www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Mt-2 Stock


mike56
 Share

Recommended Posts

==================================================================================================

MY MOD

C37,C17, - Change to 1uf tantal

C9, C36, C38 - Change to 0.1uf

C42 - Change to 0.22uf

C25 - Change to 2.2uf (tantal)

C35- Remove

C34 - Change to 0.047uf

R41 - Change to 500 ohms

R46 - Change to 4,7 kohms

D3 - Change to rectifier

D4 - Change to led

==================================================================================================

 

Diezel mod:

C35 : remove

C34 .047uF

C25 : remove

these three mods remove harsh

C42 1uf

D3 DEL

D4 1n4001

------ make the sound more dynamic and full

C36 .1uf----- EQ more usefull

 

Boogie/Bogner mod:

C35 a enlever

C34 .047uF

C36 1uF

D3 led

D4 1n4001

 

KEELEY MOD (+Clarity) -

C37, C39, C17, C11 - Change to 1uf

C9, C42 - Change to .1uf

C20, C8 - Change to .22uf

 

MIDRANGE MOD (Removes annoying midrange) -

C35, C25 - Remove

C34 - Change to .047uf

 

OTHER -

C42 - Fattens distortion (+.1uf)

C36 - Midrange Sifter (.022-.1uf)

R46 - Increasing will reduce pre-distortion mids boost

R41 - Lowering will increase distortion (470 ohms recmd.)

R25 - 360k

D3-D4 - 1N4148, 1N418, or a 1N914, or perhaps even a 1N34, led 3mm red

==================================================================================================

 

 

Eu am modificat pedala dupa "MY MOD" care ii o combinatie facuta de mine intre mod-urile "clasice" gasite pe net.

...si nu mai ai nevoie de nici un eq. :)

Link to comment
Share on other sites

cred ca o sa cumpar unu' din cele doua eq ...dar se pare ca nu le gasesc nicaieri impreuna la acelasi magazin ca sa le pot testa si vedea diferentele...asa ca poate din propria experienta imi puteti spune mai multe despre cele 2 (behringer eq700 si boss ge-7) ca sa'mi fac o parere si sa nu'mi para rau dupa alegerea facuta :)

Link to comment
Share on other sites

Produsele behrimger sunt niste glume proaste. Or fi si exceptii dar nu-i cazul la pedala asta(eq700).

 

Boss GE7 am avut, ii bun, putin cam zgomotos(se poate moda usor). Eu as incerca si chiar o voi face candva, un eq de la MXR, ori ala cu 6 benzi ori ala cu 10 benzi(mai degraba asta).

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Produsele behrimger sunt niste glume proaste.

Presupun cã tu te ștergi la fund numai cu Zewa. Sau poate cu chitanțele de la lãmpile cumpãrate. Sau direct cu banii eventual.

Sunt diferite prioritãți pentru diferite aplicații. Având în vedere faptul cã e folosit dupã preamp/distorsiune, zgomotul unei astfel de pedale e irelevant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Produsele behrimger sunt niste glume proaste. Or fi si exceptii dar nu-i cazul la pedala asta(eq700).

 

Eu le-am comparat cu aceasi chitara, cu aceasi pedala de drive in fata si cu aceleasi simulari in ampitube3 dupa. Diferenta dintre ele (abia sesizabila de altfel) nu justifica o investitie suplimentara de 200Ron (sau ce diferenta de pret o fi intre ele). Cheltuiala ar fi justificata doar de "sa nu rada RGC-ul de mine ca am Behringer", pentru cei carora le pasa. Am avut cateva pedalute Behringer (OD100, UO100 si EQ700) si cred ca au unul din cele mai bune rapoarturi pret/calitate. EQ700 l-am dat pentru ca trec pe bass, iar pedala nu ofera control decat intre 100Hz si 6,4kHz (ideal, consider eu, pentru chitara).

Link to comment
Share on other sites

Produsele behrimger sunt niste glume proaste. Or fi si exceptii dar nu-i cazul la pedala asta(eq700).

 

Boss GE7 am avut, ii bun, putin cam zgomotos(se poate moda usor). Eu as incerca si chiar o voi face candva, un eq de la MXR, ori ala cu 6 benzi ori ala cu 10 benzi(mai degraba asta).

 

Din cauza ca sunt multe clone cu smd, se poate chiar ca unele behringeruri sa fie mai bune decat bossurile , avand unele un noise mai redus si functionalitate mai ridicata, avand de exemplu un integrat care inglobeaza 4 folosite separat si thd la boss.

 

Credeam ca toata lumea stie ca , copiaza cu nesimtire schemele boss...looks like some people didn't get the memo.

Nu detin decat un harmonizer behringer, asa ca nu am de ce sa le iau apararea, dar aici vorbim de facts, nu mituri si preconceptii :).

 

Este pentru mine a fact ca boss PS5 suna mai prost la detune decat behringer US600, clona sa.

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.