www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

corzi GHS


Guest dau.bine
 Share

Recommended Posts

Guest dau.bine

Sall All

As dori o recomandare din partea utilizatorilor

Fac comanda la MC Music sa-mi iau vreo doua seturi de GHS, problema e ca nu le cunosc si chiar n-as vrea sa le iau pe cele mai slabe din oferta. Recomandati-mi si mie fratilor, se merita ?

Pina acum m-am impacat bine cu 0.1-0.46, dar n-as vrea sa iau niste sirme, ca de-astea mai gasesc pe la mine prin tirg...

Multumesc.

Catalin

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

ce sunet urmaresti sa obtii?

daca vrei un sound mai intepat (mai briliant) uite-te la cele cu stainless stell wound.

daca vrei un sunet mai gras si mai plin, eu zic nickel wound.

mie personal imi plac cele cu nickel, indiferent de firma.

mie GHS mi-au coclit foarte repede (nu zic ca si Ernie Ball luat de la Zapada - de unde kilu babii le-o aduce si ala????? ucraina cica - s-au innegrit la fel de repede).

 

offtopic: ba, care aduceti Ernie Ball d-afara?

Link to comment
Share on other sites

ce sunet urmaresti sa obtii?

 

Ar mai fi de aflat pe ce chitara le montezi (in principal lemnul si dozele).

 

mie GHS mi-au coclit foarte repede (nu zic ca si Ernie Ball luat de la Zapada - de unde kilu babii le-o aduce si ala????? ucraina cica - s-au innegrit la fel de repede).

 

Eu am inca un set de GHS montat de vreun an si sunt multumit. Totusi, si-au mai pierdut din stralucire. Insa, un an pentru niste corzi nu e rau deloc.

Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua din cele cu nickel (modelul Eric Johnson) Au mult mai putina stralucire si sint altfel la mina, au infasurarea putin aplatizata. Nu spun ca sint proaste, dar nu sint niste corzi "obisnuite".

 

Apropo de Ernie Ball, am luat si eu de curind 2 seturi de la Guitarissimo. Corzile suna ff bine si au un feel intr-adevar excelent. DAR, dupa 2 ore de cintat sol-ul era deja negru.... Am mai avut si nu mi s-a mai intimplat.

Link to comment
Share on other sites

GHS-urile pe care le-am folosit eu s-au clocit repede (asa cum a patit si Malexu). Posibil sa fie un feature de-al lor.

Ele suna ok la inceput dar cum am zis dupa cateva saptamani incep sa se inegreasca , spre deosebire de alte marci care inca se tin. Precizez ca nu le prea abuzez din lipsa de timp si daruire.

 

Am folosit atat Boomers cat si Boomers 52s.

Avantajul e ca sunt cele mai ieftine de pe piata si ca suna misto la inceput. Posibil ca unul care schimba des corzi sa nu strambe asa mult din nas.

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Sall, Thanks All

Am trimis dupa un set de 52's si un infinity steel, am sa vad cu care ma impac pin' la urma...

Multumesc

Catalin

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.