www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Conectez Uca200 Cu Chitara Electrica ?


DanielMusic
 Share

Recommended Posts

Am asa o problema, nu demult mi-am luat o clapa care vine in set cu o interfata audio, Behringer UCA200, si vreau sa conectez chitara prin interfata la calculator, sa fie macar cu ceva mai bine decit intrare de microfon (la laptop alta nu am si nici amp), tin sa subliniez ca nu am nici procesor nici preamplificator, asa ca ziceti-mi va rog o cale cit mai simpla si realista de a conecta chitara prin interfata la calculator, apropo are input si output stereo iar cablul la chitara e mono si aici nu stiu cum e de facut, vreau in final sa o folosesc cu guitar rig, mersi.

Link to comment
Share on other sites

Gasesti la orice magazin de profil. Eu mi-am luat cu vreo 6-7 lei. Spui exact ce-ti trebuie. Personal mi-am facut cablu jack > 2xRCA, dar am si jack>RCA.

Asa ceva iti trebuie: http://www.audiogear...M&preadd=action

 

 

 

Am asa ceva, dar nu merge, imi arata la calculator ca interfata e conectata insa nu aud nici clean si nici efect in guitar rig, am adaptor mono, bag in Right input spre ex, si nimic :(

Edited by DanielMusic
Link to comment
Share on other sites

  1. Nu e bun adaptorul.
  2. Nu e bun cablul.
  3. Nu e bunã interfața.
  4. Nu ai configurat partea software (cel mai probabil).

Cred cã am epuizat toate opțiunile.

 

1. Adaptorul bun, ca prin intrare microfon merge si guitar rig si clean fara software.

2. Desigur si cablul e bun.

3. Interfata e noua, am primit-o odata cu clapa.

4. Ar trebui sa se auda clean si fara software, deajuns sa o bagi in calculator, deja daca in cazul folosirii unei interfate trebuie de setat ceva in special va rog frumos sa ma luminati. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Adaptorul bun, ca prin intrare microfon merge si guitar rig si clean fara software.

2. Desigur si cablul e bun.

3. Interfata e noua, am primit-o odata cu clapa.

4. Ar trebui sa se auda clean si fara software, deajuns sa o bagi in calculator, deja daca in cazul folosirii unei interfate trebuie de setat ceva in special va rog frumos sa ma luminati. :)

 

ai instalat driverii ASIO pt uca200 si i-ai selectat ca intrare si iesire intr-un program (deobicei un DAW) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

UCA 200 nu are intrare de linie (Lin In)? Atunci ai semnal prea mic de la chitara si trebuie neaparat un preamp. Eu folosesc Amplug AC30 de la VOX, pe post de pre-amp dar si de boost chiar si prin statie, suna incredibil. Altfel ai nevoie de o intrare de impedanta mai mare, apropiata cu cea a unui microfon de exemplu, e asta chitara merge mai bine pe o intrare de microfon, dar cu grija! se poate arde (doza de la chitara ofera ceva mai mult curent decat un microfon)

Link to comment
Share on other sites

o intrare de impedanta mai mare, apropiata cu cea a unui microfon

Mai mare, da, dar intrările de mic au ori 10—15 KOhm (pt. microfoane "multimedia", electret) ori cca 1,5 KOhm (pt. microfoane dinamice).

http://www.soundonsound.com/sos/jan03/articles/impedanceworkshop.asp

 

se poate arde (doza de la chitara ofera ceva mai mult curent decat un microfon)

Ce se poate arde? Ai mai multe șanse să arzi Hidrocentrala Vidraru decât un preamplificator cu o chitară. Ai idee ce curent scoate o doză pasivă?

 

Vă rog nu mai vorbiți prostii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.