www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legare In Serie Amplificatoare Lampi


thebluefalcon
 Share

Recommended Posts

Sper să nu întreb vreo prostie, dar parcă am auzit/văzut cândva pe unii care făceau asta... e posibil să legi 2 amplificatoare de lampi în serie? Adică, mă gândesc că evident nu se poate să pui semnal de putere pe intrarea unui amplificator, dar cumva, poți lega ieșirea preampului unui amplificator la intrarea celuilalt.

 

Ce mă face să mă gândesc la asta, este faptul că am un amplificator pe lampi destul de curat, și as vrea mai mult gain; pot face asta din pedale, sau, mă gândeam sa iau un alt head tot pe lampi (sau un preamp); iertați dacă spun prostii, nu sunt chiar începător dar nici nu mă consider prea avansat, mai ales când vine vorba de efecte și de partea tehnica :)

Edited by adrian_mirea
Link to comment
Share on other sites

Nu poti lega iesirea unui amp la intrarea altuia. ce ai mai vazut tu probabil ca este ceea ce se numeste slaving, adica legi iesirea din preampul unui amp (FX send) la puterea unui al amp, pentru a avea mai mult volum sau o alta culoare.

Ce vrei tu se obtine intr-adevar cu pedale, sau cu un preamp dedicat, dar care nu se leaga la intrarea ampului tau, ci la FX return, sau mai exact direct in puterea ampului tau. Se poate si la intrare, dar rezultatele nu sint nici pe departe optime.

Fac reclama, pentru ca merita, colegul nostru Analog Sound a dezvoltat o pedala pe lampi care merge excelent in fata unui amp clean, cu un distors comparabil dpdv calitate cu multe ampuri dedicate high gain. Check it out here: http://forums.rgc.ro/topic/62655-o-alta-pedala-analog-sound-gtfo-soldano-gto-inspired/page__view__findpost__p__602877

Link to comment
Share on other sites

"...dar cumva, poți lega ieșirea preampului unui amplificator la intrarea celuilalt...."

 

Dummy Load Resistor

 

GOOGLE -->(audio dummy load resistor for line out)

 

http://diy-fever.com/misc/dummy-load/

 

■Use a small tube amp into a dummy load, tap the signal out and re-amp it with a higher power amp.

http://diy-fever.com/misc/zog-zog/

 

 

Se poate cu sarcina artificiala si un divizor /atenuator de tensiune .Asta daca vrei sa folosesti primul amplif ca si "formator de ton" , overdrive sau distorsionator .Adica tot ampliful cu tot cu etajul final si traful de iesire ...se pune o sarcina artificiala ....ce simuleaza comportamentul difului ( macar in frecvente ) apoi ai un divizor de tensiune ce reduce marimea semnalului ptr a fi dus in intrarea altui amplif sau in Line_In al mixerului PA ..etc ...

 

Dar ptr clean nu se face asa ceva ci ptr overdrive si distors de etaj final +traf ,

 

Poti folosi preampliful acestei statii sa-i faci o iesire inainte de etajul final( daca nu are ) ,Dar trebuie sa ai sarcina pe iesirea unui amplif cu tuburi si cu traf de iesire !!!( rezistor de wattaj pe iesire la ohmajul de iesire al statieei ..de ex 8 Ohm /50W) altfel se arde .( se strapunge traf de iesire ..etc) .

 

 

Asemenea instalatii avea Van Halen intr-o vreme cu un head pe post de formator de ton.,Nu stiu daca merita sa cari dupa tine o statie completa pe tuburi pe post de preamplif.

 

http://terrydownsmusic.com/technotes/dummyload/dummy_load.htm

http://diyaudioprojects.com/Technical/DIY-Speaker-Dummy-Load/

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Legarea a doua sau mai multe amplificatoare in serie (poti canta prin doua sau mai multe ampuri o data) se poate dealiza cel mai simplu la ampurile cu 4 input-uri (vezi Plexi-urile si asa numita tehnica "Daisy chaning", tehnica folosita cel mai mult de Jimi Hendrix).Nu cred ca iti va aduce mai mult gain, nu am incercat niciodata asta, doar am citit, insa pentru mai mult gain cea mai buna varianta ar fi o pedala de overdrive/distortion.

Link to comment
Share on other sites

Legarea a doua sau mai multe amplificatoare in serie (poti canta prin doua sau mai multe ampuri o data) se poate dealiza cel mai simplu la ampurile cu 4 input-uri (vezi Plexi-urile si asa numita tehnica "Daisy chaning", tehnica folosita cel mai mult de Jimi Hendrix).Nu cred ca iti va aduce mai mult gain, nu am incercat niciodata asta, doar am citit, insa pentru mai mult gain cea mai buna varianta ar fi o pedala de overdrive/distortion.

 

In Serie si nu in paralel cum este cu "Daisy Chain ".

 

Ptr doua amplifuri Hendrix folosea cablu "Y" deci ptr 4 amplifuri putea folosi doua cabluri "Y".toate intrarile sunt in paralel cu iesirea chitarei si intre ele ...cam scade impedanta de intrare la aprox 250KOhm in cazul a 4 intrari in paralel .

 

In serie inseamna de pe iesire unui dispo\zitiv in intrarea urmatorului

Link to comment
Share on other sites

In Serie si nu in paralel cum este cu "Daisy Chain ".

 

Ptr doua amplifuri Hendrix folosea cablu "Y" deci ptr 4 amplifuri putea folosi doua cabluri "Y".toate intrarile sunt in paralel cu iesirea chitarei si intre ele ...cam scade impedanta de intrare la aprox 250KOhm in cazul a 4 intrari in paralel .

 

In serie inseamna de pe iesire unui dispo\zitiv in intrarea urmatorului

 

My bad.Scuzati :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.