recomandă cîntecele-exerciţii de la Matteo Carcassi sau Ferdinando Carrulli. Nu mă pronunţ, nu le-am încercat, doar ştiu că sînt populare.

Fur Elise si Oda Bucuriei le stiu

 

...Realizezi că orice tip de muzică înseamnă de la manele la Pink Floyd, trecând prin clasică. Mai întâi ascultă. Mulți dintre noi (aș îndrăzni să zic cei mai mulți, dar nu vreau să indignez vreun orgoliu) s-au apucat pentru că voiau să cânte ANUMITE piese, un ANUMIT gen - chiar dacă după aia ne-am răzgândit.

 

Încearcă să asculți mai întâi.

Inafara de manele, Justin Bieber, Rebecca Black si alte c.....turi de astea orice.

Edited by Sebby16698
Link to comment
Share on other sites

 

Fur Elise si Oda Bucuriei le stiu

 

Pai inseamna ca nu esti chiar novice absolut :)

 

Eu iti mai fac niste recomandari, dar, dupa cum zicea si @ammons, e bine sa asculti cit mai mult. Eu, de exemplu, nu pot invata o piesa pe care mi-o recomanda cineva, decit daca ascult piesa foarte mult si devin atit de pasionat de ea, incit sa imi cinte tot timpul in urechi. De aceea nu ma apuc sa invat decit cintece care chiar m-au captivat.

 

In fine, recomandari ar mai fi:

- daca iei acel dvd de la Lick Library (pe care ti-l recomand, din nou, cu caldura), o sa inveti de acolo diverse tehnici si chestiuni generale, precum si Bouree de Bach, Romance (piesa anonima spaniola) si un pic din Asturias (sau Leyenda) lui Albeniz.

- apoi, alte piese mai mult sau mai putin clasice ar fi Minuet in Sol Major de Bach pt 2 chitare (grozav pt ritm - acorduri simple), Greensleeves am mai zis, tema din Love Story (compozitorul e Francis Lai), poate Canon in Re de Pachelbel sau In the hall of the mountain king de Grieg. Ar merge si cele 3 Gymnopedies de Satie - grozave pentru acorduri, parerea mea si suficient de lente cit sa mearga pentru cei fara multa experienta, El Chocle mai e o piesa clasica spaniola ( un tango superb, dar exista si varianta simpla. Apropo, au facut cei de la Fara Zahar piesa dupa ea. Aia cu 'Cind vad dansind cite-o frumoasa seniorita, uit ca recent m-am operat de-apendicita...' :) )

- exista o varianta superba unplugged pentru Wonderful Tonight de la Clapton (o gasesti pe 911tabs.com). Daca te simti in forma, poti incerca si Tears in Heaven sau Running on faith (tot versiunea unplugged), Fragile si The shape of my heart de la Sting

- mie mai imi plac de la Opeth - Coil, Benighted, Patterns in the ivy sau Ain't no sunshine de la Bill Withers (gasesti la asta tab-ul pus de mine in sectiunea Hardware si software pt muzica - topicul Note ascunse in Gp).

 

...si-ar tot fi... Dar iar zic, depinde de ce iti place, sa ti se puna tie pata pe o melodie pe care sa o inveticu pasiune si interes si sa vrei sa progresezi special ca sa fii in stare s-o cinti p-aia. Cum sint eu acum cu Sonata lunii, de exemplu :) Ma indoiesc ca o sa ti se para simple sau chiar abordabile melodiile propuse de mine. Dar daca ai o fixatie cu una, te tii de ea si progresezi special pt ea. Merita, sincer! Dar cele mai mari sanse de a gasi asa ceva le ai cind asculti si alegi tu.

 

Imi pare rau ca nu pot sa iti dau direct tab-uri, dar poste de pe mobil. Sigur le gasesti pe toate pe 911tabs, ca de acolo le-am luat si eu.

 

Succes!

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ArianeQube

 

Inafara de manele, Justin Bieber, Rebecca Black si alte c.....turi de astea orice.

 

Daca bagi Rebecca Black pe clasica, si o sui pe jew tube, esti tatal lor :wee:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.