www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

AJUTOR! Incepator absolut!


Aleksei
 Share

Recommended Posts

Salutare :) . De cateva zile tot rasfoiesc forumul si am gasit o gramada de chestii interesante de care eram curios dar nu stiam cum sa le aflu. Mi se pare un lucru foarte misto comunitatea asta si as dori sa apelez si eu la voi pentru ca am in fata o mica dilema. Mi-am pus in cap sa invat sa cant si am nevoie de pareri despre o chitara. Probabil s-a mai intrebat de ea dar am vazut mai multe pareri contra decat pro. Repet, este prima chitara deci nu ma astept la foarte multe dar pt banii astia cat poti sa ceri? Ieri am fost la guitar shop si modelul Squire Bullet erste redus la 399 ron. La banii astia nu gasesc mai ieftin decat "delson" sau acustice :(. Pentru a invata pe ea e buna de ceva? (btw voi canta cu ea doar in casa nu cine stie unde).

 

PS: sunt incapatanat si nu vreau o alternativa SH. :)

 

va multumesc anticipat!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai la banii aia.. e singura optiune ...

si ar mai fi si grosmann.. care suna mult mai bine.... tot pe la 400 ron

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Dar de strat-ul de la Squire pe la vreo 600 RON ce ziceti? Inca mai sunt interesat de Bulletu ala... Motivul pt care nu vreau sa investesc asa mult momentan este ca mi-e frica sa nu ma trezesc ca nu mai am timp/chef la un moment dat si sa nu raman cu un bibelou de milioane.

iti recomand grosman care is mai bune si mai ieftine decat squire ..si poti canta pe ele si cand atingi avansat dace le schimbi dozele

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

iti recomand grosman care is mai bune si mai ieftine decat squire ..si poti canta pe ele si cand atingi avansat dace le schimbi dozele

Da da, si cand vrei sa-l vinzi, atunci sa vezi bataie pe el! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

La fel merge si pentru un Squier de 4 (sau 6 ca aproape tot aia e).

Parca tot are mai multa credibilitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu am pus mana pe cateva squiere... diverse modele.. de la afiniti la standard si m 80... si am pus mana si pe cateva straturi de la grosmann ...

 

si recomand grosmann...

Link to comment
Share on other sites

Aleksei sfatul meu este ca atunci cand iti iei chitara sa mergi cu cineva care mai are si se pricepe cat de cat.

Sunt anumite aspecte pe care un incepator le poate negjila in prima instanta.

In afara de finisaj si planeitatea grifului ar mai fi rezonanta "la rece", echilibrul chitarei (nu vrei sa iti alunece intr-o parte chitara atunci cand stai in picioare - e deosebit de frustrant) , comoditatea grifului (fiind novice nu vei putea aprecia aspectul asta) si poate si altele care nu imi vin la ora asta in minte si pe care e posibil sa nu le cunosc nici eu.

 

Trebuie sa ai in vedere ca la chitarele ieftine controlul calitatii este un aspect in general neglijat si nu poti fi sigur ca doua modele (care sunt chiar din acelasi lot) se comporta aproximativ identic. Exista acel factor "bulan/noroc porcesc" (scazut desigur) care poate face ca la 100$/eu sa dai peste o chitara care rivalizeaza cu unele de 5 ori mai scumpe.

 

Chiar daca e o vorba de bani relativ putini (in domeniul asta )incearca sa nu te multumesti cu putin :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfaturi!! Normal ca o sa iau pe cineva care se pricepe ca altfel as putea sa ma duc sa iau chitara electrica si sa ma intorc cu un kil de prune :) just kidding. Oricum, o sa iau magazinele la rand atunci cand o sa am banii in mana si o sa ma orientez. Sunt sigur ca orice chitara mi-as lua as fi super fericit si multumit de ea... cel putin pt inceput. Daca lucrurile merg struna, dupa un an sau cat mi-o lua sa invat BAZELE cantatului la chitara o sa imi cumpar un instrument mai serios. Cum am spus mi-e frica sa nu ma lovesc de vre-o problema si sa nu mai pot continua cu cantatul... Multumesc inca odata si sper ca in cateva zile sa revin cu impresii :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.