www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantatul Dupa Ureche


srbnmircea
 Share

Recommended Posts

Am si eu o intrebare. Este posibil sa inveti dupa ureche solo-uri cantate la un tempo rapid? De obicei invat un cantec dupa ureche, ma descurc pentru ca majoritatea sunt ori in mi la sau si minor, de exemplu piesa lui Zakk Wilde Dirt on the grave, mi-a venit usor sa o invat pe toata pentru ca am stiut foarte bine ca e in La m. Acum ma chinui cu Cliffs of Dover, doar primele 5 secunde am putut sa le invat dupa ureche, restul este mult prea rapid. As putea sa-l pun in Amazing Slow Downer dar cred ca as trisa. Se poate poate prin alta metoda decat programul ala?

Link to comment
Share on other sites

chitaristii despre care vorbesti tu au in spate stadii grele de studii muzicale specializate iar performanta atinsa de ei, de a canta dupa ureche la nivelul amintit de tine, nu este decat o urmare fireasca a acestor studii. cu alte cuvinte, daca ai fi studiat si ai fi cantat efectiv si tu ce, cum si cat au studiat si cantat ei, aveai toate sansele sa ajungi la performante asemanatoare.

si nu uita un lucru, toti acesti chitaristi de exceptie, pt. a deveni profesionisti, si-au inceput studiile muzicale la o varsta frageda si s-au dedicat muzicii, neavand decat aceasta preocupare. marele chitarist de jazz Bireli Lagrene, care la 15 ani concerta alaturi de nume consacrate in chitara, cum ar fi: John McLaughlin si Al DiMeola, declara la vremea respectiva ca face parte dintr-o familie in care toti membrii canta, ca profesionisti, la cate un instrument, ca nu cunoaste note muzicale, ca n-a facut altceva decat sa cante la chitara de mic copil si ca ii este suficient sa asculte o piesa, oricat de complicata, de maximum doua ori ca apoi sa o poata reproduce in totalitate. concluzia este una singura: studiu, studiu si iar studiu!

Edited by StratMan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu am încercat să scot chestii rapide singur, însă logica îmi spune că trebuie să ştii teoria foarte bine, să o mai fi aplicat în prealabil, astfel încât ca tu să mai fi auzit arpegiile şi intervalurile cântate şi să-ţi dai seama atunci când le auzi, pentru că le-ai mai fi cântat şi tu, că partea sec. 24-27 e un Amaj9 arp sweepuit şi când coboară o ia în secvenţă de al 4 lea interval blabla (era ex., nu ştiu melodia).

 

plus...

:: At the time there weren't the amazing slowdown programs that there are now. How did you transcribe the fast stuff?

 

I kind of had a cheap cheat of sorts. I had a Yamaha SPX 900 and there's a sampler in there, which I think was 1.5 seconds. So I could slow down maybe half of a lick.(laughs)

 

:: Ah, ok.

 

But it was bizarre, it was very easy to loose track, with where the pulse was. Like, where is beat 1 in this..?

 

interviul complet http://www.richardhallebeek.com/interviews/govan.php

Link to comment
Share on other sites

chitaristii despre care vorbesti tu au in spate stadii grele de studii muzicale specializate iar performanta atinsa de ei, de a canta dupa ureche la nivelul amintit de tine, nu este decat o urmare fireasca a acestor studii. cu alte cuvinte, daca ai fi studiat si ai fi cantat efectiv si tu ce, cum si cat au studiat si cantat ei, aveai toate sansele sa ajungi la performante asemanatoare.

si nu uita un lucru, toti acesti chitaristi de exceptie, pt. a deveni profesionisti, si-au inceput studiile muzicale la o varsta frageda si s-au dedicat muzicii, neavand decat aceasta preocupare. marele chitarist de jazz Bireli Lagrene, care la 15 ani concerta alaturi de nume consacrate in chitara, cum ar fi: John McLaughlin si Al DiMeola, declara la vremea respectiva ca face parte dintr-o familie in care toti membrii canta, ca profesionisti, la cate un instrument, ca nu cunoaste note muzicale, ca n-a facut altceva decat sa cante la chitara de mic copil si ca ii este suficient sa asculte o piesa, oricat de complicata, de maximum doua ori ca apoi sa o poata reproduce in totalitate. concluzia este una singura: studiu, studiu si iar studiu!

 

Aha, am inteles. Eu studiez singur, dilema acum pentru mine este ce sa studiez, ce fac eu este sa invat cantece, improvizatie, mai compun cand imi mai vine inspiratie. Gamele si cateva notiuni de teorie le-am invatat din videouri si carti care le-am mai gasit pe net. Nu stiu daca sa merg la un profesor de chitara, si daca ar fi sa merg habarn-am unde, in orasul meu nu prea sunt profesori de chitara. Oricum, mersi de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Nu canta nimenui dupa prima auditie orice !!!!!

 

Poti canta dupa prima auditie doar cand esti exersat si obisnuit cu acel mod muzical si ritmica specifica "zonei" muzicale.

 

Cand aude muzica intr-un mod muzical "exotic" neexersat cu ritmica "exotica" ce nu a mai studiat-o /auzit-o niciodata 99,99% nu poate canta /reproduce dupa o simpla si unica auditie.

( sa luam ca si exemplu un "shreder " pe ce stiu eu ce sitar sau ce mai au pe acolo ce canta intr-un mod si o ritmica nemaiauzita ...dar este destul sa auzi si muzica foarte lenta cantata la ciudateniile acelea asiatice .cu una saui doua corzi ...o curtezana face la ecestea .."..ponc ..ponc...ponc"... in tempo foarte rar cu intervale de timp cateodata neidentificabile ..( groove ...hahaha_) de pitch si "come" sa nici nu mai amintesc ...cam atat poti sa intelegi din ce canta gagcica sa zicem 10 minute ...sa vand cam cati pot sa asculte o singura data si sa reproduca 10 minute de Ponc... Ponc ...Ponc. ..?..

 

 

Cand vezi ca unii "canta din prima orice " practic ei canta ce stiu deja , ce cunoasc ce au studiat deja ani de zile o "retzeta" cunoscuta . Observa doar micile diferente fata de un standard exersat si obisnuit ptr. ei apoi reproduc bine sau mai rau acele secvente si bineiteles doar cateva masuri .

Mai intervine si treaba ...multi aud putini pricep ..incepatorul nici nu aude cat de prost reproduc eu un pasaj din acesta la prima auditie deoarece nu poate face diferenta .

 

Ptr incepatorul care nu a auzit inca nimic nu a studiat structuri ,genuri , stiluri deci nu stie de fapt nimic i se pare ceva magic ..

 

Poate sunt cativa in lume care aud doar o singura data si pot reproduce exact ! 1 ora de muzica dodecafonica , pe acestia o sa-i vedem la " Discovery chanel " sau la curiozitati la circ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tot ma uit la chitaristi cum ar fi Guthrie Govan, Paul Gilbert, Ron Thal (de care se zice ca aude odata piesa si ti-o canta imediat) si nu cred ca ei au avut soft-uri sau internet sa le arate, daca ei au putut de ce nu pot sa ma chinui si eu sa fac.

 

asa se zice ? :)) ce naiv esti ...

citeste de doua ori ce ti-a scris Karpi, nu vrea sa fiu rau sau sa fiu injurat degeba, dar.. cauta si tu o tabulatura si ia-o usurel, "trisari" nu exista decat daca faci playback, altfel se numeste repetitie si e mama intelepciunii pe deasupra LOL

 

multa bafta si rock hard (and fast, very fast) ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.