www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Pian Digital/synth/midi


Scandik
 Share

Recommended Posts

Buna seara!

As dori si eu sami recomandati un pian digital/synth care poate fi conectat la calculator (sa poate fi vazut drept midi de un program de genul lui cubase) si prin care as putea sa imi fac treaba (exercitii voce,punerea unei linii vocale pe o melodie si backing). Nu doresc sa cant partituri de muzica clasica sau ceva complicat.

P.S: Nu am experienta in ale pianului (stilurile abordate fiind metal nou,rap,jazz)

Cate clape ar putea avea pentru a imi face treaba?(stiu ca, cu cat mai multe cu atat mai bine, dar o orga de 88 de key-uri are un pret destul de ridicat).

Bugetul in care ma incadrez este de aprox 1000 RON.

Un MIDI keyboard mi-ar fi mai de folos?

(ex de linie melodica pe care as dori sa o abordez pe orga respectiva

) Edited by Scandik
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

As dori si eu sami recomandati un pian digital/synth care poate fi conectat la calculator (sa poate fi vazut drept midi de un program de genul lui cubase) si prin care as putea sa imi fac treaba (exercitii voce,punerea unei linii vocale pe o melodie si backing). Nu doresc sa cant partituri de muzica clasica sau ceva complicat.

P.S: Nu am experienta in ale pianului (stilurile abordate fiind metal nou,rap,jazz)

Cate clape ar putea avea pentru a imi face treaba?(stiu ca, cu cat mai multe cu atat mai bine, dar o orga de 88 de key-uri are un pret destul de ridicat).

Bugetul in care ma incadrez este de aprox 1000 RON.

Un MIDI keyboard mi-ar fi mai de folos?

(ex de linie melodica pe care as dori sa o abordez pe orga respectiva

)

 

1. În banii ãștia nu prea ai șanse sã gãsești ceva bun. Doar sã încerci ceva la SH. Îți recomand Yamaha sau Roland.

2. Dacã tu vrei sã abordezi piesa aia, eu cred cã ai curaj (necesitã mult timp și exercițiu sã ajungi sã cânți ca tipul respectiv). Dar nah, dacã numele mic e Mozart...

3. 88 de taste nu înseamnã mai bun. Dacã e mai mare mai bunã? Asta-i gândire de secera și ciocanul! Nu-ți trebuie mai mult de 61 de taste, pentru început, pãrerea mea.

4. Un midi keyboard îți este de folos dacã ai o placã de sunet dedicatã.

5. Ce vârstã ai? Sunt curios.B)

Link to comment
Share on other sites

1. În banii ăștia nu prea ai șanse să găsești ceva bun. Doar să încerci ceva la SH. Îți recomand Yamaha sau Roland.

2. Dacă tu vrei să abordezi piesa aia, eu cred că ai curaj (necesită mult timp și exercițiu să ajungi să cânți ca tipul respectiv). Dar nah, dacă numele mic e Mozart...

3. 88 de taste nu înseamnă mai bun. Dacă e mai mare mai bună? Asta-i gândire de secera și ciocanul! Nu-ți trebuie mai mult de 61 de taste, pentru început, părerea mea.

4. Un midi keyboard îți este de folos dacă ai o placă de sunet dedicată.

5. Ce vârstă ai? Sunt curios.B)

 

Prin marime ma refeream la numarul octavelor in care ma pot desfasura :D. Nu am de unde sa stiu cum e conceput un pian din punctu asta de vedere (cum o chitara 7 string poate avea mai multe note grave ). Cum o orga deaia vai d mortii ei de gasesti in Carrefour are 2 octave incepand de la Do1, probabil ma gandeam ca si una de 6 mil poate fi la fel neputand sa atinga cv mai joase (n-am testat,de aia am intrebat aici).

Credeam ca daca imi bag Asio ca driver o sa reduca din lag.

a..17 ani

Edited by Scandik
Link to comment
Share on other sites

Prin marime ma refeream la numarul octavelor in care ma pot desfasura :D. Nu am de unde sa stiu cum e conceput un pian din punctu asta de vedere (cum o chitara 7 string poate avea mai multe note grave ). Cum o orga deaia vai d mortii ei de gasesti in Carrefour are 2 octave incepand de la Do1, probabil ma gandeam ca si una de 6 mil poate fi la fel neputand sa atinga cv mai joase (n-am testat,de aia am intrebat aici).

Credeam ca daca imi bag Asio ca driver o sa reduca din lag.

a..17 ani

Aacasa sau in concert ?

 

Ptr acasa un MIDI keyboard cred ca are 4 octave sau 31/2 ...Korg mini KeyPad parca 2 Octave( 256 Ron) primesti de la KORG online licenta la EZ Drummer LE si MI LE sintetizator Korg.Cu Cubase si ASIO al E-MU0404 merge trasnet 10 -20 ms .Dar se accepta ptr pian si 40-50 .

 

Fara ASIO al placii de sunet M1 functioneaza un pic mai tarziu ...dar asta se simte in cazul tobelor mai mult .

 

In rest daca nu gasesti ceva second hand ieftin Yamaha, Rolland, Korg ,..etc la 1000 Ron nu prea am vazut sintetizatoare/piane.

