www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglarea Intonatiei


Guest Rick27
 Share

Recommended Posts

Guest Rick27

Stiu ca s-a vorbit mult despre asta dar eu din pacate nu am reusit sa inteleg.

Din cate am citit aici pe forum am inteles ca trebe sa acordez chitara cea ce am reusit, iar dupa ce e acordata ca intonatia sa fie corecta trebuie ca coarda E gros de exemplu sa supe pe liber ca pe fretul 12 , de aici ceata am incercat sa mut saddle-ul in sus jos stanga dreapta fata spate dar pe 12 tot mai inalt suna ca pe liber.

Deci va rog sa ma lamuriti ce si cum trebe sa fac ca sa am intonatia reglata.

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles prea bine ce spus aicihuh.gif.

 

Coarda E libera ii la distanta de o octava(sau 12 semitonuri) de fretul 12, o sa sune aproape la fel pentru ca ii aceeasi nota la aceeasi octava,asa ii pe tot fretul:o coarda libera ii cu o octava mai jos de fretul 12 de pe acea coarda. Nu stiu ce ai citit pe forum,poate ai citit de harmonici habar n-am dar stiu ca ii destul de incurcata muzica astalaugh.gif

 

 

Uita-te peste schema asta ca sa te mai dumeresti umpic poate http://www.guitarfri...-note-chart.png.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca s-a vorbit mult despre asta dar eu din pacate nu am reusit sa inteleg.

Din cate am citit aici pe forum am inteles ca trebe sa acordez chitara cea ce am reusit, iar dupa ce e acordata ca intonatia sa fie corecta trebuie ca coarda E gros de exemplu sa supe pe liber ca pe fretul 12 , de aici ceata am incercat sa mut saddle-ul in sus jos stanga dreapta fata spate dar pe 12 tot mai inalt suna ca pe liber.

Deci va rog sa ma lamuriti ce si cum trebe sa fac ca sa am intonatia reglata.

 

Flageoletul de la tasta 12 (natural harmonic : http://justinguitar....monicSeries.php ) trebuie sa corespunda perfect cu nota obtinuta atunci cand apesi coarda pe fretul 12! Pe toate corzile...asa se intoneaza o chitara (preferabil cu un acordor...dar merge si dupa ureche)

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca s-a vorbit mult despre asta dar eu din pacate nu am reusit sa inteleg.

Din cate am citit aici pe forum am inteles ca trebe sa acordez chitara cea ce am reusit, iar dupa ce e acordata ca intonatia sa fie corecta trebuie ca coarda E gros de exemplu sa supe pe liber ca pe fretul 12 , de aici ceata am incercat sa mut saddle-ul in sus jos stanga dreapta fata spate dar pe 12 tot mai inalt suna ca pe liber.

Deci va rog sa ma lamuriti ce si cum trebe sa fac ca sa am intonatia reglata.

PE FIECARE COARDA separat !

 

Coarda libera ( intreaga lungime ) da un sunet cu o anumita inaltima ( in care a fost acordata).

 

La tasta 12 esta la 1/2 din lungimea corzii apasata coarda de tatsa aceasta suna cu O OCTAVA mai sus .

 

Daca lovesti coarda libera cu pana si atingi cu mana cealalta (cu buricul degetului ) foarte usor coarda chiar deasupra tastei 12 .FARA sa apesi coarda numai atingi foarte usor !!!!...Cum ai atins coarda scurt si usor( dupa ce ai ciupit /lovit coarda ca sa sune ) sunetul va urca la octava !!!

Acest lucru se intampla din cauza ca obligi corda sa oscileze pe cele doua jumatati din lungime deci sunet cu o octava mai sus .

 

Gasesti pe larg descrisa fizica corzilor ...Guitar Harmonics ...String Oscillation and Harmonics

http://www.youtube.com/results?search_query=String+Oscillation+and+Harmonics&nfpr=0

 

 

Deci sunetul corzi apasate pe tasta 12= sunetul flagiolet-ului obtinut prin atingerea corzi dupa ce ai ciupit coarda .

 

Aceste doua sunete trebuie sa aiba aceiasi inaltime.

 

Se regleza fiecare coarda controland in acest mod "octava" corecta .( intonatia cum zic astia .... ca sa intonam un cantec).Daca octava este corecta tonurile pe celelalte taste/pozitii vor fi foarte aproape de cele corecte .

 

Cand octava nu este OK este clar ca nici celelelalte sunete nu sunt corecte fata de inaltimea sunetului dat de coarda libera.Deci sunetele ( tonurile ) prinse vor fi false fata de coarda libera si fata de celelalta corzi...

 

Cu aceste "harmonics" ..flagiolet ..."sunet de sticla cum mai spun violonistii se acordeaza usor o chitara .

 

Atingand in diferite puncte pe lungimea corzilor cu sunetul in registru mai inalt aproape sinusoidal poti compara mai usor doua sunete a doua corzi ca sa le acordezi pe aceiasi inaltime .( asta dupa ce ai reglat octava corecta).

 

Metodele de acordare reglare le vezi pe youtube..

 

............Guitar tuning methods ..........iar ptr octava - guitar intonation setting .

 

Daca nu ai octava reglata corect nu se poate acorda chitara ( va fi posibil sa acordezi doar ptr vre-o doua-trei pozitii ..in alte pozitii va fi falsa rau .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@ Fantomxr: păi îți cam blestemi zilele :)... Dacă ai noroc și e un model cu căluș mobil, cum sunt unele archtopuri, îl mai fâțâi pe ăla.

Dacă e un sistem obișnuit, cu cordarul lipit pe față, poți să mai miști punctul de contact al corzii pe căluș un milimetru înainte-înapoi prin pilire. Idem sus-jos. Dacă o chitară (electro)acustică are intonația greșită (falsează), are nevoie ori de o reparație costisitoare și laborioasă (care de obicei nu merită, asemenea chitare fiind poaste din capul locului) ori... să fie pusă pe foc

Edited by ammons
Link to comment
Share on other sites

Chitarele acustice/electroacustice ""evolueaza"" in timp, unghiul grifului cu corpul se modifica si asta duce la cresterea actiunii si deteriorarea intonatiei. Asta se intampla in ani si ani.

La inceput se poate compensa prin pilirea saddle-ului. Cand nu se mai poate compensa din saddle, trebuie reparata.

Reparatia consta in dezlipirea grifului si lipirea in pozitia corecta dupa ce se indeparteaza material din calcai. O astfel de reparatie se numeste "neck reset" si este destul de costisitoare, depinde de chitara daca merita sau nu reparatia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.