www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va plac chitarishtii de mana stanga?


Guest Eugen_G
 Share

Recommended Posts

Guest Eugen_G

Pe mine m-a impresionat mult Hendrix shi chitaristul pe care-l are Paradise Lost.Imi plac in general chitarishtii care canta cu stanga."Stangacii" au parca ceva al lor deosebit.Poate shi pt. ca sunt mai rari.Dar parca suna altfel chitarile in mainile lor.E doar o impresie a mea poate.

 

Ah era sa uit de Paul Mccartney.

Link to comment
Share on other sites

am citit eu mai demult pe net, ca cei care canta cu chitara pe partea stanga, si in general stangacii sunt predispusi sa creeze lucruri maretze si au o inteligenta mult mai supeioara, ca sa nu le zicem chiar genii.

 

Paul McCartny

Tony Iommi

Kurt Cobain

Jimi Hendrix

 

ia ganditi-va ce-au facut astia pt muzica...

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Hai ca exagerezi acum..nu poti sa spui asta si sa o sustii doar cu patru exemple..sunt si multi dreptaci care au facut destule...e o generalizare prosteasca..mai era asa o faza ca cei care sunt nascuti la inceputul si sfarsitul anului sunt inclinati spre arte..e o generalizare cam fara minte..bazata pe lucruri marunte..cand avem dovezi..e altceva..

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

teoretic stangaci is mai buni la activitati artistice ca dreptaci ...care in general is mai tehnici

 

asa se explica diferenta de stil intre cele doua categorii

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

pai ...am vazut si eu odata pe canalul Mezzo , un chitarist - jazzist din Paris , il cheama Patrick Saussois , care , nu mai stiu exact , dar cred ca era stangaci , si totusi , avea corzile puse invers , adica mi-ul gros era jos , apoi A , apoi D, si tot asa pana la E subtire care era sus...

Era parca considerat cel mai mare Jazzist din Franta , si credeti-ma , canta extraordinar ... nu mai zic mai departe !

 

http://www.allaboutjazz.com/php/musician.php?id=1569 ... daca va intereseaza

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

Uite ca sa aduc si eu o remarca personala pot spune ca din experienta mea si din ce-am vazut pana acum, chitaristii stangaci tind sa cante mai cu feeling.In acelasi timp, nu am vazut nici un chitarist stangaci care sa faca shredding fara sens in sus si-n jos pe grif la viteze de formula 1, de unde am tras si concluzia ca nu exista chitaristi super tehnici/rapizi/mai stiu eu cum stangaci (aici face exceptie M.A Batio :) )

Link to comment
Share on other sites

am citit eu mai demult pe net, ca cei care canta cu chitara pe partea stanga, si in general stangacii sunt predispusi sa creeze lucruri maretze si au o inteligenta mult mai supeioara, ca sa nu le zicem chiar genii.

 

Paul McCartny

Tony Iommi

Kurt Cobain

Jimi Hendrix

 

ia ganditi-va ce-au facut astia pt muzica...

 

Alaturarea Hendrix - Cobain, mie imi suna ceva de genul Tommi Makinen - Titi Aur.......

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Ma...aici...da...aveti dreptate...m-am lasat dus de val si am uitat ca era vb de chitaristi left handed...dar poate exagerati un pic..

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

sau, si mai simplu, incearca sa canti "little wing" sau "the wind cries mary" si sa sune ca acolo si dupa aia canta (poti folosi o singura mana cu un singur deget, foarte mic) "the man who sold the world" sau chiar "polly".

aici vorbim de chitaristi, nu de compozitori sau de oameni cu atitudine...desi, ca sa fiu putin offtopic, a fost foarte interesant ca s-a sinucis, dar asta e atitudine de looser consacrat.

carevasilica, alaturarea lui cobain cu hendrix sau chiar iommi o poate face numai un mare "poet"...

thx

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem o lista cu dreptacii care sunt buni, au feeling si aplecari de care doriti voi sa le aiba :)

Fac pariu pe ce vreti voi ca sunt muuuult mai multi decat stangacii si au facut mult mai mult pt muzica. Singura diferenta este ca stangacii sar putin in evidenta ca sunt putin diferiti si atunci ai tendinta de ai retine dar distributia calitatii este absolut normala in ambele categorii.