 

Google ...Tohmann ...Romanian.....synth /pianos si vei vedea ce se gaseste .

 

http://www.thomann.de/ro/claviaturi_midi_max_88_clape.html

 

 

 

etc...

http://www.thomann.de/ro/piane_digitale1.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Aacasa sau in concert ?

 

Ptr acasa un MIDI keyboard cred ca are 4 octave sau 31/2 ...Korg mini KeyPad parca 2 Octave( 256 Ron) primesti de la KORG online licenta la EZ Drummer LE si MI LE sintetizator Korg.Cu Cubase si ASIO al E-MU0404 merge trasnet 10 -20 ms .Dar se accepta ptr pian si 40-50 .

 

Fara ASIO al placii de sunet M1 functioneaza un pic mai tarziu ...dar asta se simte in cazul tobelor mai mult .

 

In rest daca nu gasesti ceva second hand ieftin Yamaha, Rolland, Korg ,..etc la 1000 Ron nu prea am vazut sintetizatoare/piane.

 

Google ...Tohmann ...Romanian.....synth /pianos si vei vedea ce se gaseste .

 

http://www.thomann.d...x_88_clape.html

 

 

 

etc...

http://www.thomann.d..._digitale1.html

 

dar daca gasesc o orga cu usb poate fi vazuta de cubase drept midi ? (tot ce am mentionat mai sus este pentru facut muzica acasa)

Edited by Scandik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Unii or sa rada dar Casio CTK-810 e destul de decenta pentru inceput si o poti pune la PC. Are clape sensibile si in banii astia primesti ceva care mai si are instrumete (si aici ma refer la 8 - 10 sampele mai decente din cele +500 pe care le are). Daca ai in schimb niste programe bune, poate mai bine iti iei direct o interfata midi si cu un laptop + de ex un Cretive E-mu iti faci treaba. Oricum sunt piane mult mai bine sample-luite pe PC decat o clapa de 10 mil. Daca ai trupa si mai mergi si in cantari cu clapa cred totusi ca un Casio CTK e mai indicat. (asta in cazul in care nu ai pretentii si colegii de trupa nu au scule gen amp de 100 mil si ala de la voce are nu'sh ce micorfon de 60 de milioane si un harmonizer de 5000 de euro). Ma rog, exagerez...

Link to comment
Share on other sites

Pentru a-ti satisface nevoia de a lucra acasa si asta ti-ar fi potrivita. Da, nu are decat 49 de clape, si calitatea claviaturilor M-Audio este destul de injurata pe mai toate forumurile (mai ales cele care "emuleaza claviatura de pian, dar nu e cazul aici), insa vine cu interfata de sunet inclusa, si driver ASIO.

Mai mult, daca nu-ti e rusine sa mergi pe scena cu o "clapita", are si un sintetizator compatibil GM (general MIDI) inclus, care ce-i drept nu am vazut sa scrie undeva ca suporta splitting / layering (sa imparti claviatura intre mai multe instrumente, sau sa suprapui doua sau mai multe instrumente)

Si se incadreaza in bugetul specificat de tine.

 

O alta solutie ar fi asta, care pare a fi construita mai bine, dar nu include interfata de sunet, asa ca va trebui sa te descurci cu ASIO4All, sau o interfata care suporta nativ ASIO. Mai mult, pentru cei pretentiosi, clapele sunt o idee mai scurte decat cele normale, si asta poate fi un inconvenient pentru cei care au petrecut ani pe pian

 

Insa, indiferent de ce vei cumpara, trebuie sa tii cont ca NU exista controllerul / synth-ul ideal, sau perfect, iar faptul ca limita superioara a bugetului tau este destul de coborata, nu ajuta. Ideea este ca va trebui sa gasesti o cale de mijloc, si un balans intre ce-ti doresti de la un synth, si pe urma sa gasesti synth-ul care iti ofera cat mai multe din lucrurile pe care le doresti. De ex. - din cele de mai sus : unul are clape de dimensiune normala. placa de sunet integrata, pe cand altul ofera sunete integrate mai multe (192 fata de 128 cate are standardul GM), calitatea claviaturii mai buna, dar nu are interfata de sunet, si clapele sunt putin mai scurte.

 

Evident, exista si varianta in care nu te intereseaza interfata de sunet, si / sau sunete integrate on-board. In cazul acesta, iti recomand Novation Impulse 49. |later edit: m-am uitat pe urma pe situl Thomann, si pretul a urcat la 309 euro, la care adaugi 35 pentru transport, asa ca iese din buget|

Si ca sa inchei - cred ca o claviatura cu 49 de clape e solutia cea mai buna pentru bugetul tau : mai bine sa iei ceva mid-range cu 49 de clape (si implicit cu mai multe dotari), decat un entry-level cu 61.

 

Cat de Casio, nu ma pronunt in ce priveste synth-urile consumer, ca le-am tot evitat. Insa, am cantat pe un Privia PX (nu mai stiu ce numar), si mi-au placut enorm atat sunetul de pian, cat si actiunea clapelor.

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.