www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Din 1966


kiri
 Share

Recommended Posts

Ia te uita ce am gasit la taica-miu in atelier zilele astea:

http://www.radiomuseum.org/r/saba_telewatt_vs110.html

Nu am facut poze dar e acelasi model cu ala din link.Nu stiu daca mai are capacul.Nu este in stare de functionare.din cate mi-a zis batranu' sunt duse lampile .

Rugamintea mea este un sfat din partea celor cu experienta.Ce sa fac?Sa incerc sa il vand asa cum e,sa incerc sa il repar?Daca e sa-l vand cat valoreaza?SE poate face un amplif de chitara din el?etc...

Sunt dispus sa fac si schimburi.

Link to comment
Share on other sites

Ia te uita ce am gasit la taica-miu in atelier zilele astea:

http://www.radiomuseum.org/r/saba_telewatt_vs110.html

Nu am facut poze dar e acelasi model cu ala din link.Nu stiu daca mai are capacul.Nu este in stare de functionare.din cate mi-a zis batranu' sunt duse lampile .

Rugamintea mea este un sfat din partea celor cu experienta.Ce sa fac?Sa incerc sa il vand asa cum e,sa incerc sa il repar?Daca e sa-l vand cat valoreaza?SE poate face un amplif de chitara din el?etc...

Sunt dispus sa fac si schimburi.

 

Salve,

 

Se poate face o putere pentru chitara din el, nu stiu daca partea de preamp poate fi folosita pentru chitara, fara modificari serioase. Pentru siguranta de asemenea este bine sa fie schimbati si toti condensatorii electrolitici. Se pot recupera piese din ea si probabil se poate incorpii o statie de chitara.

In cazul in care doresti sa o vinzi/dai la schimb pune un pret sau de ce esti interesat, m-ar interesa mai degraba sa o reconditionez.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Ca pret habar n-am cat sa cer,de asta am postat aici si nu la vanzari.

In Romania nu am gasit nici unul la fel ca sa pot sa-mi fac o idee.Am gasit ceva pe E-bay si mi s-a ridicat parul in cap.Nu as indrazni sa cer asa mult.

m-ar interesa un preamp high gain sau alte chestii de genul asta,eventual un procesor ...

Astept o evaluare din partea voastra ,eventual oferte.

Va multumesc!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ca pret habar n-am cat sa cer,de asta am postat aici si nu la vanzari.

In Romania nu am gasit nici unul la fel ca sa pot sa-mi fac o idee.Am gasit ceva pe E-bay si mi s-a ridicat parul in cap.Nu as indrazni sa cer asa mult.

m-ar interesa un preamp high gain sau alte chestii de genul asta,eventual un procesor ...

Astept o evaluare din partea voastra ,eventual oferte.

Va multumesc!

 

 

 

o cumpar eu

vreau un pret decent ,ampul trebuie restaurat cap/coada

e pacat de ea sa fie transformata in head de chitara

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca nimeni nu vrea sa-mi spuna un pret,vin cu argumentele proprii(nu neaparat corecte):

-putere mare 2x55W

-raritate

-review-uri excelente

-preturi afara 500-1000 euro

-nu este in stare de functionare

http://www.ebay.de/itm/Telewatt-VS-110-Klein-Hummel-EL503-tube-amp-/170645093866

300 euro consider ca ar fi un pret corect.Repet : nu am pus-o la vanzare,nu sunt hotarat ce sa fac cu ea

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca nimeni nu vrea sa-mi spuna un pret,vin cu argumentele proprii(nu neaparat corecte):

-putere mare 2x55W

-raritate

-review-uri excelente

-preturi afara 500-1000 euro

-nu este in stare de functionare

http://www.ebay.de/i...p-/170645093866

300 euro consider ca ar fi un pret corect.Repet : nu am pus-o la vanzare,nu sunt hotarat ce sa fac cu ea

 

multumesc de oferta

la pretul acesta nu sunt interesat de amplificator

 

ca fapt divers

din acel amplificator POATE !! mai sunt functionale doar transformatoarele

 

succes la vinzare

Link to comment
Share on other sites

Ia te uita ce am gasit la taica-miu in atelier zilele astea:

http://www.radiomuseum.org/r/saba_telewatt_vs110.html

Nu am facut poze dar e acelasi model cu ala din link.Nu stiu daca mai are capacul.Nu este in stare de functionare.din cate mi-a zis batranu' sunt duse lampile .

Rugamintea mea este un sfat din partea celor cu experienta.Ce sa fac?Sa incerc sa il vand asa cum e,sa incerc sa il repar?Daca e sa-l vand cat valoreaza?SE poate face un amplif de chitara din el?etc...

Sunt dispus sa fac si schimburi.

 

Este o statie Stereo pe tuburi .

 

Merge perfect ptr chitara .

Doar sa nu fie arse trafurile .

 

Trebuie verificata , probate tuburile .

Sa nu faci probe fara difuzor sau sa se monteze macar o rezistenta de sarcina 8 Ohm/30W pe fiecare iesire .

 

 

Nu are nevoie de nimic altceva numa sa functioneze .

 

Daca vrei neaparat un filtru folosesti un EQ -pedala inainte de amplif .

 

Ca si valoare nu am idee ...poate daca gasesti un colectionar pe net.

 

 

......

ca fapt divers

din acel amplificator POATE !! mai sunt functionale doar transformatoarele....

 

 

Singurele piese cele mai importante sunt trafurile !!

 

Restul totul se poate schimba repara usor .

 

Pacat sa o strici ..are valoare numai in stare originala (si functionala ).

 

Fara nici o interventie daca functionmeaza este buna si ptr chitara .Nu am vazut ce intrari are dar precis are mai multe intrari cu diferite sensibilitati .PU,Radio,Mag,Line-IN /Aux .

Asa ca ar functiona chitara bine pe careva din intrari .

Problema ar fi ca ai nevoie doua difuzoare .

 

Cauta site unde este apreciata o statie HiFi ,,,nu aici pe forum de schimbatori de doze.

 

Probabil sunt HiFi-sti care ar da banii pe ea ,dar si unii care ar folosi-o statie monitor ptr studio .

Deci cauti HiFi-sti si studiouri sde inregistrare .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.