 

Deci, in concluzie, in final, si ei este oameni. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Homer

Nu am nimic impotriva cu stangacii, numai sa nu se umple piata de chitari pt stangaci. Dreptaci sunt mai mult care au facut ceva important pt muzica dar ceilalti ies in evidenta cum s-a mai spus pt ca sunt diferiti fata de majoritate. Atata timp cat si unii si altii canta binenu vad de ce ar fi vreo problema

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare ca un chitarist dreptaci in oglinda nu isi misca la fel degetele ca unul stangaci....si hendrix si iommi mi se pare ca dpdv acesta sunt mai ciudati, si in acelasi fel ciudati, nu fiecare in felul lui (cuvantul ciudat aici nu are nici o conotatie negativa) desi probabil ca este doar o autosugestie, o impresie falsa a mea, caci teoretic...tot acolo e :):)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Pana la urma, chitara se invata "in gasca", de multe ori pe o singura chitara, pe holul de la camin, in parc, etc. Ganditi-va ca daca e o gasca de dreptaci (si sunt sanse mari sa fie dreptaci tinand cont de statistici) "fura" unii de la altii. Unui stangaci i-ar fi cam greu sa faca afacerea asta pentru ca ar trebui sa vina cu chitara lui, orice ati zice, altfel suna "da ba chitara aia sa cant si eu Andrii Popa" decat "da ba chitara aia sa-i pun corzile invers, sa cant Andrii Popa, sa le pun inapoi si apoi canti tu".

Asa ca la stangaci, zic eu, e chestie de ambitie in plus de a invata si poate chiar de incapatanare. Eu sunt stangaci de fel, dar chitara am invatat-o pe dreapta, tocmai pentru ca mi-am dat seama ca ar fi aiurea sa nu pot canta pe chitarile prietenilor mei (toti dreptaci), iar ei sa nu poata canta pe a mea.

Cat despre faptul ca ar fi diferiti, ganditi-va la jucatorii de tenis stangaci. Si cand ii vezi la televizor ti se pare ca au ceva ciudat, pentru ca subconstientul iti spune ca racheta de tenis "trebuie" tinuta in mana dreapta. Cam asa e si cu chitaristii stangaci.

Hendrix si Iommi s-au evidentiat in primul rand prin talent si geniu, nu cred ca daca prin constitutia lor ar fi fost dreptaci ar fi fost mai slabi.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Pana la urma, chitara se invata "in gasca", de multe ori pe o singura chitara, pe holul de la camin, in parc, etc. Ganditi-va ca daca e o gasca de dreptaci (si sunt sanse mari sa fie dreptaci tinand cont de statistici) "fura" unii de la altii. Unui stangaci i-ar fi cam greu sa faca afacerea asta pentru ca ar trebui sa vina cu chitara lui, orice ati zice, altfel suna "da ba chitara aia sa cant si eu Andrii Popa" decat "da ba chitara aia sa-i pun corzile invers, sa cant Andrii Popa, sa le pun inapoi si apoi canti tu".

Asa ca la stangaci, zic eu, e chestie de ambitie in plus de a invata si poate chiar de incapatanare. Eu sunt stangaci de fel, dar chitara am invatat-o pe dreapta, tocmai pentru ca mi-am dat seama ca ar fi aiurea sa nu pot canta pe chitarile prietenilor mei (toti dreptaci), iar ei sa nu poata canta pe a mea.

Cat despre faptul ca ar fi diferiti, ganditi-va la jucatorii de tenis stangaci. Si cand ii vezi la televizor ti se pare ca au ceva ciudat, pentru ca subconstientul iti spune ca racheta de tenis "trebuie" tinuta in mana dreapta. Cam asa e si cu chitaristii stangaci.

Hendrix si Iommi s-au evidentiat in primul rand prin talent si geniu, nu cred ca daca prin constitutia lor ar fi fost dreptaci ar fi fost mai slabi.

 

Aici iti pot da exemple celebre de guitaristi care desi sunt left hand canta pe guitari normale, adica dispunerea corzilor sunt ca pt right hand, si ma refer aici la celebrul Albert King si mai tanarul Doyle Bramhall II, pe care am avut onoarea de a-l vedea live, el fiind guitarist armonie si nu numai, in trupa lui Eric Clapton. In concluzie totul e sa vrei.......

Link to comment
Share on other sites

Aici iti pot da exemple celebre de guitaristi care desi sunt left hand canta pe guitari normale, adica dispunerea corzilor sunt ca pt right hand, si ma refer aici la celebrul Albert King si mai tanarul Doyle Bramhall II, pe care am avut onoarea de a-l vedea live, el fiind guitarist armonie si nu numai, in trupa lui Eric Clapton. In concluzie totul e sa vrei.......

asta cam asa e. in fond, fiecare invata sa cante asa cum i se pare mai comod. un exemplu, in extenso, il poate constitui si jeff healey, care tine chitara pe genunchi si canta cu toate cele 5 degete ale mainii stangi.

ps

de c***e, nu stiu cate are, dar suna bine! :)

Link to comment
Share on other sites

Aici iti pot da exemple celebre de guitaristi care desi sunt left hand canta pe guitari normale, adica dispunerea corzilor sunt ca pt right hand, si ma refer aici la celebrul Albert King si mai tanarul Doyle Bramhall II, pe care am avut onoarea de a-l vedea live, el fiind guitarist armonie si nu numai, in trupa lui Eric Clapton. In concluzie totul e sa vrei.......

Nu neg ca se poate, asa am vrut si eu la inceput. Totusi e foarte greu sa canti cu chitara de dreptaci pe stanga fara sa intorci corzile, cel putin la inceput, sau daca nu greu, un pic "nefiresc". Oricum iti trebuie o caruta de ambitie si daca te chinui sa iesi din tiparele chitarii iese ceva. Nu pot sa nu ma gandesc la Beatles, care cand au aparut au avut review-uri foarte incurajatoare de la presa, pentru care chitara era de mult demodata.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt stingaci si intr-adevar e jenant sa stai cu prietenii cu chitara si sa nu poti sa cinti si tu ceva daca nu ti-ai luat scripca de acasa. E ciudat iarasi sa inveti sa cinti cu corzile invers - luati voi Gmajor in prima pozitie pe dandaratelea :). Si chestia cu stingacii care au mai mult feeling e gogonata...pai sa vedem: Petrucci, Steve Vai, Joe Satriani, Malmsteen, pe blues Gary Moore, Eric Clapton, BB King, pe jazz John McLaughlin si etc etc...oamenii sunt dreptaci si au o punga de c*** fiecare si feeling nu mai zic. Fiecare ii are pe ai lui.

ce este intr-adevar mai usor e sa inveti de la un chitarist dreptaci pt ca vezi pozitia griffului in oglinda...vezi exact notele de la un solo, pozitia la un acord, cel putin mie asa mi s-a parut

Link to comment
Share on other sites

dar de chitaristii care au urechea dreapta un pic mai mare decat cea stanga ce parere aveti? sau de cei negri? sau de chitaristii care au frati pe nume "Bob" ? io zic ca astia au cel mai mult filing. dap. nimeni nu se compara cu chitaristii care au frati pe nume Bob.

 

mi se par science-fiction rau de tot fazele astea cu "chitaristii stangaci sunt mai tari" . sunt convins ca daca mai traia Hitler, ar fi gazat toti chitaristii dreptaci, "pentru binele muzicii" :) right power ! sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca stangacii sunt mai buni pe chitara sau mai creativi decat dreptacii insa, un lucru este cert: in mana dreapta ai mai multa forta decat in mana stanga iar asta se simte in tensiunea aplicata corzilor de catre stangaci. In alta ordine de idei, cand am inceput sa cant, cantam pe chitara de dreapta cu corzile puse normal si astfel am reusit sa cant si pe chitarile colegilor de liceu sau pe la petreceri. In timp mi-am dat seama ca a fi stangaci nu este un dezavantaj. Un chitarist stangaci tine mai mult la chitarile lui pentru ca si le procura foarte greu. Cred ca cea mai mare bucurie nu a fost cand a avut prima chitara ci cand am avut prima mea chitara pe stanga. Acum am vreo 5 chitare pentru stangaci si nu cred ca m-ash desparti de vreuna dintre ele.

Chestia cu viteza mai mare la chitaristii dreptaci decat la stangaci este un bullshit. Totul tine de cat studiezi.

E adevarat ca stangacii tind sa aiba o pozitie a mainii drepte mai ciudata dar asta e numai din cauza ca multi dintre ei au inceput sa cante pe chitari de mana dreapta cu corzile inversate iar in acest caz centrul de greutate al chitarei se schimba si griful tinde sa o ia in jos. Atunci trebuie sa contrabalansezi griful cu mana dreapta si de aici apare si o parte din pierderea in viteza.

Sunt multe de spus si am obosit sa tot scriu. Cert este ca lumea chitaristilor se imparte in dreptaci si stangaci si sunt mandru sa fac parte din minoritate :)

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

mie mi se pare ciudat topicul asta sincer :)

adica nu vad diferenta dintre stangaci si dreptaci sincer (bine nu difereta evidenta .seintelege :) )

care canta bine canta bine care nu tot bine

...nu.. ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.